евтино, лесно, едноставно, и ефикасно перење на автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од The Wild Boy, 20 февруари 2019.

 1. The Wild Boy

  The Wild Boy

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  795
  Допаѓања:
  286
  Сигурно нејќете да го оставите вашиот автомобил на други да ви го перат, или ако не гледате никаков проблем во тоа, тогаш сигурно не ви се чека со часови. Па на толку што ќе платите и уште да ви кажат дали сакате да се почастите нешто.
  Одсега има полесен начин. Никакви чекања, сами си го перете автомобилот, ем евтино ем за помалце од 15 минути.
  Епа, затоа е тука новата Gala Wash.
  Еве каде се наоѓа:
  Gala wash
  Skopje 1000
  https://maps.app.goo.gl/kGBxV
  Доаѓате со кола, плаќате едно 50 или 100 денари, зимате жетони, ставате у тоа апаратот, кликате и зимате прскалката и за 15 минути гланц нова.
  Ем нема други да ви ја перат, ем и време ќе заштедите, а и поевтино доаѓа.
  Имало и на други 2 места, ама појма немам кај се тие.
   
  На ttoshevski, Ron0n и mikie им се допаѓа ова.
 2. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  19.380
  Допаѓања:
  13.217
  ,,ima i na placot kaj salata Boris Trajkovski,,,istiot princip,,mislam deka rabotno vreme 24h,,
  ,,,prilichno praktichna rabota,,,ama se neshto se mislam sho narod sme,,,
   
 3. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.804
  Допаѓања:
  8.910
  Дома со црево најефтино е
   
  Pane-G, Flatter, Јаневски и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Darko23

  Darko23

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  104
  Допаѓања:
  26
  Јас дома во двор, ќе и го опнам ова цревото, еден сјај, сунѓер (во макпетрол има многу убај) и за едно 15-20 мин како нова ќе си биди... :D :P
   
  На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
 5. mikie

  mikie

  Член од:
  14 јули 2017
  Мислења:
  132
  Допаѓања:
  90
  Знаете ли каде ставаат восок на колата?
  Или пак колку кошта да си купам едно такво / колку трае?
   
 6. Ron0n

  Ron0n The Mercedes Guy

  Член од:
  16 август 2009
  Мислења:
  330
  Допаѓања:
  171
  Јас првпат ја перев колата пред еден месец таму. Малку скептично дека ново и непознато (бар за мене прост балканец, веројатно по светот ова го имаат од 1995).
  Импресивно. Јас се одушевив колку убава излезе колата после зафатот, кој иначе во 02:00 по полноќ го правев (работат 24/7).

  Се пере и за помалку од 15 минути, јас за 4 жетони по 1.5 минута (вкупно 100 денари) мијам комплетно Е класа Мерцедес цел. Да се разбереме, ако сакате да бидете педантерии и 10 минути да прскате само околу тркалата, ова не е за вас (од финансиски аспект). Ако колата ви е гнасна, успат полните и гориво, застанете и за ептен кратко време ја светнувате. А не дека во перална ќе ви посветат особено внимание на вашата кола...

  Восок има баш на Gala Wash (има посебен програм за перење со восок). А за мачкање со восок тоа го прават веројатно по гаражите и автолимарите кои полираат коли.
   
  На The Wild Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. The Wild Boy

  The Wild Boy

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  795
  Допаѓања:
  286
  куќа у село фурка, па таму на тој огромниот двор со црево и средство.
  тука у стан живеам, шо мислиш црево од тераса да влечам lol
   
  На Ron0n му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.864
  Допаѓања:
  4.069
  Ова шо зборите е само за надвор од колата ....Дај препорачајте добра перална шо чистат комплет и внатре,комплет и седишта и таван и врати ..... Секако најважно добра услуга и цена ....Пежото ми е лом од флеки на предни врати и седиште и од ебани цигари,шо највеќе ме нервира,шо јас не пушам,да тргнам мирис ....
   
 9. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.804
  Допаѓања:
  8.910
  Иди у перални прашај, некои и хемиско праат 1500 денари од кола, ако е кочина може и више
   
  На Vori му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Vori

  Vori СИСЬКИ ДВИГАТЕЛЬ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  5.864
  Допаѓања:
  4.069
  Ја носев у Сарај и после 4 јули улицата,супер едни беа за 2000,ама нешо ко македонски газда,попиздаа со цена и квалитет ....Негде до Карпош ако има....Стариов и брат ми шо пушат,се за ќотек ....Коа не го возам моторот,одам со кола,земи ја,џабе урлаш нема пушење и јадење :ROFLMAO:
   
 11. The Wild Boy

  The Wild Boy

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  795
  Допаѓања:
  286
  Забораив да кажам и за внатрешно чистење имаат и усисивачи.
   
  На Vori му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kicodarker

  kicodarker Гостин

  Треба малце и знаење во самоуслужните перални не само пуштај жетони и чуди се од кај да почниш.
  Од финансиски аспект најдобро е самоуслужна. Од мрзлив аспект - најди си некој новалјија што просечно пери сеуште за 150 денари надвор/внатре и ќе бидиш задоволен.
   
  На Aleksandar91 и The Wild Boy им се допаѓа ова.
 13. The Wild Boy

  The Wild Boy

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  795
  Допаѓања:
  286
  Да, до негде.
  Си имаат овие пералните и инструкции, и имаше денес кога бев јас еден старец кој што надгледуваше/проверуваше и беше тука за асистенција.
   
 14. Albertos

  Albertos

  Член од:
  29 септември 2015
  Мислења:
  95
  Допаѓања:
  105
  Ајде прво ќе ги пишам локациите

  Gala wash има на следниве локации
  локација: кај Борис трајковски салата
  локација 2: Аеродром Oкта бензиска бул. Србија
  локација 3: Аеродром Окта безниска 3-та Македонска бригада ( на оваа пумпа во склоп има и правосмукалки кои исто така работат на жетони) 1 жетон-180 секунди.

  Ова е интересно за оние што немаат двор и им е мерак ете да пробаат да го исперат аутото, aли дека ќе се измие кола воопшто за 100 денари тешко. Впрочем и за 200 денари нема да се измие.
  Исто така за таксистиве е добро кои сакаат да ги исплакнат коливе.

  Јас Бев два-три пати бидејќи ми беше интересно да пробам.
  Она што мене ме зачуди додека чекав на ред, е што многу од нашиов народ незнае воопшто и како се пере кола.
  Дека треба на крај да се пребрише итн.
  Мисли дека вапот ќе го земе испрскај и готово. Колата е чиста веќе.
  Пред мене беше човек со жена, кој ставил 50 денари и леле вика ја исправ за 50 денари колата. И наредниве 3-4 дена ќе ми биде чиста
  Му велам абе знаеш ли дека треба да се помине колава со еленска.
  Инаку ефект ќе немаш ни 1 саат само со вапот.
  Ми вели поима немам брат. :confused:
  Отиде купи крпа и пребриша колку толку.


  Еден дечко кој чекаше после мене ме праша дали еленска се употребувало пред или после перење. Љубезно му помогнав.
  Според мене за перална цена/квалитет (вложено-добиено) Веро Џамбо пералната е најдобра. За 250 денари комплет се добива навистина средена кола.
  Никогаш нема да се испере така на Gala Wash макар ставиле и жетони од 500 денари.

  Единствено нешто што вреди на Gala се правосмукалките.
  Јас се надевам дека сега народов кога веќе има можност, особено жениве нема да се правдаат и ќе си ги исчистат коливе.
   
  Последно уредено: 21 февруари 2019
  На Ilumious, mikie и The Wild Boy им се допаѓа ова.
 15. Driv3R

  Driv3R

  Член од:
  24 август 2009
  Мислења:
  533
  Допаѓања:
  72
  Грешка си другар, баш напротив со бришењето после перење се замачкува возилото, затоа е ставен последниот програм осмозата, две коли перам после финиш со осмозата ич не сум чепнал по колата и се супер, првиот пат кога ја перев, после тоа со крпа ја поминав и само зезнав работа.
  Информирај се пред да кажеш нешто :)
   

Сподели преку: