[препорака] Лаптоп за студент на ФИНКИ?

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Искрено преку к*рац ми е од овој eMachines e440 со AMD C-50 процесор неможам ни да сурфам ко што треба...
Ако може да ми препорачате лаптоп до 600 евра, со кој би можел:
Да рендерирам видеа (имам одлично владеење на AE, Sony Vegas, Premiere)
Едитирам слики (одлично владеење Photoshop, Ai, inDesign)
Не сум почетник, али лаптопов не ми дозволува да се унапредувам, односно све рендерирам кај другари шо имаат i3-ки, i5-ки... Веќе преку глава ми дојде од тоа.

Сакам лаптоп со кој ќе можам да отворам 1293и123812903281 табови на Chrome, Photoshop, tuneIn апликација за радио, да можам асално да испрограмирам нешто.
Исто така би сакал новиот лаптоп коа ќе отворам psd од 100+ мегабајти да не ми се укочи и маусот кога работам врз него. Истово важи и за видео едитирање/рендерирање - ако направам видео да не го чекам 150 години да се “испече“ и уште толку ако сум го утнал форматот..

Според мои некои внатрешни гласови, се одлучив помеѓу овие два:

версус


У анхоч ми кажаа дека подобро да сум одел со втората варијанта. Бидејќи процесорот можело да се смени во i7 понатаму, а GTX 660m е незаменлива и неспоредлива со radeon 8750..

А да, и исто така би сакал да поиграм од време на време понекоја игрица и да не ми сецка (понекогаш, најчесто еднаш до двапати у недела) знам да поиграм највише до 2 саати некоја јака игра. Едноставно сакам да дадам пари и да ме служи лаптопот, а не за година-две да го ставам по огласи...
Толку ми е макс. буџет, повеќе немам :D
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Искрено преку к*рац ми е од овој eMachines e440 со AMD C-50 процесор неможам ни да сурфам ко што треба...
Ако може да ми препорачате лаптоп до 600 евра, со кој би можел:
Да рендерирам видеа (имам одлично владеење на AE, Sony Vegas, Premiere)
Едитирам слики (одлично владеење Photoshop, Ai, inDesign)
Не сум почетник, али лаптопов не ми дозволува да се унапредувам, односно све рендерирам кај другари шо имаат i3-ки, i5-ки... Веќе преку глава ми дојде од тоа.

Сакам лаптоп со кој ќе можам да отворам 1293и123812903281 табови на Chrome, Photoshop, tuneIn апликација за радио, да можам асално да испрограмирам нешто.
Исто така би сакал новиот лаптоп коа ќе отворам psd од 100+ мегабајти да не ми се укочи и маусот кога работам врз него. Истово важи и за видео едитирање/рендерирање - ако направам видео да не го чекам 150 години да се “испече“ и уште толку ако сум го утнал форматот..

Според мои некои внатрешни гласови, се одлучив помеѓу овие два:

версус


У анхоч ми кажаа дека подобро да сум одел со втората варијанта. Бидејќи процесорот можело да се смени во i7 понатаму, а GTX 660m е незаменлива и неспоредлива со radeon 8750..

А да, и исто така би сакал да поиграм од време на време понекоја игрица и да не ми сецка (понекогаш, најчесто еднаш до двапати у недела) знам да поиграм највише до 2 саати некоја јака игра. Едноставно сакам да дадам пари и да ме служи лаптопот, а не за година-две да го ставам по огласи...
Толку ми е макс. буџет, повеќе немам :D
За илјадарка до две макс. би можел да си купиш Делл, ем имаат 5 години гаранција, ем не се многу поскапи од овие два што си ги избрал. Незнам како е со Леново не сум доволно упатен, ама ти велам според мене подобра опција ти е Делл, поздрав.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
За париве ќе налеташ и на нешто со барем 8 гига дд3 рам... барем и таму да си појачан
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Јас имам користено Асус, и можам да ти кажам дека бев презадоволен.
Ако дојде до ситуација да избираш помеѓу Леново и Асус со слични перформасни, би ти го препорачат Асус - от.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
У СЕТ најдов еден добар ASUS, само со GT 635m, еве спецификации:
http://www.najevtino.mk/p/asus-k55vj-sx171d-alu-intel-quadcore-i7-3630qm-2.4ghz-turbo-3.4/384684

За оние кои ги мрзи да кликнат:
ASUS K55VJ-SX171D (ALU) - Intel QuadCore i7 3630QM (2.4GHz/Turbo 3.4, 6M, 22nm), NVIDIA® GeForce®GT 635M(N13P-GLR) 2GB, 8GB DDR3 1600MHz, 1TB 5400rpm, 2.5, ODD DVD SuperMulti, BT 4.0 + WiDi, 6cell 4700mAh SuperCharge, 3xUSB (1xUSB3.0), Instant-On, Intel HM75 chipset, HDMI 1.4, 0.3MPix Webcam, Multifinger Touchpad, Seamless Chiclet KB, IceCool, Aluminium palmrest, 2.6kg, -, FREE DOS, 15.6 HD LED (1366x768) 16ms, Glare, PN 90NB00A1-M02660

Неколку пати ги гледав и работев на овие модели K55VJ, ми се свиѓа полу-металната (или каква и да е легура) изработка, а и ко што можам да видам, греењето не му претставува проблем..

Ќе ми заврши работа GT635m или уште да копам?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Со тој ќе ти останат пари и за пиво. :D Слаба е графичката ама кога си запнал терај. Зошто не сакаш Дел? Овој е ракета за 600е.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Со тој ќе ти останат пари и за пиво. :D Слаба е графичката ама кога си запнал терај. Зошто не сакаш Дел? Овој е ракета за 600е.
Не не не запнав за тој Asus, само го предложив :)
Инаку, ја има U серијата на процесори, а за таа читав дека е малце underclocked, а се крева турбо брзината само кога е “под стрес“, а некако Dell по форумиве наши и “нивни“ читав дека не се баш луѓето задоволни од нив во последно време :)
И плус ја има radeon hd 8730m :\
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Подобри се...
Иначе имам сега Dell, и сум презадоволен и од него.
Како подмачкано :D
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Годинава земав Dell Inspiron 5520 од анхоч за 800 евра, на лаптопот му се расипа матичната и се разочарав,не ми ја признаа гаранцијата(не немаше надворешна физичка штета).Предтоа користев два идентични HP лаптопи и двата ми држат веќе 5 години без да писнат. Викендов ќе зимам нов лаптоп од АМЦ малце послаб од претходниов ама со подобра графичка http://amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=39553&i=13&l=MK&q=&SupplierArticleID=0367537&Action=
Графичката кине, и за разлика од некој гејмерски десктопови дава подобри резултати
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Ако работиш АЕ, гледај да има барем 8 гига рам, јас на десктоп имам 8 моментално, и до сега само со АЕ ги имам искористено сите 8 при нормална работа. Ако планираш да се занимаваш со 720p или 1080p, минимум 8гига рам. Исто и графичката, гледај по можност да биде nvidia, Adobe програмите, па и повеќето програми за графика,се подобро оптимизирани за CUDA.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Со тој ќе ти останат пари и за пиво. :D Слаба е графичката ама кога си запнал терај. Зошто не сакаш Дел? Овој е ракета за 600е.
Вчера баш средував ваква машина земена од т-хоум, во исто време инсталирав офис, кодеци, плеери, драјвери за принтер итн, не ни засецка ништо
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Според Adobe, за Premiere препорачливо е 8GB RAM, GT 650m и 7200 RPM HDD
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Premiere Pro, а особено After Effects бараат добра меморија и графичка. Секогаш кога правам некое видео во Premiere, ми назначува да го сејфнам проектот зошто имам мала меморија(2GB), а на AE све кочи, за 3D да не збориме. :sleep: Дефинитивно треба некој гејмерски компјутер за овој софтвер. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom