автоматски менувач

Член од
22 декември 2008
Мислења
54
Поени од реакции
2
за бројот не сум сигурен, ама улицата е таа...

кажи му дека те пратил алек, типот со белото волво караван в-70.. ке ти даде попуст некој и ке добиеш подобар третман.. пријателче ми е...
Ти благодарам другар..позз и се најубаво :)
 
Член од
27 јули 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
за бројот не сум сигурен, ама улицата е таа...

кажи му дека те пратил алек, типот со белото волво караван в-70.. ке ти даде попуст некој и ке добиеш подобар третман.. пријателче ми е...
Дали е ова адресата на сервисот
Мехатроника
адреса: бул.3-та Македонска Бригада 53
место: Скопје

Ви благодарам :)
Позз
Друже дали ги сервисираат сите автоматски менувачи т.е. на Форд Фокус? Ме зеза ептен, го возам така и на крај ке се зезнам и ке го сјебам скроз..

При секое стартување кога убацувам од P во R цима доста јако ... и во првите 3-4 минути нормално ги шалта брзините, но по извесен период на пример ако стојам на семафор на црвено и држам на кочница се осеќа некоја промена ама минимално , др луѓе не ја осеќаат промената во кола туку само јас осеќам и од кога ќе се осети таа промена потоа при секое тргнување и застанување се осеќа цимање кога пребацува од прва во втора брзина и обратно кога успорувам се осеќа цимање од втора во прва , а кога менува од втора во трета не се осеќа, и 4та брзина воопшто не сака да ми убаци, само до 3та брзина ... Кога возам во овер драјв мод малце боље ги шалта, но пак не е тоа тоа.. . Искрено страв ме фаќа кога ке помислам колку би можело да ме чини сервисот .....
 
Член од
28 септември 2016
Мислења
35
Поени од реакции
17
Автоматикот во денешно време постана широк поим така да пред да купите некој внимавајте дали ке одговара на вашите можности и потреби, + некои мотори посебно европските моторчиња од илјадарка и кусур не поднесуваат добро вакви менувачи за услови на возење како кај нас.
Класичниот автоматик со конвектор е најдобро развиен во континуитет >50 години и со моето скромно инжинерско познавање тврдам дека е најсигурен избор. За да префрли без проблем 700к км мора да биде во комбинација со балансиран мотор, VW не се помина најдобро со старите голфови, за разлика од американците и Мерцедес. За разлика од другите типови (двојна спојка, CVT, компјутеризираните италијански итн. во него сеуште преовладува механика наспроти компјутерски аглоритми).
Моментално во Европа се форсира двојната спојка DSG-то на VW, но таа доживееа дебакал во Америка, дури и во камјонските трансмисии добија посилна конкуренција (Класичниот автоматик).
Или лаички "Многу сензори и жици не е на арно".
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Автоматикот во денешно време постана широк поим така да пред да купите некој внимавајте дали ке одговара на вашите можности и потреби, + некои мотори посебно европските моторчиња од илјадарка и кусур не поднесуваат добро вакви менувачи за услови на возење како кај нас.
Класичниот автоматик со конвектор е најдобро развиен во континуитет >50 години и со моето скромно инжинерско познавање тврдам дека е најсигурен избор. За да префрли без проблем 700к км мора да биде во комбинација со балансиран мотор, VW не се помина најдобро со старите голфови, за разлика од американците и Мерцедес. За разлика од другите типови (двојна спојка, CVT, компјутеризираните италијански итн. во него сеуште преовладува механика наспроти компјутерски аглоритми).
Моментално во Европа се форсира двојната спојка DSG-то на VW, но таа доживееа дебакал во Америка, дури и во камјонските трансмисии добија посилна конкуренција (Класичниот автоматик).
Или лаички "Многу сензори и жици не е на арно".
Во Америка, уште одамна се користи Автоматикот, ретко таму да најдеш човек што знае да користи мануелен стик, некако таму таа технологија пушти длабоки корења, за разлика од Европа. Јас го преферирам Автоматикот, бидејќи е погосподска работа, ме уби раката кога морав да сменам на мануелен пред некое време, не бев навикнат на секои 10секунди да менувам, а и имаше заменскиот автомобил проблем со кумплугот, многу тешко се претискаше и мораше ептен силно да го претиснам до даска за да фати менувањето. Можеби е до мене бидејќи сум премногу нежен, ама многу ми беше тешко и постојано губев концентрација на патот кога требаше да сменам, што е проблем посебно во градски услови.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.815
Во Америка, уште одамна се користи Автоматикот, ретко таму да најдеш човек што знае да користи мануелен стик, некако таму таа технологија пушти длабоки корења, за разлика од Европа. Јас го преферирам Автоматикот, бидејќи е погосподска работа, ме уби раката кога морав да сменам на мануелен пред некое време, не бев навикнат на секои 10секунди да менувам, а и имаше заменскиот автомобил проблем со кумплугот, многу тешко се претискаше и мораше ептен силно да го претиснам до даска за да фати менувањето. Можеби е до мене бидејќи сум премногу нежен, ама многу ми беше тешко и постојано губев концентрација на патот кога требаше да сменам, што е проблем посебно во градски услови.
Edna raka na menuvac druga na volan, taka se vozi niz grad, mene da mi daes avtomatik ke me fati dremka od dosada, osven ako ne vozis bus ili sleper skroz nepotreben e.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Edna raka na menuvac druga na volan, taka se vozi niz grad, mene da mi daes avtomatik ke me fati dremka od dosada, osven ako ne vozis bus ili sleper skroz nepotreben e.
Da no jas ne sum cvrst covek, i nemam nekoj mnogu razvien muskul, a kolata sto ja koristev imase eden mnogu tezok menuvac, i trazese pogolem napor da se smeni brzina, plus i tezok kumplug za pretiskanje, a jas sakam da gi imam i dvete race na volanot. No sepak se e stvar na navika, dokolku si vozel manuelen cel zivot, ne bi se prefrlal, no sepak koga ne si vozil, bi ti bilo mnogu tesko da davas bezpotreben dopolnitelen napor sekoi 10 sek. Sekako ti si naviknat i ne ni razmisluvas za menuvanjeto, prirodno ti doaga kako del od tvoeto telo.
 
Член од
4 март 2013
Мислења
47
Поени од реакции
16
Здраво,

препорака за автосервис за промена на ујле и филтер и автоматски мењач за Audi ?
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
42
Поени од реакции
21
Za audi a3 avtomatski menjac. Dali se steluva sajlata na menjaco posto kоga menjam od P na R malku џапне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom