проблем со компјутер

Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Здраво дечки
Имам проблем со компјутерот константно се рестартира.. Кога стискам копче del треба да влезам во биос, но се исклучува и повторно вклучува(сам од себе), еве веќе 20 минути.. Дали може помош итно ми е потребен компјутерот
Ви благодарам
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.249
Здраво дечки
Имам проблем со компјутерот константно се рестартира.. Кога стискам копче del треба да влезам во биос, но се исклучува и повторно вклучува(сам од себе), еве веќе 20 минути.. Дали може помош итно ми е потребен компјутерот
Ви благодарам
Ова ти се вика boot-loop. Исклучиго од струја и сервис. Нема оправање, најверојатно ќе треба да смениш напајање.
Мене ми се дешаваше 2 пати, го однесов анхоч. Потоа ми рика напајањето, па со новото (појако) не ми се има десено.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
може и матичната да е, кондензаторите слават Нова година
 
Член од
5 октомври 2018
Мислења
59
Поени од реакции
37
Здраво, и јас и комшијата до мене го имаме истиот проблем од саботата. Пали-гаси прави компјутерот сам од себе, за да се пушти конечно после повеќе минути пали-гаси. Исто така, знае компјутерот да се изгаси и сам да се пушти (скоро секогаш од прва, многу ретко со пали-гаси, барем од тоа што приметив) кога пуштам нешто што би можело да ја напрегне графичката (претпоставувам тоа повлекува и дополнителна енергија од напојувањето), најчесто поврзано со игри, пуштање на слики преку различни програми и на некои графички позахтевни сајтови.
Комшијата претпоставуваше дека проблемот е во намален напон на струјата или напојувањата на двајцата ни се појебале, но би била преголема случајност двајцата да имаме проблеми со напојувањето. Комшијата вчера купи ново напојување од 700w и пак ги има скоро истите проблеми. Мислам пред да се одлучиш да купуваш нов хардвер, јави се во евн да прашаш дали ти е паднат напонот на струјата кај што живееш.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Можда ова бизарно ќе ви звучи на некој али јас истиот проблем го имав, одма од ко ќе го вклучев компијутерот после 2сек се гасеше...Копчето за пуштање на куќиштето да ти се заглавувало ко ќе го притиснам xD :pos: :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom