ненормално

Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Црвенковски:Македонија стои во место

16.09.2008. Грција не е единствената пречка за влез на Македонија во Европската унија. Ова го изјави Претседателот Бранко Црвенковски на денешната дебата која тој ја организираше на тема "Македонија, Европа, НАТО – изолација или интеграција".
Според него Македонија во овој момент треба да донесе многу важни одлуки од кои ќе зависи нејзината иднина.
„Поставени се критериуми од унијата кои треба да се исполнат. До сега Македонија не направи ништо за да ги исполни тие критериуми. Владата, па ниту опозицијата немаат некаков став како Македонија да влезе во ЕУ“, изјави Црвенковски.
Најголем дел од дебатата беше посветен на тоа колку Владата прави за Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ. Според Тито Петковски, претседател на НСДП Македонија води лоша политика во однос на евроинтеграциите.
„Треба да ги уредиме односите со нашите соседи, дури и оние земји кои се богати водат политика на добрососедски односи. Во меѓународното право нема случај кога мала земја како нашата победила во спор со некоја поголема земја. Затоа сега треба да водиме паметна политика“, изјави Петковски.
Лидерката на СДСМ во оставка, Радмила Шеќеринска смета дека Македонија нема дефинирана политика за влез во ЕУ. Таа истакна дека многу малку се знае за тоа што се зборува на преговорите.
„Не и го знаеме ставот на Владата бидејќи тој постојано се менува. Прво кажува дека се залага за влез во ЕУ, потоа се повлекува и ништо не прави“, вели Шеќеринска.
Оваа дебата е шеста од циклусот разговори Дијалози за Македонија што ги организира Црвенковски. Иако поканети, претставници од Владата не дојдоа.

http://www.forum.com.mk
АМАН БРЕ ДО КОГА ТАКВИ "ЗАГРИЖЕНИ ПАТРИОТИ" КЕ СЕЈАТ МАГЛА...

ДАЛИ СЕ ОВИЕ НОРМАЛНИ...

ДАЛИ ЗНААТ КОЛКУ Е СААТ И КОГА ТРЕБА ДА СЕ ЗБОРИ ТАКВИ ГЛУПОСТИ ???

НЕВЕРОЈАТНО
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Абе Б.Ц. сеа пробува да тепа поени кај народот на сметка на Гвујо...Аххх следните избори ке бидат комедија!
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.107
Поени од реакции
18
добро бе тануш . векје има тема за бц анд компани.немора да се повторува.
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
абе ме извади од такт... јеби га

ама навистина е ненормално
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.707
Поени од реакции
560
Ах, хипициве...
Све за љубав грчка ќе направат.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.107
Поени од реакции
18
Зашто да те вади од такт.Тоа е демократско право на секого.Се собрале, си дискутирале ,си викнале тв медиуми и што? Кој ги ебаааааа со извинување.Кај е спротивниот табор? Кајсе спротивните мислители ? Кајсе да излезат да организираат исто таков собир мегјутоа сега во обратна насока ? Засто не треба да се менува името ? Засто не треба компромис? Каде се тие интелектулаци да организираат исто такво советуванје.Само така ке го разбиеш октоподот, со молк:nenene: ништо несе прави.
 
K

KomitaMKD

Гостин
Зашто да те вади од такт.Тоа е демократско право на секого.Се собрале, си дискутирале ,си викнале тв медиуми и што? Кој ги ебаааааа со извинување.Кај е спротивниот табор? Кајсе спротивните мислители ? Кајсе да излезат да организираат исто таков собир мегјутоа сега во обратна насока ? Засто не треба да се менува името ? Засто не треба компромис? Каде се тие интелектулаци да организираат исто такво советуванје.Само така ке го разбиеш октоподот, со молк:nenene: ништо несе прави.
Демократско право на претседател е да плука на името на народот за сметка за влез во еу и нато и добивање евтини поени за следните избори.Ако македонецот треба да има некогаш единство тоа треба да биде токму поради ова прашање.Крајно и да направат дебата медиумите треба да ги бојкотираат.Мислам дека за прашањето за името воопшто не треба да има дебата.Навистина не знам како може сеуште да има толку антипатриоти луѓе.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.707
Поени од реакции
560
Како да излезат пред народот кога немаат ништо освен празни фрази?
Што ќе му понудат?
На Рада сукњата (главниот им адут во предизборието)?
Или па на Бранко лепотата? На истот тој кој немаше доблест на 8. Септември да му се обрати на својот народ со барем неколку пригодни реченици?

Фино што вака си зборат гласно...Да се знае после кој е коровот меѓу нашите редови.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.107
Поени од реакции
18
А како ке му с езатне устата?Зашто несе организира нешто слицно на тоа ,да види народот дека има и други што мислат поинаку.Бранко црвеновски е председател мегјутоа не на цел народ , туку само на СДСМ.:toe:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Добро бе демагозиве до кога со исти финти.
На времето Југославија кога се распаѓаше они лееа кродилски солзи свои и македонска крв за таа Југославија.
Како вчера да беше изјавата на малото човече и по стас и по душа Денко Малевски на говорницата во Собранието на Македонија, парафразирам: Јас Денко Малевски неможам да ја видам Македонија како независна држава, единствено ја гледам како дел од Југославија и никако поинаку.Дали ќе одговара за илјадниците млади животи кои останаа по боиштата на Југославија.
Не, кај се видело комуњар да одговоара за нешто.
Денеска истите муабети од големите државотворни мршојадци.
Јас Македонија неможам да ја гледам да е надвор од ЕУ и НАТО.
Па не ја гледај, оди си, спаси ја Македонија од такво ѓубре, ќе биде ем почиста ем еколошка земја.
Многу лесно се заговара промена на име, во нормални земји за ова се суди за велепредавство.
И ова нема врска со демократијата.
Демократија е почитување на државата, нејзините обележја, нејзините национални интереси.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.086
Поени од реакции
3.891
Пак шмркал бело БЦ...:nesvest:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.553
Поени од реакции
1.604
Зашто да те вади од такт.Тоа е демократско право на секого.Се собрале, си дискутирале ,си викнале тв медиуми и што? Кој ги ебаааааа со извинување.Кај е спротивниот табор? Кајсе спротивните мислители ? Кајсе да излезат да организираат исто таков собир мегјутоа сега во обратна насока ? Засто не треба да се менува името ? Засто не треба компромис? Каде се тие интелектулаци да организираат исто такво советуванје.Само така ке го разбиеш октоподот, со молк:nenene: ништо несе прави.
[иронија]„Жими најмило, жими најдраго, жими крст и кандило, жими верава, жими душава, жими крв Бившојугословенскорепубликомакедонска“[/иронија], не треба.

Ако не умееш да сфатиш од ова зошто не треба да има компромис околу тоа прашање, пакувај си ги куферите и заминувај од Македонија, зашто ништо не те влече повеќе за неа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom