патување во ирска

Член од
25 април 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, би сакала да прашам ако некој има искуство со ирска виза, која е процедурата, која амбасада е одговорна за МК и дали лесно даваат виза за краток туристички престој?
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.238
Поени од реакции
1.345
Здраво, би сакала да прашам ако некој има искуство со ирска виза, која е процедурата, која амбасада е одговорна за МК и дали лесно даваат виза за краток туристички престој?
Амбасадата во Словачка е одговорна за нас, јас два пати имам вадено во Виена (тука живеам) и првиот пат траеше околу 1 месец процедурата, вториот пат за 3 недели ми ја издадоа. Даваат виза само за една посета и ти важи точно за деновите/периодот кога си букирал одмор (треба однапред да букираш престој и виза ти даваат за тој период). Исто мора да докажеш дека имаш обврска да се вратиш назад (било дали од работа или факултет ќе мора изјава да ти потпишат дека те чекаат да се вратиш) и ќе мора да прикажеш сметка од твоите трансакции во банка последните 6 месеци за да видат дека си финансиски стабилен и дека можеш да се финансираш.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
997
Поени од реакции
1.260
Колку што памтам... се онлајн се пополнува и преку дхл им праќаш одредена документација.
 
Член од
24 март 2019
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво, би сакала да прашам ако некој има искуство со ирска виза, која е процедурата, која амбасада е одговорна за МК и дали лесно даваат виза за краток туристички престој?
Процедурата за виза e online, нема потреба од никаква амбасада, ке си направиш account и ке ти пишат што документи треба да им пратиш. За МК пасоши визата е бесплатна.

Овде има повеке инфо а подолу на страната се клика за да си направиш account: http://www.inis.gov.ie/en/INIS/Pages/Visit Tourist

На време поднесувај зашто знаат да бидат доста бавни.

Што и каде точно те привлекува за да патуваш таму?
Јас искрено имав некои очекувања и замисли пред да ја посетам, сум бил неколу пати и интересно е туристички да се види, а за преселување не би препорачал. Се е прескапо од храна во супермаркет до сместување, стара инфраструктура, лимитирани работни места (освен за IT индустрија), времето за никаде, но затоа локалните жители се многу пријателски настроени и секогаш расположени за комуникација за алкохолни дружења :)) Да, имаат и прекрасна природа.
 
Член од
25 април 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Процедурата за виза e online, нема потреба од никаква амбасада, ке си направиш account и ке ти пишат што документи треба да им пратиш. За МК пасоши визата е бесплатна.

Овде има повеке инфо а подолу на страната се клика за да си направиш account: http://www.inis.gov.ie/en/INIS/Pages/Visit Tourist

На време поднесувај зашто знаат да бидат доста бавни.

Што и каде точно те привлекува за да патуваш таму?
Јас искрено имав некои очекувања и замисли пред да ја посетам, сум бил неколу пати и интересно е туристички да се види, а за преселување не би препорачал. Се е прескапо од храна во супермаркет до сместување, стара инфраструктура, лимитирани работни места (освен за IT индустрија), времето за никаде, но затоа локалните жители се многу пријателски настроени и секогаш расположени за комуникација за алкохолни дружења :)) Да, имаат и прекрасна природа.
Fala za info, bi odela na nedela ili dve, me interesira istorijata, luda sum po zamoci(plus ogromen fan sum na GOT, se snimase tamu :D). A za selenje ne sum razmisluvala,iako studiram IT, rano mi e za selenje bilo kade.
 
На врв Bottom