агенции за недвижности

Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
Дали ги познава некој околу овие работи АГЕНЦИЈА ЗА НЕДВИЖНОСТИ колкав процент се зема од продадена куќа,стан или нешто др.И дали има некој работено во АГЕНЦИЈА ЗА НЕДВИЖНОСТИ.
Може некој да ми каже какви се работите за да формираш кај нас агенција за недвижности???
Поздрав
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Дали ги познава некој околу овие работи АГЕНЦИЈА ЗА НЕДВИЖНОСТИ колкав процент се зема од продадена куќа,стан или нешто др.И дали има некој работено во АГЕНЦИЈА ЗА НЕДВИЖНОСТИ.
Може некој да ми каже какви се работите за да формираш кај нас агенција за недвижности???
Поздрав
кај нас има бааги агенции за недвижности ..ама мислам дека не ти се исплаќа, не сме до толку богати да купуваме преку агенции :)
пс: малце сме и заостанати во тој real estate бизнис ..
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
кај нас има бааги агенции за недвижности ..ама мислам дека не ти се исплаќа, не сме до толку богати да купуваме преку агенции :)
пс: малце сме и заостанати во тој real estate бизнис ..
имат само во скопје над 70 агенции за недвижности..
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Дали ги познава некој околу овие работи АГЕНЦИЈА ЗА НЕДВИЖНОСТИ колкав процент се зема од продадена куќа,стан или нешто др.И дали има некој работено во АГЕНЦИЈА ЗА НЕДВИЖНОСТИ.
Може некој да ми каже какви се работите за да формираш кај нас агенција за недвижности???
Поздрав
агенциска провизија од продажба е 2% од цената без оглед дали е куќа, стан, плац, нива или што и да е. тие 2% ги плаќа или купувачот или продавачот... тоа е ствар на договор меѓу нив, т.е. во моментот на пазарење и ценкање, и тоа се пазари.. по правило тоа би требало да го плаќа продавачот... така е низ свет...

агенциска провизија за рентање на било што (куќа стан, дуќан) е 50% од првата кирија веднаш или 3 месеци по 20% од киријата. и овој процент во принцип треба да го плати издавачот.

за да биде агенцијата заштитена се потпишуваат договори кои се во својство на казнени мерки доколку странките после средбата ја заобиколат агенцијата... до пред некое време агенциите го јадеа стапот со вакви моменти... ке се испотроши агенцијата с ресорси на луѓе, телефони и време за на клиентот му најде тоа што го бара, а овој, ке ги заобиколи одпосле и ке си отиде сам кај проадавачот или издавачот... е сега има јаки закони и за такви работи се плаќаат јаки пенали...

за формирање за агенција за недвижности... тоа е уствари фирма со назначена дејност. ти треба оснивачки влог, регистрација и бла бла бла.... ако сакаш контакт од добар правник за таа работа, пиши ми ПП и ке ти дадам, за да не биде дека рекламирам тука... ке ти среди се што треба за мали пари. ти само да си платиш, и за некој ден имаш се што ти треба со се печат... зборам за легална фирма која се бави со продажба и издавање. за тоа треба и една соодветна дозвола која е запишана и заведена во централен регистар на РМ...
 
Член од
1 април 2011
Мислења
46
Поени од реакции
0
агенциска провизија од продажба е 2% од цената без оглед дали е куќа, стан, плац, нива или што и да е. тие 2% ги плаќа или купувачот или продавачот... тоа е ствар на договор меѓу нив, т.е. во моментот на пазарење и ценкање, и тоа се пазари.. по правило тоа би требало да го плаќа продавачот... така е низ свет...

агенциска провизија за рентање на било што (куќа стан, дуќан) е 50% од првата кирија веднаш или 3 месеци по 20% од киријата. и овој процент во принцип треба да го плати издавачот.

за да биде агенцијата заштитена се потпишуваат договори кои се во својство на казнени мерки доколку странките после средбата ја заобиколат агенцијата... до пред некое време агенциите го јадеа стапот со вакви моменти... ке се испотроши агенцијата с ресорси на луѓе, телефони и време за на клиентот му најде тоа што го бара, а овој, ке ги заобиколи одпосле и ке си отиде сам кај проадавачот или издавачот... е сега има јаки закони и за такви работи се плаќаат јаки пенали...

за формирање за агенција за недвижности... тоа е уствари фирма со назначена дејност. ти треба оснивачки влог, регистрација и бла бла бла.... ако сакаш контакт од добар правник за таа работа, пиши ми ПП и ке ти дадам, за да не биде дека рекламирам тука... ке ти среди се што треба за мали пари. ти само да си платиш, и за некој ден имаш се што ти треба со се печат... зборам за легална фирма која се бави со продажба и издавање. за тоа треба и една соодветна дозвола која е запишана и заведена во централен регистар на РМ...
А според тебе колку куќи станови или нешто друго би можел да продада во месецот..
и дали би била добра инвестиција..
--- надополнето: Jun 24, 2011 7:41 PM ---
Дали ги познава некој околу овие работи АГЕНЦИЈА ЗА НЕДВИЖНОСТИ колкав процент се зема од продадена куќа,стан или нешто др.И дали има некој работено во АГЕНЦИЈА ЗА НЕДВИЖНОСТИ.
Може некој да ми каже какви се работите за да формираш кај нас агенција за недвижности???
Поздрав
абе неверува дека ке ти биде бизнисов профитабилен имат многи агенции ,а секој клиент ке си оди кај појаките агенции..
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
А според тебе колку куќи станови или нешто друго би можел да продада во месецот..
и дали би била добра инвестиција...
ееееее... прашањево ти е како за напазар... колку кила пипер ке купам за 100 денари...

водењето на агенција за недвижности во 99% од успехот игра улога само способноста на агентот... убедувањето, имањето информации и прецизноста во договореното... сакав да кажам дека, да речеме ете, ако јас на пример како тотален лаик за кулинарство го купам ланецот на сендвичари на мекдонладс и како главен кувар ја усерам работата со храната за брзо време иако е бренд ке рикне како магаре... така и во бизнисот со недвижнини, агентот треба да биде способен да го убеди продавачот да ја спути цената, да го убеди купувачот дека таа недвижност Е БАШ ЗА НЕГО и со тоа да профитира... значи способност друже.. способност е во прашање а не колку ке се продаде овој месец... не се продаваат чушки и френки на тезга тука... па дури и за нив треба некоја способност, сами не се продаваат...

п.с. во 2005 година имам продадено 17 станови за 30 дена...
 
Член од
1 април 2011
Мислења
46
Поени од реакции
0
ееееее... прашањево ти е како за напазар... колку кила пипер ке купам за 100 денари...

водењето на агенција за недвижности во 99% од успехот игра улога само способноста на агентот... убедувањето, имањето информации и прецизноста во договореното... сакав да кажам дека, да речеме ете, ако јас на пример како тотален лаик за кулинарство го купам ланецот на сендвичари на мекдонладс и како главен кувар ја усерам работата со храната за брзо време иако е бренд ке рикне како магаре... така и во бизнисот со недвижнини, агентот треба да биде способен да го убеди продавачот да ја спути цената, да го убеди купувачот дека таа недвижност Е БАШ ЗА НЕГО и со тоа да профитира... значи способност друже.. способност е во прашање а не колку ке се продаде овој месец... не се продаваат чушки и френки на тезга тука... па дури и за нив треба некоја способност, сами не се продаваат...

п.с. во 2005 година имам продадено 17 станови за 30 дена...
требет да имаш дарба :)
--- надополнето: Jun 27, 2011 8:04 PM ---
за оваа работа
 
Член од
2 август 2010
Мислења
100
Поени од реакции
38
Информацијата е мнг важен ресурс во оваа дејност, покрај комуникациските вештини. За оваа работа треба да си израснат на пазар ;)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Дали склучувам некакви договори за изнајмување?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Дали склучувам некакви договори за изнајмување?
за се треба договор... кога ке ти дојде клиент му тураш под нос договор за соработка и специфираш за каква соработка станува збор...
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Дали знае да ми прешпрача некоја Агенција за недвижнини, која би се старала за мојот стан додека сум во странство ( кирија-редовно плаќање на сметките итн.)
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Ми се чини дека во МК нема вакви агенции. Во УСА ова е стандард, пошто функционираат кукните совети. Најдобро да си најдеш некој пријател кој ќе ти ја брка таа работа.
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
еден посредник/агенција што ми понуди стан ми побара 2% провизија од кој пола пола ги плаќаме со продавачот. што излегува дека провизијата е 1%
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Се е работа на договор. За жал кај нас ова не е регулирано со закон и агенциите не се заштитени. Од друга страна па баш затоа што нема закон агенциите немаат и никаква одговорност. Треба да се донесе закон, со кој ќе се издаваат лиценци на агенти за недвижности, тарифите ќе се регулираат, ќе се знаат обврските на страните и најдобро би било процесот на изнајмување да оди преку агенциите (речиси во сите случаи). Вака ќе ќарат агенциите, луѓето ќе бидат осигурани и плус државата ќе знае кој изнајмува станови (за да може да се оданочат).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom