купување на стан

Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
купив стан пред некој ден. и сега сите тие процедури поминаа, на нотар се направи договор, парите се префрлија, однесов она документите у катастар или како и да се викаше она каде што треба да ми пратат проценител за да ми го процени и да си платам данок.

арно ама проценителов уште не е дојден, ми рече дека дури после 10-ти ке можел да помине, што и е ок, не ми се брза мене.

е сега проблем е што денеска проверувам на катастар и на имотниот лист на станов уште фигурира човекот од кој што го купив станот.

е сега дали тоа ке се смени во мегувреме и ке ми се префрли на мое име, дали треба време да помине, или пак мора проценителот да помине, да ми одреди данок, да го платам тој данок па тек после да се префрли на мое име станот?

пошто реално станот ми е мене платен се уредно ко со треба а понатаму тоа даноци и сл. шо ке ги имам со државата е мој проблем. нотарот ништо не ми спомена дека треба ова со проценкава и данок да помине, така да ако некој нешто знае да каже во врска со овие процедури би му бил благодарен.

п.с. станов е во прилеп доколку има некој разлика од град до град.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
купив стан пред некој ден. и сега сите тие процедури поминаа, на нотар се направи договор, парите се префрлија, однесов она документите у катастар или како и да се викаше она каде што треба да ми пратат проценител за да ми го процени и да си платам данок.

арно ама проценителов уште не е дојден, ми рече дека дури после 10-ти ке можел да помине, што и е ок, не ми се брза мене.

е сега проблем е што денеска проверувам на катастар и на имотниот лист на станов уште фигурира човекот од кој што го купив станот.

е сега дали тоа ке се смени во мегувреме и ке ми се префрли на мое име, дали треба време да помине, или пак мора проценителот да помине, да ми одреди данок, да го платам тој данок па тек после да се префрли на мое име станот?

пошто реално станот ми е мене платен се уредно ко со треба а понатаму тоа даноци и сл. шо ке ги имам со државата е мој проблем. нотарот ништо не ми спомена дека треба ова со проценкава и данок да помине, така да ако некој нешто знае да каже во врска со овие процедури би му бил благодарен.

п.с. станов е во прилеп доколку има некој разлика од град до град.
Кога ќе се плати данокот, ќе се префрли и сопственоста. ;) Been there done that.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
купив стан пред некој ден. и сега сите тие процедури поминаа, на нотар се направи договор, парите се префрлија, однесов она документите у катастар или како и да се викаше она каде што треба да ми пратат проценител за да ми го процени и да си платам данок.

арно ама проценителов уште не е дојден, ми рече дека дури после 10-ти ке можел да помине, што и е ок, не ми се брза мене.

е сега проблем е што денеска проверувам на катастар и на имотниот лист на станов уште фигурира човекот од кој што го купив станот.

е сега дали тоа ке се смени во мегувреме и ке ми се префрли на мое име, дали треба време да помине, или пак мора проценителот да помине, да ми одреди данок, да го платам тој данок па тек после да се префрли на мое име станот?

пошто реално станот ми е мене платен се уредно ко со треба а понатаму тоа даноци и сл. шо ке ги имам со државата е мој проблем. нотарот ништо не ми спомена дека треба ова со проценкава и данок да помине, така да ако некој нешто знае да каже во врска со овие процедури би му бил благодарен.

п.с. станов е во прилеп доколку има некој разлика од град до град.
твој е станот, но откако ќе платиш данок ќе искочиш на имотен лист.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
абе ај не заебаај, стварно?!?!?!!

може старио газда да земе кредит со хипотека на стан
[DOUBLEPOST=1461756699][/DOUBLEPOST]значи само тоа е тоа, нема никаков друг проблем...? највеке ми е да не дојде касно па да почнат пак да ја дрват, нешто застарени документи па да ме малтретираат пак да одам да вадам нови ова она....

твој е станот, но откако ќе платиш данок ќе искочиш на имотен лист.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
абе ај не заебаај, стварно?!?!?!!
еми старио газда се уште во катастар може да си извади уверение дека е сопственик на стан исо тоа да си подигне кредит, е сега после може да го тужиш ова она али стано си стои како хипотека на банката не ја интересира ликот туку гаранцијата...
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.180
Поени од реакции
14.434
Неможе така освен ако нема дебели врски, во катастар треба да има забелешка дека станот е во процес на купопродажба.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
значи друго ми е муабетот, дали овие документи што ги однесов пред неколку дена за да пријавам за проценител ке се ок, нема да дрват да одам да земам други документи, па што ти ја знам застрарени ова она.... знаете како одат тие бирократски работи, па да треба од нотари пак да земам некој преписи итн.... значи фино лепо си иде, си прави што си прави и си оди, толку. прашам бидејки јас таа недела после 10-ти нема да сум во државава и тоа им го кажав исто така и ми рекоа демек е ок, тоа и ке дојдат штом се вратам (некаде после 16-ти мај). ама немам добро искуство со никоја администрација кај нас + сите или лажат или не се доволно информирани, иако тоа им е работа, па после да не ме малтретираат мене пак, нешто ко у стил ние еве коа те баравме ти не беше тука, па сега ти нас ке не бараш молиш итн....
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
значи друго ми е муабетот, дали овие документи што ги однесов пред неколку дена за да пријавам за проценител ке се ок, нема да дрват да одам да земам други документи, па што ти ја знам застрарени ова она.... знаете како одат тие бирократски работи, па да треба од нотари пак да земам некој преписи итн.... значи фино лепо си иде, си прави што си прави и си оди, толку. прашам бидејки јас таа недела после 10-ти нема да сум во државава и тоа им го кажав исто така и ми рекоа демек е ок, тоа и ке дојдат штом се вратам (некаде после 16-ти мај). ама немам добро искуство со никоја администрација кај нас + сите или лажат или не се доволно информирани, иако тоа им е работа, па после да не ме малтретираат мене пак, нешто ко у стил ние еве коа те баравме ти не беше тука, па сега ти нас ке не бараш молиш итн....

Прилеп не знам како е, во Скопје ептен ретко доаѓаат, обично тоа си оди по шаблон, се знае која населба која цена, која година на градба и останати параметри, лани во мај го поминав овој процес, не дојдоа, канцелариски си одредиа....
од документација само имотен и договор од нотар ми побараа
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
значи друго ми е муабетот, дали овие документи што ги однесов пред неколку дена за да пријавам за проценител ке се ок, нема да дрват да одам да земам други документи, па што ти ја знам застрарени ова она.... знаете како одат тие бирократски работи, па да треба од нотари пак да земам некој преписи итн.... значи фино лепо си иде, си прави што си прави и си оди, толку. прашам бидејки јас таа недела после 10-ти нема да сум во државава и тоа им го кажав исто така и ми рекоа демек е ок, тоа и ке дојдат штом се вратам (некаде после 16-ти мај). ама немам добро искуство со никоја администрација кај нас + сите или лажат или не се доволно информирани, иако тоа им е работа, па после да не ме малтретираат мене пак, нешто ко у стил ние еве коа те баравме ти не беше тука, па сега ти нас ке не бараш молиш итн....
значи рано ти е за имотен лист на твое име..ти не си го однесол договорот во катастар туку во даночно одделение...од таму треба да пуштат проценители да ти го сликаат станот па да се направи решение па градоначалникот да го потпише( обично тоа најмногу се чека, демек мн зафатени градоначалнициве) или ако е нова зграда каде веќе претходно е мерено се тогаш не излегуваат на лице место туку според квадратура прават решение...после ќе ти се јават од даночно да си ја земиш уплатницата за да платиш данок и после таа уплатница ја враќаш назад за да ти удрат печати на договорите дека си платил данок и после тие договори ги враќаш кај нотарот тој електронски ги праќа во катастар и таму се чека некое време дури го сработат предметот (некогаш е ден два некогаш се бавни зависи од градот и од обемот на работа) и кога катастар ќе го сработат предметот тогаш ќе можеш да си издавиш имотен лист на твое име...
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
taka znaci denes mi se javi procenitelot i ke dojde narednata nedela da zavrsime rabota. e sega ne go prasav dali jas treba da sum tamu licno ili lugjevo od koj sto go kupiv stanot e dovolono da se tamu? bidejki se dogovorime da se isselat do kraj na narednata nedela. isto taka dali ke treba nekoj dokument da odnesam koga ke dojde procenitelot kako dogovorot i sl. ili samo toa e toa, doagjaat slikaat i si odat.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
еми старио газда се уште во катастар може да си извади уверение дека е сопственик на стан исо тоа да си подигне кредит, е сега после може да го тужиш ова она али стано си стои како хипотека на банката не ја интересира ликот туку гаранцијата...
Не го плаши човеков со прикаскиве
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
nemas maka ic ne me plasi. opsto poznato mi e deloto i trolanjeto na let3 taka da skoro nisto sto i da kaze ne go zemam za seriozno.... a toj neka si zbori, karavanot si vrvi, kucinjata si laat i site super se zabavuvame :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
nemas maka ic ne me plasi. opsto poznato mi e deloto i trolanjeto na let3 taka da skoro nisto sto i da kaze ne go zemam za seriozno.... a toj neka si zbori, karavanot si vrvi, kucinjata si laat i site super se zabavuvame :)
знаеш тие случаеви а ги имаше многу, кога еден стан му го продаваа и на 5-6 купци И тоа нови станови, од фирма, и се си беше чисто дур не дојдоа со клучеви да се вселваат
И тие истролани сите, а каравано си помина
 

Kajgana Shop

На врв Bottom