баење мамене на млјакото - помошт

Член од
5 јануари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
3
От б'лгарија с'м и се надјавам да ме разберете какво пиша . Имам следнија проблем и се надјавам нјакој да може да ми помогне . Имаме стадо овце и кози и след Гергьовден като се м'зат млјако почват проблеми , не се сварјавја , пресича се , лигави се и подобни такива гадории . Ветеринарнија лекар им прави инжекциј антибиотик , обезпраразитјаване , праштахме млјако и кр'в за проби в лабораторија в софија и ништо не са болни а млјакото не става . Странна работа и лекарја му беше чудно как така без причина да се случва това . Докато мајка ми не намерила една бабичка да бае и с јајце и млјако от козите и овците и козина за нишан им бајала и казала че им е измамено с магија от друг човек с овце или кози и млекото е прехв'рлено на техните животни и че за 3 дни ште ј минело всичко . Аз не вјарвах ,но на третија ден млекото се оправи . Бабата е била позната на приејателка на мајка ми и е от селата в благоевградско и е казала , че се е преселила от македонските села но не знам от к'де точно и че тва да бае го знае от родното им село . За това ви молја ако нјакој знае или може да намери как се бае за млјакото при животните да ми го напише . Надјавам се да разбирате какво пиша и да може нјакој да ми помогне . Благодарја ви и за много години от Мариана от б'лгарија .
 
Член од
5 јануари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
3
Ставало е в'просза преземање на млеко или нешто такова а в бајанката се чувало как говори за за шарена крава с шарено теленце и нешто като че мајката крава е предпазила телето от много опасности и са се прибрали вечерта в дома си спокојни . В'зможно е да не го објаснјавам правилно , но след като бабата е била от македонија и го знае баенето от там значи нјакој трјабва да го знае - важно е и че имаше ефект . Аз не знам и в кој раздел с'м публикувала в'проса си , ако не е за тук ме насочете к'де да попитам - надјавам се нјакој знаешт да се вклјучи .
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
3
Здраво братко,

Кво става?

Еве овој можеби ќе успее да ти помогне тебе и козите.
Се надевам сум од помош.

Поздрав,
Секое добро.
Много ти Благодарја , но ми т'рси профил в'в фејбук а аз нјамам ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom