Ш##пост на Стев

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Аронијата е роднина на јабуката, круша и дуња(и сл)
Aко ја прегледаш од блиску, ш##акот(извини за недостаток од подобар термини)
1592764163369.png

е сличен со јабуката
1592764249949.png

oскорушата итн
1592764310959.png

Додека трнинката e под родот prunus, род кој ги содржи сливите, кајсиите, црешите и вишните, праските и бадемите..
Автоматски споено мислење:

интересно делува, љубител сум на џин па ме заинтересира. Ова набројаното се помешано го чуваш колку време во какви услови?
Moраш да бидеш поспецифичен за тоа..
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Што направи со состојките кој ги наброја за да го направиш џинот?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Што направи со состојките кој ги наброја за да го направиш џинот?
Toa што беше у теглата го фрлив. Рестото чај...Многу добар чај се вади од смреката(juniper). Исто и од анасонот...
освен кардамомот се се наоѓа или на пазар или кај оние со здрава храна...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Бидејќи ...бев зафатен деновиве, превземав мини проект
20200628_190213.jpg

малце реставрација на дршките на ножевите. Претходно беа сиви и излитени...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Очигледно никој...и ..што е...
Огрозд. Ribes uva crispa- или под англиското име Gooseberry.
Тип на рибизла. Фкусот е ...грозје со црна рибизла..можда и малце на американска боровина. Други го опишуваат како џанка слива
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
ice_screenshot_20200704-194810.png


...само внимавај, украсот што го направи од кора од портокал не е за во течноста да биде потопено, па после да го испиеш!
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Прегледај го приврзокот 257838

...само внимавај, украсот што го направи од кора од портокал не е за во течноста да биде потопено, па после да го испиеш!
Мала финта со украсите- иако изгледаат естетски, финтата е што испуштаат мало количество етерични масла. Така да никад не се само за "изглед"....освен листови од ананас и цветови од орхидеи и други. Ананасот можда испушта фкус, ама не многу .ама орхидеите и другите чуда знаат да бидат ....отровни...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Знаеш Стев, што е проблемот?
Проблемот е што си ти домаќин човек, а жените генерално се глупи и сакаат откачени бесполезни типови.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Знаеш Стев, што е проблемот?
Проблемот е што си ти домаќин човек, а жените генерално се глупи и сакаат откачени бесполезни типови.
Ja не гледам проблем. Да беше се океј со човештвото ја ќе џбарав минерали на еуропа.
Ама за жал човештвото е тапа, и имаме корпоративен кластерфак заради вокабулар....
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Мала финта со украсите- иако изгледаат естетски, финтата е што испуштаат мало количество етерични масла. Така да никад не се само за "изглед" ...
сезона на портокали трае од октомври до фебруари, корисно е оти содржи и витамини и минерали, но само свеж портокал и пред да се олупи и да се јаде портокалот треба добро да се измие со вода за да се остранат прашината и евентуално задржаниот пестицид, органски одгледувани портокали не содржат пестициди, па нема потреба да се мијат под силен млаз вода.

... најдобро да се изеде цел портокал така меснат оти тогаш целосно се искористува бенифитот и од растителни влакна, антиоксиданси, за разлика од пиење само од цедениот сок,

... најгорниот дел од кожата не се применува само како украс при разни коктели туку и поради содржината на маслените жлезди кој дава посебен вкус на коктелот, конкретно твојата лушпа има црни точки што не би требало да бидат во коктелот, затоа што можеби е нечистотија или пестицид и не е здраво!

П.С.
...тоа што викаат дека генерално жените се „глупи“ не верувај од туѓото искуство имај си свое! ;)
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
1. Сезона трае од октомври до фервруари у европа. Во оранжерии други правила важат,
2. Витамините се во белиот дел, не во љушпата.Растителни влакна во овошје(барем во портокал има многу мацле.
3. Да , стоен е. Не е дека има да биде свеж на првото место, не е дека има да идам да земам портокал за време на коронава.
4. Љушпата не беше потопени ни секунда. Чашата беше полна со мраз, и ова остана во форма на ружа додека не беше фрлена(благодарение на еластични сили)
5. Од сите цитрични овошја што ги имам пробано(а имам пробано доста), само портокалот има љушпа што не ни сонувам да ја јадам(дали е пестициди, дали е природно, не ми е гајле). Имам висока толеранција кон горчливо, ама ова надминува граници
6."Oргански" овошја се мит, бидејќи колку толку мора да бидат хемиски третирани за транспорт, а не само тоа, туку и заштита од штеточини. Можеш сам(а) да растеш портокали, ама не постои гаранција дека ќе ти излезат...нормално.
7. Сметајќи што мувлата ми има направено мене, и на што ми е драго, од чист инает има пестицид да козумирам. Да, буквално би се потрул до точка на мумификација за да инсектни и фунгални гадотии да не ме чепкаат.
8. Ти тука правиш проблем. Ништо лично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom