најдобри мак рап албуми

Член од
17 март 2015
Мислења
1.319
Поени од реакции
5.148
споделете според вас најдобри мак рап албуми, па подоцна може и една листа да спукаме, со гласање, со се. за мене еден албум е најдобар, а тоа е - зад шпиунката од зад аголот.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
204
Поени од реакции
747
За мене најдобар, пошо е револуција за нашава сцена, е леџит и ја има истата тежина после 20 години.
download.jpeg
 
Член од
17 март 2015
Мислења
1.319
Поени од реакции
5.148
и на пеше новиот е добар, но сепак не би го сместил помеѓу најдобрите мак рап албуми, како да фали нешто, но, тоа е само мое мислење. што мислите вие?
 
Член од
18 март 2019
Мислења
204
Поени од реакции
747
и на пеше новиот е добар, но сепак не би го сместил помеѓу најдобрите мак рап албуми, како да фали нешто, но, тоа е само мое мислење. што мислите вие?
Буквално се мислев меѓу тој и Сафизам. Се одлучив за Сафизам пошо е многу постар и уште ми гази албумот, а за Далеку не поминало толку време, па да знам што впечаток ќе имам за албумот рецимо за 5/6 години од сега. Инаку и тој албум е своевремена револуција на македонскава сцена, има помодерен стил, а сепак си се држи до тој олд скул елемент. Ги имам во кола заедно со новиот на Страјк и цело време ми вртат тие два. И Низ мојот живот е добар, ама повеќе го преферирам Далеку, особено кога сум во vibe mood, Страјк ми е повеќе за во Ноемврсика вечер во Недела.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.493
Поени од реакции
1.622
За мене најдобар, пошо е револуција за нашава сцена, е леџит и ја има истата тежина после 20 години.
Прегледај го приврзокот 284944
Најјако за овој албум ми е дека како мал мислам го даваа со Теа Модерна, тогаш мајка ми читаше и пуштам на касетофон и мислев дека е расипано цд-то,а тоа е уствари интрото :D :D :D Со Гоце во живо го правев муабетот, на настап баш праевме муабет, коа му го кажав истово за интрото, се искина од смеење :D :D :D Дефинитивно број 1, и пред неколку години коа беа на саем за 15 години САФИЗАМ, просто ИЗГАЗИЈА. Драги ми се пеше и легијата(освен ронин дебилот секако), ама Саф е друго ниво, надреални се колку биле напред со времето или ние неаме мрднато од место(пример Скопска Ситуација е снимена 98).
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.224
Поени од реакции
2.033
Сега најдобар тоа нема никогаш да го дознаеме ама меѓу подобрите сигурно дека имам. Страјк би го ставил меѓу ''најдобрите'', но мислам момциве од Прилер направија многу многу добар албум за мене.

албум: Tha Titanium - TTрометеј 2013

 
Член од
17 март 2015
Мислења
1.319
Поени од реакции
5.148
Најјако за овој албум ми е дека како мал мислам го даваа со Теа Модерна, тогаш мајка ми читаше и пуштам на касетофон и мислев дека е расипано цд-то,а тоа е уствари интрото :D :D :D Со Гоце во живо го правев муабетот, на настап баш праевме муабет, коа му го кажав истово за интрото, се искина од смеење :D :D :D Дефинитивно број 1, и пред неколку години коа беа на саем за 15 години САФИЗАМ, просто ИЗГАЗИЈА. Драги ми се пеше и легијата(освен ронин дебилот секако), ама Саф е друго ниво, надреални се колку биле напред со времето или ние неаме мрднато од место(пример Скопска Ситуација е снимена 98).
прв концерт ми беше сафизам 15 години на саем. :D булси дрес и капче, прејако, еден куп народ.
Автоматски споено мислење:

Сега најдобар тоа нема никогаш да го дознаеме ама меѓу подобрите сигурно дека имам. Страјк би го ставил меѓу ''најдобрите'', но мислам момциве од Прилер направија многу многу добар албум за мене.

Tha Titanium - TTрометеј 2013
добри се титаниум, штета што нема најава за нешто ново.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.493
Поени од реакции
1.622
прв концерт ми беше сафизам 15 години на саем. :D булси дрес и капче, прејако, еден куп народ.
Автоматски споено мислење:


добри се титаниум, штета што нема најава за нешто ново.
Бреееј која гужва беше на саем хахахаха... Фул внатре како сардини, излегуваат на бина и велат луѓе ве молам имајте разбирање, на врата има уште 2-3илјади души хахахахаххахах :D :D :D
 

Strictly

Hóka héy
Член од
9 јуни 2019
Мислења
342
Поени од реакции
1.185
Не би дискутирал за најдобар албум, сите што ги спомнавте се добри со акцент на сафизам и стр2...
Меѓу најјаките вожњи во мк мислам дека е Ајс од Влае... Иако има и други јаки..
А за албум, еве ќе стаам нај underrated, иако не е дека не го знаат тие што треба.. Мики Растаман Автобиографија
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.455
Поени од реакции
11.031
Не би дискутирал за најдобар албум, сите што ги спомнавте се добри со акцент на сафизам и стр2...
Меѓу најјаките вожњи во мк мислам дека е Ајс од Влае... Иако има и други јаки..
А за албум, еве ќе стаам нај underrated, иако не е дека не го знаат тие што треба.. Мики Растаман Афтобиографија
Рап енциклопедија
Братот Мики моментално работи како диџеј на Малта.
Добро, моментално не работи затоа што клубовите се затворени и ваљда сега цепа како водоводџија, ама пред да удри коронава беше резидент во еден таков раста клуб.
 

Strictly

Hóka héy
Член од
9 јуни 2019
Мислења
342
Поени од реакции
1.185
Братот Мики моментално работи како диџеј на Малта.
Добро, моментално не работи затоа што клубовите се затворени и ваљда сега цепа како водоводџија, ама пред да удри коронава беше резидент во еден таков раста клуб.
Знам :D, легенда човек, поим за бумбап, или што вика он: жива рап енциклопедија
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
4.335
Поени од реакции
10.734
и на пеше новиот е добар, но сепак не би го сместил помеѓу најдобрите мак рап албуми, како да фали нешто, но, тоа е само мое мислење. што мислите вие?
Првиот на Пеше ми е подобар од вториот. Оние дип траки кај што срце е ставено на хартија од првиот ко Л.д., Деца на транзиција, Изгубен во темата, ме гаѓаат многу повеќе од дип траките во новиот албум, само тоа е причината.

А за најдобар СТР2 - Не заборавај. Баш си добив примерок од него скоро со порачка на дуксер СТР2. Второ место Сафизам или Кутија, па понатаму Од РНС првиот или вториот, можеби првиот повеќе бидејќи 18 години е на албумот и е уште во почетниот бран, доста голем импакт има оставено на рап сцената со тој албум, и 5то место од Пеше првиот.

Патем смешна случајност ама баш сега слушам песничка од тој албум, кај што сум пишал некогаш мислење кое како за темава да е наменето (и секако го мислам истото до збор и сега):
1613755665391.png

Почит за сите љубители на добар вистински рап и за тие што знаат да препознаат што вреди, независно кој албум им е омилен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom