доста години поминаа (1991-2014) а уште сите зборуваме српски..

N

NikolaMKD91

Гостин
Убаво си кажа сега Централна Македонија . Неготино и Кавадарци се дел од Повардарие. Повардарие е географски, етнографски и административно-политички термин кој се користи за средишниот дел, точно дека иде малце накај источна но се смета за центар. Во југоисток други градови спаѓаат ...
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Во Македонија нема луѓе со српски корени,тое се истите луѓе или нивните потомци кои сега бараат бугарски корени,сите тие се -фили.Албанците знаат македонски,и ако ние научиме албански,тоа е соживот.А додека со Србите живеевме во иста држава 100 години,цело време ни го газеа јазикот,ниту сакаа да научат еден збор на македонски,а тоа се вика наметнување на влијание,а не дека бил нивниот јазик влијателен.
Во Македонија немало луѓе со српски корени...што се' не ќе прочиташ. (y)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Ало брее земљаче.
Морамо то причати знаш ово оно због те цуре из Новог Сада кад долазе, знаш пилинге, сталијнге, маникире, педикире... Оти иначе мојт да ти ја клајт една ако погрешно се разберите.[DOUBLEPOST=1413629063][/DOUBLEPOST]
Ова е чудесен македонски синдром,имаат блгарски паспорти,а радо зборуваат српски јазик,демек тој бил пофраерски.Стереотип останат од бившите ЈУ времиња.
Шо остнвит со нас шо зброваме Јапонски? Еве јас ломотам и то добро Јапонски, учев во школо за самураи во Јапонија далечна девеесеитрета. Е сега прашањето ми ал сум фраер?
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2009
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.866
Убо викет старите "Причај српски да те цео свет разуме" , еве пример на дедо ми му идет туристи Јапанци, тие англиски зборвет, тој српски , немаш појма шубо се разбирет. Ама некако и српскиов почвит демоде да станвит, јас ќе почнам албански да учам, имав еден наставник во основно викаше албанскиот бил "јазик вудучности" и во право да ти бил чоекот.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Убо викет старите "Причај српски да те цео свет разуме" , еве пример на дедо ми му идет туристи Јапанци, тие англиски зборвет, тој српски , немаш појма шубо се разбирет. Ама некако и српскиов почвит демоде да станвит, јас ќе почнам албански да учам, имав еден наставник во основно викаше албанскиот бил "јазик вудучности" и во право да ти бил чоекот.
Je ли бре, одакле ова вутра?
 
Член од
11 февруари 2011
Мислења
58
Поени од реакции
66
Убо викет старите "Причај српски да те цео свет разуме" , еве пример на дедо ми му идет туристи Јапанци, тие англиски зборвет, тој српски , немаш појма шубо се разбирет. Ама некако и српскиов почвит демоде да станвит, јас ќе почнам албански да учам, имав еден наставник во основно викаше албанскиот бил "јазик вудучности" и во право да ти бил чоекот.
ако се наоѓаш во западна како што одат работите за некоја година ќе мора да го учиш албанскиот
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Голем дел,посебно помладите не го знаат ни својот јазик да го зборуваат или пишуваат.Нема ни запирки ни точки се е во еден здив кажано.А да не зборуваме за поентата.
 
Член од
28 јануари 2012
Мислења
109
Поени од реакции
96
Смем ли овде да користим српски? :)

Поздрав из Београда!
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
шта сам оно хтео да кажем другови, а да од АСНОМА је прошло точно седамдесет година(седумдесет години)
ето вам и на Македонском, а ви још цепате Српски, поготово они из репулике Скопје, па мајкуму стара, тако ли вам је учио онај Блаже Конески, и где сам оно стао другови, а да а баш од куд вас имају потекло и наши опесминувачи Кирил и Методиј,
па дај једном за увек научите да говорите матерњи језик, а то је баш њихов и ваш такав Македонски. И пиши кирилицом.
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Што е работава со темава?
Баш не гледам таков тренд на зборување српски, напротив. Голем дел од Македонците моментално учат албански.

Да се каже дека сите зборуваат српски во Македонија е претерано, затоа што голем број Македонци не знаат да зборуваат српски. Дека се обидуваат, се обидуваат, но тоа не значи дека го знаат одлично или солидно (особено помладите генерации, кои не ни живееле во Југославија).

Цела источна Македонија користи бугарски зборови, и што со тоа? Дали тие луѓе зборуваат бугарски или македонски...?

Југославија одамна умре, книги на српски (или српскохрватски) веќе нема ни по школите, ни по факултетите, а никој не ве тера сосила да гледате Звезде Гранда, Пинк и слично (кои нашите телевизии ги пуштаат заради недостаток на сопствена квалитетна програма). Постои една работа која се вика далечинско, употребете го и сменете го каналот.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Немаш никаков зијан од знаење на некој друг јазик. Всушност јас сум толку напреден шо го зборвам и јазикот на медузите, зато ко ќе пливам во морено Грција баш многу интересни прикаски разменва со мојте браќа медузи.
 
Член од
11 февруари 2011
Мислења
58
Поени од реакции
66
Што е работава со темава?
Баш не гледам таков тренд на зборување српски, напротив. Голем дел од Македонците моментално учат албански.

Да се каже дека сите зборуваат српски во Македонија е претерано, затоа што голем број Македонци не знаат да зборуваат српски. Дека се обидуваат, се обидуваат, но тоа не значи дека го знаат одлично или солидно (особено помладите генерации, кои не ни живееле во Југославија).

Цела источна Македонија користи бугарски зборови, и што со тоа? Дали тие луѓе зборуваат бугарски или македонски...?

Југославија одамна умре, книги на српски (или српскохрватски) веќе нема ни по школите, ни по факултетите, а никој не ве тера сосила да гледате Звезде Гранда, Пинк и слично (кои нашите телевизии ги пуштаат заради недостаток на сопствена квалитетна програма). Постои една работа која се вика далечинско, употребете го и сменете го каналот.
темава не зборува за одлично познавање на српскиот јазик и јасно кој сака лично нека си учи српски албански или било кој јазик, немам јас нешто против тоа, само неможеш ти да негираш дека нашава телевизиска, музичка и филмска индустрија па и генерално нашиот секојдневен живот е сличен и под многу големо српско влијание...а тие зборови што ги зборуваат во источна не се бугарски туку се дел од нивниот дијалект...и сигурен сум дека и во источна мнозинството од помладите генерации, кои не ни живееле во Југославија разбираат српски дека од мали биле во контакт со него со или без директна воља(телевизија, радио и други)...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom