агенции за недвижности

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од michael corleone, 21 јуни 2011.

 1. michael corleone

  michael corleone

  Член од:
  20 јуни 2011
  Мислења:
  188
  Допаѓања:
  13
  Дали ги познава некој околу овие работи АГЕНЦИЈА ЗА НЕДВИЖНОСТИ колкав процент се зема од продадена куќа,стан или нешто др.И дали има некој работено во АГЕНЦИЈА ЗА НЕДВИЖНОСТИ.
  Може некој да ми каже какви се работите за да формираш кај нас агенција за недвижности???
  Поздрав
   
 2. Seniorita

  Seniorita џм..

  Член од:
  11 април 2011
  Мислења:
  1.344
  Допаѓања:
  676
  кај нас има бааги агенции за недвижности ..ама мислам дека не ти се исплаќа, не сме до толку богати да купуваме преку агенции :)
  пс: малце сме и заостанати во тој real estate бизнис ..
   
 3. michael corleone

  michael corleone

  Член од:
  20 јуни 2011
  Мислења:
  188
  Допаѓања:
  13
  имат само во скопје над 70 агенции за недвижности..
   
 4. onak

  onak

  Член од:
  11 мај 2010
  Мислења:
  2.950
  Допаѓања:
  685
  агенциска провизија од продажба е 2% од цената без оглед дали е куќа, стан, плац, нива или што и да е. тие 2% ги плаќа или купувачот или продавачот... тоа е ствар на договор меѓу нив, т.е. во моментот на пазарење и ценкање, и тоа се пазари.. по правило тоа би требало да го плаќа продавачот... така е низ свет...

  агенциска провизија за рентање на било што (куќа стан, дуќан) е 50% од првата кирија веднаш или 3 месеци по 20% од киријата. и овој процент во принцип треба да го плати издавачот.

  за да биде агенцијата заштитена се потпишуваат договори кои се во својство на казнени мерки доколку странките после средбата ја заобиколат агенцијата... до пред некое време агенциите го јадеа стапот со вакви моменти... ке се испотроши агенцијата с ресорси на луѓе, телефони и време за на клиентот му најде тоа што го бара, а овој, ке ги заобиколи одпосле и ке си отиде сам кај проадавачот или издавачот... е сега има јаки закони и за такви работи се плаќаат јаки пенали...

  за формирање за агенција за недвижности... тоа е уствари фирма со назначена дејност. ти треба оснивачки влог, регистрација и бла бла бла.... ако сакаш контакт од добар правник за таа работа, пиши ми ПП и ке ти дадам, за да не биде дека рекламирам тука... ке ти среди се што треба за мали пари. ти само да си платиш, и за некој ден имаш се што ти треба со се печат... зборам за легална фирма која се бави со продажба и издавање. за тоа треба и една соодветна дозвола која е запишана и заведена во централен регистар на РМ...
   
 5. rure

  rure

  Член од:
  1 април 2011
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  0
  А според тебе колку куќи станови или нешто друго би можел да продада во месецот..
  и дали би била добра инвестиција..
  --- надополнето: Jun 24, 2011 7:41 PM ---
  абе неверува дека ке ти биде бизнисов профитабилен имат многи агенции ,а секој клиент ке си оди кај појаките агенции..
   
 6. onak

  onak

  Член од:
  11 мај 2010
  Мислења:
  2.950
  Допаѓања:
  685
  ееееее... прашањево ти е како за напазар... колку кила пипер ке купам за 100 денари...

  водењето на агенција за недвижности во 99% од успехот игра улога само способноста на агентот... убедувањето, имањето информации и прецизноста во договореното... сакав да кажам дека, да речеме ете, ако јас на пример како тотален лаик за кулинарство го купам ланецот на сендвичари на мекдонладс и како главен кувар ја усерам работата со храната за брзо време иако е бренд ке рикне како магаре... така и во бизнисот со недвижнини, агентот треба да биде способен да го убеди продавачот да ја спути цената, да го убеди купувачот дека таа недвижност Е БАШ ЗА НЕГО и со тоа да профитира... значи способност друже.. способност е во прашање а не колку ке се продаде овој месец... не се продаваат чушки и френки на тезга тука... па дури и за нив треба некоја способност, сами не се продаваат...

  п.с. во 2005 година имам продадено 17 станови за 30 дена...
   
  На Jezebel му/ѝ се допаѓа ова.
 7. rure

  rure

  Член од:
  1 април 2011
  Мислења:
  46
  Допаѓања:
  0
  требет да имаш дарба :)
  --- надополнето: Jun 27, 2011 8:04 PM ---
  за оваа работа
   
 8. Viktorcenko

  Viktorcenko

  Член од:
  2 август 2010
  Мислења:
  100
  Допаѓања:
  38
  Информацијата е мнг важен ресурс во оваа дејност, покрај комуникациските вештини. За оваа работа треба да си израснат на пазар ;)
   
 9. michael corleone

  michael corleone

  Член од:
  20 јуни 2011
  Мислења:
  188
  Допаѓања:
  13
  еј требит:)
   
 10. jamey jasta

  jamey jasta

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  3.055
  Допаѓања:
  3.062
  Дали склучувам некакви договори за изнајмување?
   
 11. onak

  onak

  Член од:
  11 мај 2010
  Мислења:
  2.950
  Допаѓања:
  685
  за се треба договор... кога ке ти дојде клиент му тураш под нос договор за соработка и специфираш за каква соработка станува збор...
   
 12. KaKtus

  KaKtus

  Член од:
  20 ноември 2005
  Мислења:
  611
  Допаѓања:
  63
  Дали знае да ми прешпрача некоја Агенција за недвижнини, која би се старала за мојот стан додека сум во странство ( кирија-редовно плаќање на сметките итн.)
   
 13. peter

  peter Петар Пан...

  Член од:
  6 септември 2005
  Мислења:
  634
  Допаѓања:
  163
  Ми се чини дека во МК нема вакви агенции. Во УСА ова е стандард, пошто функционираат кукните совети. Најдобро да си најдеш некој пријател кој ќе ти ја брка таа работа.
   
 14. su

  su

  Член од:
  31 октомври 2005
  Мислења:
  179
  Допаѓања:
  2
  еден посредник/агенција што ми понуди стан ми побара 2% провизија од кој пола пола ги плаќаме со продавачот. што излегува дека провизијата е 1%
   
 15. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.170
  Допаѓања:
  2.260
  Се е работа на договор. За жал кај нас ова не е регулирано со закон и агенциите не се заштитени. Од друга страна па баш затоа што нема закон агенциите немаат и никаква одговорност. Треба да се донесе закон, со кој ќе се издаваат лиценци на агенти за недвижности, тарифите ќе се регулираат, ќе се знаат обврските на страните и најдобро би било процесот на изнајмување да оди преку агенциите (речиси во сите случаи). Вака ќе ќарат агенциите, луѓето ќе бидат осигурани и плус државата ќе знае кој изнајмува станови (за да може да се оданочат).
   
  На Gandradelic и Branchez им се допаѓа ова.

Сподели преку: