со Wizzair или со автобус преку агенција

Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Гледам дека некои од туристичкиве агенции организираат рути до дестинации до кои што лета и Wizzair (Венеција, Будимпешта, Рим, Братислава...) па ме интересира ваше мислење: дали е подобро да се оди самостојно со Wizzair (со спиење во хостел) или со автобуска тура преку агенција?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.260
Поени од реакции
22.483
Гледам дека некои од туристичкиве агенции организираат рути до дестинации до кои што лета и Wizzair (Венеција, Будимпешта, Рим, Братислава...) па ме интересира ваше мислење: дали е подобро да се оди самостојно со Wizzair (со спиење во хостел) или со автобуска тура преку агенција?
Подобро е зошто минатото лето за 50 евра (повратна) карта бев до Братислава и супер си поминав. Ол инклузив за тие пари нема (порција оброк и пиење не спаѓаат во картата ) но за 1.30 - 2.00 саати лет нема да имаш потреба од луксузи при патувањето.
За споредбата рандом хостел и организирано сместувањево хотел нема да правам споредба бидејќи јасно е дека втората опција е поповолна но се зависи од тоа колку си спремен да потрошиш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.918
Гледам дека некои од туристичкиве агенции организираат рути до дестинации до кои што лета и Wizzair (Венеција, Будимпешта, Рим, Братислава...) па ме интересира ваше мислење: дали е подобро да се оди самостојно со Wizzair (со спиење во хостел) или со автобуска тура преку агенција?
Дефинирај што значи за тебе подобро, релативна работа е тоа.
За мене е подобро да не се гужвам и гушам во автобус со уште 50 души 40 саати (одење и идење), и би избрал 4 саати пат со авион наспроти 40 саати со автобус особено ако не е огромна разликата во цена. Хотелот како хотел, го гледаш навечер, обично не се прибираш цел ден, користиш само појадок и евентуално вечера, за ручек сигурно нема да се прибереш. Ако имаш време одбери си на booking смештај, најди авионска карта за тој датум или обратно прво карта, па смештај,исхраната не е страшна за една недела ќе се прилагодиш, некогаш ќе јадеш во град/ некогаш нешто од маркет. Информации прибери за превозм градски/трамвај/воз за меѓу градови ако сакаш да прошеташ и низ државата каде што одиш, обезбеди си мапи, места кои сакаш да ги посетиш со координати и фурај, со агенција ќе имаш набуфтано 50 знаменитости за шетање и низ 80% од нив само ќе протрчате, вака каде тебе ти е интересно може да се задржиш, каде не те занима ќе заминиш побрзо,сам си диригираш.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Let so airbnb ti e dobitna kombinacija
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
можеби најдобра и најевтина ти е оваа програма што ја дава атлантис, барем за братислава, јас планирам да одам преку нив
 

Kajgana Shop

На врв Bottom