закон за работни односи при смрт на лице од фамилијата

Член од
16 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
Имам прашајне во врска со "закон за работни односи" член 113 (https://mtsp.gov.mk/content/pdf/trud_2017/pravilnici/16,11-аконРабОдноси.pdf)
Каде што пишува:
(1) Работникот има право на надомест на трошоци поврзани со работата за:
1)...
2)...
5) смрт на работникот или член на неговото семејство.

Дали според законот за работни односи член 113, при смрт на члек на семејството(татко), работното место/работодавачот треба да му исплати на работникот отпремнина за загубата? И дали работо давецот е законски обврзан да го направи тоа?

исто така најдов еден артикл (http://giveko.mk/nadomestok-za-smrt.nspx)

Дали некој има искуство во врска на овај член
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.799
Имам прашајне во врска со "закон за работни односи" член 113 (https://mtsp.gov.mk/content/pdf/trud_2017/pravilnici/16,11-аконРабОдноси.pdf)
Каде што пишува:
(1) Работникот има право на надомест на трошоци поврзани со работата за:
1)...
2)...
5) смрт на работникот или член на неговото семејство.

Дали според законот за работни односи член 113, при смрт на члек на семејството(татко), работното место/работодавачот треба да му исплати на работникот отпремнина за загубата? И дали работо давецот е законски обврзан да го направи тоа?

исто така најдов еден артикл (http://giveko.mk/nadomestok-za-smrt.nspx)

Дали некој има искуство во врска на овај член
По правило ти следува, ама со приватњациве знаеш како е. Некои даваат некои избегнуваат, па ако сакаш да се закануваш со инспекција и слично пробај. Ама најубаво прво да си прашаш во финансии.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Ako ziveevte na ista adresa, ti sleduvast dve prosecni plati.
Jas barem taka znam.
Na edno drugarce lani mu pocina roditel i samata firma mu isplati, ovoj i pojma nemase deka mu sleduvaat . So ogled na okolnostite mi bese krajno neprijatno i nepristojno da prasuvam za detali.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Ако личната карта ти е со истата адреса на таа од починатото лице, следува.
За фирмата, тој расход е признат трошок, па на крај од година ќе ја намалат добивката за тој износ и помалку данок ќе платат.
 
Член од
16 ноември 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
Ако личната карта ти е со истата адреса на таа од починатото лице, следува.
За фирмата, тој расход е признат трошок, па на крај од година ќе ја намалат добивката за тој износ и помалку данок ќе платат.
Ахам, добро фала. Бидејки фирмава малце на удрено се прави.
Незнам дали добро објаснав, ситуацијава е - Починат е член на мојата фамилија(Татко), со кој живеевме заедно, а јас барам надомест/отпремнина од фирмата каде што ЈАС работам. И во овај слулчај стапува во сила член 113, нели?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: CIL

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
749
Поени од реакции
54
Ахам, добро фала. Бидејки фирмава малце на удрено се прави.
Незнам дали добро објаснав, ситуацијава е - Починат е член на мојата фамилија(Татко), со кој живеевме заедно, а јас барам надомест/отпремнина од фирмата каде што ЈАС работам. И во овај слулчај стапува во сила член 113, нели?
Распрашајсе подобро ама знам дека фирмата треба да исплати три просечни плати на ниво на држава од последните 3 месеци.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Ахам, добро фала. Бидејки фирмава малце на удрено се прави.
Незнам дали добро објаснав, ситуацијава е - Починат е член на мојата фамилија(Татко), со кој живеевме заедно, а јас барам надомест/отпремнина од фирмата каде што ЈАС работам. И во овај слулчај стапува во сила член 113, нели?
Жива ви фамилија.

Ако адресата на живеење од твојата лична карта е иста со таа од починатиот, тогаш да, имаш право на надомест (значи адресата е битна, смртовница и лична карта со изјава
на вработениот за живеење во семејно домаќинство/заедница - на иста адреса).
Висината која е пропишана и се признава како трошок за фирмата е 2 (две) просечни месечни нето плати по работник исплатени во последните три месеци

Можеш да им објасниш во фирма (но сигурно знаат) дека износот што би ти ги исплатале, на крај на година влегува во износот со кој се намалува добивката пред оданочување, значи помалку данок ќе платат.

Бидејќи фирмата на удрено се прават, не знаеме во каква финансиска положба се, а и криза нели е, може да се договорите и помал износ ако до толку веќе се нехумани. Ако се фер, треба да ти пуштат околу 58.000 денари
 

Kajgana Shop

На врв Bottom