автоматски менувач

Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
здраво.може ли некој да ми објасни како работи автоматскиот менувач на колите,што посилен даваш гас тоа се наголемуваат брзините или како??
фала однапред​
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
714
Мислам дека кога ке стигне на определен број обртаи само менува брзина.А да кажете и како влијае на забрзување и на потрошувачка автоматскиот менувач?Оние моменти тргни застани за низ град таман би префрлило во втора и да треба да застанеш :D
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
Мислам дека кога ке стигне на определен број обртаи само менува брзина.А да кажете и како влијае на забрзување и на потрошувачка автоматскиот менувач?Оние моменти тргни застани за низ град таман би префрлило во втора и да треба да застанеш :D
па тогаш зосто имат мењач кога сама менува брзини...
 
T

Torchyrus

Гостин
Само ГАЗИШ риквертц испагаш од кола и ја буткаш наназад
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Па ако сакаш можеш и мануелно сам да ги менуваш брзините, така да у секој случај има мењач (башка за рикверц, лер, паркирање ти треба мењач, ако е аутоматик, неможе колата сама да знае кога сакаш напред да идеш кога рикверц).
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Прво: било рачен, било автоматски секое возило има менувач. Поинаку, не е изводливо да се вози и 30 км/ч и 150 км/ч.

Да разграничиме автоматски со полу автоматски менувач.
1. Aвтоматик

4 мода на работа:
P- parking
R- reverse
N- neutral
D- drive
останатите надолу се лимитирања... некој менувачи имаат S и L, некои 4, 3, 2, 1 некои 3, 2, 1... како и да е, тоа е ограничување до која брзина да менува. Пример на сликата е прикажан автоматски менувач со 3 брзини... па има ограничување само на 2 или само со L- low. Битно е да се напомени дека префрлање од еден мод во друг можи само со притисната сопирачка. Така да неизводливо е некој од D да префрли во P додека возилото е во движење.

2. Полуавтоматски

Ист принцип на работа како гореспоменатиот, само што кога е во D позиција, можи да се префрли на полуавтоматско менување на брзини кое го изведува возачот.

Само ГАЗИШ риквертц испагаш од кола и ја буткаш наназад
Аман ти со тоа ГАЗИШ... пази на некој нерв да не згазниш, опасно ќе биде.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Кај автоматските менувачи брзините се менуваат автоматски (претпоставувам дека тоа е причината бидејќи се вика автоматски:unsure:) и нема куплунг.Затоа може да го користат и жени и деца кои имаат доволно висина да ги достигнат педалите,а во исто време да гледаат каде возат.Додека жените нема да стартуваат во трета или во рикверц и нема да се борат со рачниот менувач затоа што несака да врати во прва додека возат со 40.Автоматскиот е добар за возење во градските гужви.
И покрај тоа автоматскиот неможе да се споредува со рачниот менувач.Кај автоматскиот се губи душата на автомобилот и тој постанува зомби.Додека кај рачниот може да се осети душата на колата да се осети како таа дише и се бори за поголема брзина додека го јаде асвалтот.
Во секој случај автоматикот е за деца,жени и луѓе кои не сакаат автомобили.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
стискаш кочница ( исто како и кај куплунг кога менуваш ) и ставаш у D ..
после само даваш гас и ГАЗИШ! :D
друга поволност кај автоматскиот е,и што можеш да инсталираш shifting paddles :)

пу, срамота ..девојче да знае повеќе од вас :p :p
--- надополнето: Jul 4, 2011 9:12 PM ---
Рикверц како? :vozbud:
притискаш кочница, ставаш во R, and you're good to go :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
стискаш кочница ( исто како и кај куплунг кога менуваш ) и ставаш у D ..
после само даваш гас и ГАЗИШ! :D
друга поволност кај автоматскиот е,и што можеш да инсталираш shifting paddles :)

пу, срамота ..девојче да знае повеќе од вас :p :p
--- надополнето: Jul 4, 2011 9:12 PM ---

притискаш кочница, ставаш во R, and you're good to go :)
Знам, имам возено еднаш автоматик, само му кажував на тој над мене :) Сепак, нема ништо појако од менување брзини :)
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Ко на чукачките количиња, го вртиш воланот на лево до крај или на десно и оди на рикверц :D
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
проста работа за автоматски менувач ,ме асоцирира дека е автоматски менувач е за аматери,а рачниот е за професионалци иако не мора да значи сепак автоматскиот е за русокоси девојки,а рачниот е за бринети и паметните;)
 
T

Tetro

Гостин
^^
Аутоматик мењач е за тие кои не знаат да менуваат брзини.
Прост пример: Рачни менувачи има на тркачките автомобили и на тркачките мотори. Автоматските се користат само за возила наменети за градска вожња. Наречете ме олд фешн, ама мене ќејф ми прави мењач за во кола. ;)
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Како членот погоре, можеби сум старомоден ама кој е лезетот колата сама да ги одредува обртаите кога ќе смени брзина? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom