е-Бонтон

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Знаеме дека интернетот е прекрасен и ни го олеснува и разубавува животот, но секојдневно се сретнуваме и со вулгарни коментари.

Што ви пречи во дигиталниот свет и како според вас не треба да се однесуваме на интернет? Ајде заеднички да го составиме првиот Е-Бонтон во Македонија со правила за убаво онлајн однесување. На оваа страница можете сите да си кажеме како да создадеме една поубава интернет-култура за сите нас. Најдобрите предлози ќе станат официјални е-Бонтон правила, кои понатаму ќе бидат собрани во практичен прирачник за убаво онлајн-однесување, а ти ќе си добиеш маичка на која ќе биде испишано твоето правило :)
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Можат правилата да бидат иронични? btw

Не заборавај да ги изхејташ статусите за првиот снег и дожд.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
1. Пишувај кирилица, лесно е (лев шифт + алт на ПЦ)
2. Пишувај со мали букви, НЕ СО ГОЛЕМИ ЗАТОА ШТО ИЗГЛЕДА КАКО ДА СЕ ДЕРЕШ
3. На долги постови, пробај да стиснеш ентер 2 пати (параграф), за да биде полесен за читање. Никој нема да сака да ја чита војна и мир ако нема "визуелни паузи" во текстот
4. Лесно е да сереш без аргументи, знај дека такво серење никој не го рецка.
5. Ако видиш глуп пост, тролај :) ама ако глупиот ти врати попушти му :) не сакаме да гледаме тролови од 3 страни
6. За секој трол пост, напиши 2 нормални на други теми
7. Ако си истролан, земи воздух, сконцентрирај се и размисли 1 минута како да вратиш, сигурно ќе биде подобро од закана преку ПМ
8. Лет ми гугл дет фор ју
9. На интернет немаш непријатели, тоа е во твојата глава :) (не важи за деца под 16, тие имаат непријатели, наречени педо-мечки).
10. Не кликај на "интересни линкови" на фејсбук, и не мавај лајк за да го гледаш тоа видео. Нема да го видиш.
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
Ко ќе те изнервира некој изброј до 10 и назад.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.645
Поени од реакции
13.101
Да не се практикува никаква тема од политички карактер по форуми од забавен карактер.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
tl;dr: Дајте ни` алатки за само-регулација, а не "правила" без никаква можност за наметнување/спроведување (enforcement, де..) на истите.

Ова е една од поголемите глупости што ги имам сретнато во последно време.

Нема потреба од посебен е-Бонтон, затоа што истите општо-прифатени правила на однесување кои важат во реалниот (западен/цивилизиран) свет важат и во виртуелниот. Да, со релативната анонимност на Интернетот дел од корисниците го губат чувството на вина и одговорност, како и способноста за самокритикување, ама обично има неколку начини како да се избегнат нивните мислења. Таму каде нема, одговорноста паѓа на администраторите да обезбедат соодветни алатки и опции за корисниците и читателите на нивните содржини да можат да одберат што точно (не) сакаат да читаат.

"Некој постира по педесет статуси дневно на Фејсбук?" Игнорирај го или исклучи ја опцијата за прикажување на неговите содржини или тргни го од листата на пријатели.

"По цел ден читаш несоодветни и вулгарни коментари по блоговите и порталите?" Игнорирај ги.. или чекај сопствениците/модераторите да ги избришат коментарите за кои тие самите мислат дека се несоодветни.

Наместо нешто апстрактно како е-Бонтон, сопствениците на форумите, порталите, блоговите и слични места каде читателите и корисниците можат да оставаат свои мислења треба да воведат систем за оценување на тие мислења (репутација, карма, "допаѓања".. сеедно), со тоа што оценката за одредено мислење или член може да биде и негативна. За секоја опција од типот на like, +, +1 да има и опција dislike, -, -1. Еден од најголемите пропусти на оваа верзија на форумов е замената на стариот систем на репутација со систем на "допаѓања", без можност да се каже спротивното, освен како одговор на самиот коментар. Вие одлучете што ќе правите со "лошите" мислења/коментари: постепено избледување, прикажување компактна верзија на местото на целото мислење или нормално прикажување, ама дозволете секоја заедница да се само-регулира.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Воздржувај се,и не избувнувај бидејќи страната на e-bonton се отвара цела вечност.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Наместо нешто апстрактно како е-Бонтон, сопствениците на форумите, порталите, блоговите и слични места каде читателите и корисниците можат да оставаат свои мислења треба да воведат систем за оценување на тие мислења (репутација, карма, "допаѓања".. сеедно), со тоа што оценката за одредено мислење или член може да биде и негативна. За секоја опција од типот на like, +, +1 да има и опција dislike, -, -1. Еден од најголемите пропусти на оваа верзија на форумов е замената на стариот систем на репутација со систем на "допаѓања", без можност да се каже спротивното, освен како одговор на самиот коментар. Вие одлучете што ќе правите со "лошите" мислења/коментари: постепено избледување, прикажување компактна верзија на местото на целото мислење или нормално прикажување, ама дозволете секоја заедница да се само-регулира.
Според мене ова не е пропуст туку голем напредок. Tој систем не беше добар затоа што се злоупотребуваше и се добиваа "црвени" не заради лош пост туку зашто некој не се слагаше со твоето мислење, или од инат, и имаш јузери на кои ништо не им фали на бон-тон-от а имаат репутација "Персона нон грата" затоа што мислат различно од другите. Ја долго време на форумов имав црвена репутација, не памтам точно зашто ама беше за глупост, не беше ради тролање или несоодветни постови.

Нема лоши мислења, има само мислења кои кршат правила или идат у оф-топик, и таквите треба да се санкционираат од модератори, како и што се прави.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Интернетов е само медиум преку кој си ги искажуваш мислењата.
Така да, се понашаш на нет ко што се понашаш у живо.
Једино правило е да не се ponasas ko retardiran :D:D
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Интернетов е само медиум преку кој си ги искажуваш мислењата.
Така да, се понашаш на нет ко што се понашаш у живо.
Једино правило е да не се ponasas ko retardiran :D:D
освен ако не си ретардиран.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
^Toa bese dis :D
Za mene demek :D

Jas ne pocituvam pravila :)
Mnogu mrazam pravila I voopsto ne se zamaram so toa, dali sega ovoj pisal vulgarno ili ne I dali gi pocituval "pravilata" na e-bontonot. Ama ic ne mi smeta, kako najveke I'm odgovara, taka neka si pravat.
Sakam da pravam onaka ko sto mene mi odgovara, da citam luge sto mene mi odgovaraat, da sedam na internet samo mene koga ke mi odgovara, da doznavam info samo mene sto me interesira I da komentiram onaka kako sto jas sakam :D
Feel free to do that also :D
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
^Toa bese dis :D
Za mene demek :D

Jas ne pocituvam pravila :)
Mnogu mrazam pravila I voopsto ne se zamaram so toa, dali sega ovoj pisal vulgarno ili ne I dali gi pocituval "pravilata" na e-bontonot. Ama ic ne mi smeta, kako najveke I'm odgovara, taka neka si pravat.
Sakam da pravam onaka ko sto mene mi odgovara, da citam luge sto mene mi odgovaraat, da sedam na internet samo mene koga ke mi odgovara, da doznavam info samo mene sto me interesira I da komentiram onaka kako sto jas sakam :D
Feel free to do that also :D
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Пишување цел параграф само со мали или големи букви без интерпункциски знаци. Добиваш 10 реда напишани во една реченица. Ептен ме иритира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom