дозволен минус

Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Дали знае некој колку плати изнесува дозволениот минус од Халк банка?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.422
Поени од реакции
20.126
1. дали ти е одобрено дозволено пречекорување од самата банката
2. дозволеното пречекорување е правопропорционално со платата што ја земаш, односно колку поголема плата толку поголемо дозволено пречекорување
3. телефон и јави се прашај ќе ти кажат одма
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
1. дали ти е одобрено дозволено пречекорување од самата банката
2. дозволеното пречекорување е правопропорционално со платата што ја земаш, односно колку поголема плата толку поголемо дозволено пречекорување
3. телефон и јави се прашај ќе ти кажат одма
Се јавив ќе морам да одам до банка не даваат никакви информации од контакт центар.
Фала :)
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Се јавив ќе морам да одам до банка не даваат никакви информации од контакт центар.
Фала :)
И јас се имав јавено, исто како тебе не ми даваа информации а сервис за тел услуга:)-За греота...

Само не сум сигурен тоа со минус да не ти поисплатливо да земеш 300 Е кредит него да влегваш минус на пример...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Нели по правило на секој му е одобрен минус од 2 плати? Исто како што знам, каматите на дозволен минус се огромни споредбено со потрошувачки кредити или кредитните картички.
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Нели по правило на секој му е одобрен минус од 2 плати? Исто како што знам, каматите на дозволен минус се огромни споредбено со потрошувачки кредити или кредитните картички.
Пред година две колега зема три плати дозволен минус на халк затоа и прашувам,на некој е две а во тутунска има триста формулари и само една плата е дозволено...
Иначе во врска со каматите не ги одбиваат месечно од платата?
Барем на мојте така им одбиваат за дозволен минус од 24к т.е две плати по 180 денари месечно
 
Член од
2 септември 2013
Мислења
255
Поени од реакции
237
дозволен минус по мое е најдобра ствар.. Си зимаш некоја сума, и како што си поминуваат месеците ако сакаш ќе оставиш дел од плата за да покриеш а ако не тогаш се плаќа само каматата, што мислам најниска нема т.е 1% од потрошениот минус.. Само да си знаеш ако ти одобрат, тешко ќе покриеш минусот, зошто секогаш парите ќе ти бидат потребни и само ќе си влечеш ќе си влечеш... и така во круг камати ќе плакаш.. ама пак ќе ти кажам 1% на месечно ниво или 12 % на годишно ниво не е ништо страшно.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.737
Поени од реакции
1.163
Обично во сите банки е до две плати. Ама ако имаш дополнителни примања (кирии, дивидента и сл.) или ако имаш пријател може и повеќе од две плати да ти одобри. Ама порано или покасно ќе треба да ги вратиш тие пари, а во меѓувреме ти тече и камата на нив.

Така размислиси дали стварно ти треба тоа или може подобро ти е кредитна да си извадиш. Каматите се и помали а има продавници што даваат на рати и без камата.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Обично во сите банки е до две плати. Ама ако имаш дополнителни примања (кирии, дивидента и сл.) или ако имаш пријател може и повеќе од две плати да ти одобри. Ама порано или покасно ќе треба да ги вратиш тие пари, а во меѓувреме ти тече и камата на нив.

Така размислиси дали стварно ти треба тоа или може подобро ти е кредитна да си извадиш. Каматите се и помали а има продавници што даваат на рати и без камата.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Потребен ми е за градежни матријали :)
 
S

Swastika

Гостин
Стопанска банка се преваранти земам дозволен минус од две плати после некое време го исплатив и помина месец дена минусот сеуште беше активен бев да проверам и ми рекоа дека грешката била моја што не сум поднел МОЛБА за да го затворат минусот е од такви лихвари патиме плус 1000мкд им платив за да можат да го затворат минусот крв да серат
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Дали каматата на дозволен минус се пресметува годишно или месечно. На пример две плати во минус со камата од 10% на износот би било 12000ден, дали тој износ од 12000 секој месец треба да го плакам или годишно е тој износ, па месечно би плаќала 1000ка за него плус главнината.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Дали каматата на дозволен минус се пресметува годишно или месечно. На пример две плати во минус со камата од 10% на износот би било 12000ден, дали тој износ од 12000 секој месец треба да го плакам или годишно е тој износ, па месечно би плаќала 1000ка за него плус главнината.
Годишно таман работа да биде месечно, тоа само лихвари пресметуваат месечно, седмично, дневно. :D
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
1.000
Поени од реакции
2.249
Ај некој што разбира подобро не мора овде нека ми пише и во пп ако сака,сакам да земам дозволен минус од 3 плати и да ми објасни целата постапка и се,ѕвонев у банка ми рекоа на лице место информации а немам слободно време ич за да одам само за разговор па ако некој знае и сака да ми помогне ќе му бидам благодарен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom