еМакедонија - формирање

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
5.993
Поени од реакции
4.969
Ми се допаѓа картава многу,Голема Хрватска и Голема Македонија :)
Ама само има еден проблем.Кога ќе се создаде еМакедонија ќе бидеме никој и ништо,никој нема да се замара со нас,освен ако не добиеме многу играчи.Никаква сила нема да бидеме,за жал.Ќе бидеме среќни ако после создавањето успееме да ја зачуваме.За жал тоа е виститната.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Ми се допаѓа картава многу,Голема Хрватска и Голема Македонија :)
Ама само има еден проблем.Кога ќе се создаде еМакедонија ќе бидеме никој и ништо,никој нема да се замара со нас,освен ако не добиеме многу играчи.Никаква сила нема да бидеме,за жал.Ќе бидеме среќни ако после создавањето успееме да ја зачуваме.За жал тоа е виститната.
Си слушнал алијанси епа тие ќе не заштитуваат а ние ќе пробаме бејби бум да направиме веднаш после поставувањето на eMacedonia и картава тешко дека некогаш ќе се оствари ние ќе се придружиме на Peace со Бугарија Србија, Турција така да само од грциве ќе може да земеме и Турците ако ни го дадат Aegean регион и против Хрватска ќе бидеме тоа е вистината, неможе од две страни да бидеме :wink:
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.292
Поени од реакции
499
Си слушнал алијанси епа тие ќе не заштитуваат а ние ќе пробаме бејби бум да направиме веднаш после поставувањето на eMacedonia и картава тешко дека некогаш ќе се оствари ние ќе се придружиме на Peace со Бугарија Србија, Турција така да само од грциве ќе може да земеме и Турците ако ни го дадат Aegean регион и против Хрватска ќе бидеме тоа е вистината, неможе од две страни да бидеме :wink:
Nemoj da mislis deka vecno ke trae Peace, koga togas ke go snajde istata sudbina kako Atlantis :toe:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
5.993
Поени од реакции
4.969
Си слушнал алијанси епа тие ќе не заштитуваат а ние ќе пробаме бејби бум да направиме веднаш после поставувањето на eMacedonia и картава тешко дека некогаш ќе се оствари ние ќе се придружиме на Peace со Бугарија Србија, Турција така да само од грциве ќе може да земеме и Турците ако ни го дадат Aegean регион и против Хрватска ќе бидеме тоа е вистината, неможе од две страни да бидеме :wink:
Јебига.Али за бејби бум,стварно ќе треба голем,бидејки кога ќе ја добиеме Македонија ќе има само околу 300 играча,а земја под бар 2000 луѓе неможе никаков значај да има во ерепулик.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
5.993
Поени од реакции
4.969
Nemoj da mislis deka vecno ke trae Peace, koga togas ke go snajde istata sudbina kako Atlantis :toe:
Се согласувам.Треба малце покурвински да се изигра.PEACE почнува да ги губи сите битки,веќе со недели нема победено позначајна битка.Кад тад ќе му дојде крајот,но некој друг ќе се дигне,па EDEN ќе падне и така.Ниеден сојуз не е вечен.

Нема вечно да трае али сигурно е дека ќе бидеме во спротивна алијанса од Грција, сега тоа е Peace GC.
Грција официјално не е во EDEN,ни во FORTIS.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Се согласувам.Треба малце покурвински да се изигра.PEACE почнува да ги губи сите битки,веќе со недели нема победено позначајна битка.Кад тад ќе му дојде крајот,но некој друг ќе се дигне,па EDEN ќе падне и така.Ниеден сојуз не е вечен.
:vozbud:

Тоа е зошто Peace се бори против земјите плус ѕидовите што се на регионите, ако се слаби Peace што не нападнат EDEN некоја поважна битка нека ја нападнат Унгарија, Индонезија и освојат регион или пак Хрватска ејј се радуваат се прават јаки а реално не се јаки толку, со 12 алијанси им се тепаат и пак едвај ги спасија региониве.


@ sje
Официјално не али е во алијанса со нив им помагаат цело време, Американците им помагнаа да се ослободат и сега им помагаат сите Fortis & EDEN членки како и обратно.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
5.993
Поени од реакции
4.969
Да ги нападнеш Индонезија и Маџарска стварно треба да си глуп,па PEACE земјите и EDEN/FORTIS односот е 3 - 1 и имаат повеќе MPP.Нормално види колку се јаки тие битките,сега во Канада,па во NW Хрватска(2 најдолга битка во ерепублик).Немој да мислиш дека Унгарија или Србија сами напаѓаа.Тенковите на PEACE и војските нивни учествуваа таму.И PEACE го папаше од Атлантис,губеа многу,ама затоа види што се случи со PEACE,a што со ATLANTIS.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Да ги нападнеш Индонезија и Маџарска стварно треба да си глуп,па PEACE земјите и EDEN/FORTIS односот е 3 - 1 и имаат повеќе MPP.Нормално види колку се јаки тие битките,сега во Канада,па во NW Хрватска(2 најдолга битка во ерепублик).Немој да мислиш дека Унгарија или Србија сами напаѓаа.Тенковите на PEACE и војските нивни учествуваа таму.И PEACE го папаше од Атлантис,губеа многу,ама затоа види што се случи со PEACE,a што со ATLANTIS.
Ок де се знае дека нема да бидат вечни али нели гледате Грција намерно дека нејке да влегува во EDEN сигурно имаат таен план откако ќе се додае eMacedonia ако влезе во EDEN ќе не шитнат веднаш така да сигурно не одиме во EDEN барем засега сите пријатели ни се во другите земји, и во битката за NW Croatia се тенкираа само војските на Indonesia и Hungary и прави разлика друго е цела држава директно да мава сите држави а друго е само војските и една држава, граѓаните не другите земји не се бореа.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
139
Поени од реакции
3
Nie ke opstaneme samo so mnogu alijansi nad 20 site aziski site latono amerikanski i evropski so se vo peace ili bliski do peace i da cekame raspaganje na nekoja od niv i da se preselat kaj nas kako kaj grcite:helou:
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.049
Поени од реакции
41
Јас мислам дека уште сега треба да остваруваме контакти со јаките турски играчи, да се врземе со нив, и да се остварат многу контакти со руските играчи. Да се бара помош и сојузништво.
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.235
Поени од реакции
304
Интересно ќе биде доколку ги нападнеме грциве, со помош на Турција и Србија :)
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.553
Поени од реакции
1.603
Здраво.

Сметам дека е извесно дека ќе се формира еМакедонија, според картата што беше договорена (сега не ми доаѓа да го барам линкот, па ве молам постирајте го вие). Честитки за тоа. :helou:

Е сега, треба да се изведе логистичка акција, сите Македонци на eRepublik веднаш да се преселат во еМакедонија, за да се формира маса, која ќе може да ја брани. Бидете убедени дека веднаш еМакедонија ќе биде нападната од еГрција и еБугарија и дека клучно е важно сите Македонци, без исклучок, да се преселат таму и да се борат за еМакедонија.

Тука еЦрвениот Крст ќе треба да изигра улога: на сите да им обезбеди карти за враќање минимум.

Потоа, не знам како се прави тоа, но ќе мора да се фокусираме на изградба на одбрамбен систем и болници. Претпоставувам дека треба да се направат фирми за тоа. Треба да се пријават сите оние кои ќе се предодредат да водат такви фирми.Значи, идејата ми е: планирајте како ќе се брани и развива еМакедонија во нејзините почетни денови. Планирајте дека можеби големите сили и ќе сакаат еМакедонија да биде освоена од некого (како што направија во Букурешт 1913), па сметајте дека во оној момент кога ќе ја напуштите вашата матична држава и ќе дојдете во еМакедонија ќе бидете потенцијална нивна мета.

Поздрав и со среќа и НАПРЕД еМАКЕДОНИЈА!!!!! :oeoeoe:
 
А

Ајсшутер

Гостин
Здраво.

Сметам дека е извесно дека ќе се формира еМакедонија, според картата што беше договорена (сега не ми доаѓа да го барам линкот, па ве молам постирајте го вие). Честитки за тоа. :helou:
Треба допрва да ги разгледаме можностите за регионите, по можност западниот дел да не може да не граничи со Грција зошто најверојатно ќе биде high жито регион.

Е сега, треба да се изведе логистичка акција, сите Македонци на eRepublik веднаш да се преселат во еМакедонија, за да се формира маса, која ќе може да ја брани. Бидете убедени дека веднаш еМакедонија ќе биде нападната од еГрција и еБугарија и дека клучно е важно сите Македонци, без исклучок, да се преселат таму и да се борат за еМакедонија.
За преселувањето ќе биде лесен проблем повеќето сигурно ќе имаат пари да си купат карта оние коишто ќе немаат ќе им пратиме нема да чини тоа повеќе од 10 злато.
Македонија неможе да биде нападната 2 месеца откако ќе биде додадена така е со сите земји гледам не си знаел за тоа.

Потоа, не знам како се прави тоа, но ќе мора да се фокусираме на изградба на одбрамбен систем и болници. Претпоставувам дека треба да се направат фирми за тоа. Треба да се пријават сите оние кои ќе се предодредат да водат такви фирми.
Првата болница доволно ни е 1x Q5 тоа е околу 280 злато али прво можеме да ја купиме болницава зошто ако направиме фирма за Q5 компанија ќе не кошта околу 300 злато + материјалите (дрво) ќе коштаат, второ немаме играчи кои имаат construction скил ќе го добиеме со државните и приватните фирми кога ќе добиеме нови играчи. Можно е болницата да добиеме на поклон или пак позајмица од некои Peace/EDEN во зависност каде ќе одиме држави.

Требало темава да ја отвориш на приватниот форум да не чита секој :wink:
 
На врв Bottom