Што ќе правам во рајот откога ќе умрам

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Секој според трудот ќе биде награден.
Кого интересира подробно за Православниот поглед на оваа тема може да се информира - за кирилица линкот е тука, а за латиница и пдф линкот е тука!
 

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Најпрво морам да си признам дека обожувам да ги читам најактивните членови на темите за религија, некогаш ќе разберам а понекогаш ништо не сфаќам, но не е битно....
Сакам само да поставам прашање до сите верници и неверници, до Христијаните и Телемитите, а тоа е што навистина ќе правиме во рајот, каков е таму животот, дали ќе продолжи нашата свест да се развива, нашата духовност, апетитите(за храна, секс,идр), дали ако посакам ферари да збрчам одма ќе ми се исполни желбата, дали воопшто таму се расте, созрева,старее(од бебе па до која возраст, нели и бебиња умираат) и уште еден куп прашања.:)
Телемитите велат дека после нашата смрт ќе бидеме звезди, какви ќе бидеме ме интересира, дали ке се разликуваме по големина, по старост, по светење во мракот...има ли разлика поради нешто??:)
Можеби глупи прашања ама многу луѓе сакаат да знаат каков е тој живот после смрт..никој не се врати да ни раскаже како е ама ние дефинитивно дискутираме многу на таа тема;)
In Heaven: Worshipping the asshole who made every horrible thing that exists; running out of things to say; will be near rapists, murderers, pedophiles (if they prayed for forgiveness before they died); no smexy tiem.[DOUBLEPOST=1472596614][/DOUBLEPOST]
А што да ти одговорам, блазе си ти..јас понекогаш и со страв дури размислувам што ќе биде и како ке умрам, појако е од мене...А зарем само за толку ли е човекот створен, за толку кратко време да му пројде функцијата или задачата на земјата, која е целта тогаш на човештвото??:(
Ја на 15 сум си ок со тоа што кога ќе умрам нема веке да постојам. Целта на човештвото е да преживееме и да пробаме барем да станеме tier 3 цивилизација.
 
Последно уредено:

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
- Ќе седнам на клупа, во рајската градина, пуна со овошје, дрвја, зеленило и најубавите лалиља, рози, ружи, кој дотогаш ги немам видено, во разно-разни бои... Ќе ги гледам мирно, ќе им се восхитувам, ќе си ја наполнам душата со спокој, ќе си гризам од јаболкото црвено и сочно, поубаво и од најубавите, што ќе го држам во рака и така ќе му се заблагодарувам на Господ,секојдневно што ме испратил таму. :(
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Би сакал да прашам, дали има начин полесно да се најдат блиските во Рајот?
Блиските во Рајот едноставно се препознаваат во/по својата роднинска блискост, дури и ако живееле во различни времиња на Земјава.

Така, оној лик кој ќе заработи свое место во Рајот, ги препознава своите предци (кои веќе се во Рајот), без да ги знае во овој живот, поради генерациската разлика меѓу нив.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Тој што не знае што би правел во рајот во вечноста.....не е за таму!
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Тој што не знае што би правел во рајот во вечноста.....не е за таму!
Да, јас навистина незнам што би правела, но ете, ајде причај ти што би правел...и што всушност се прави таму!?
Заборавив ете, каде на друго место ќе одиме ако не таму??:angel:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Да, јас навистина незнам што би правела, но ете, ајде причај ти што би правел...и што всушност се прави таму!?
Заборавив ете, каде на друго место ќе одиме ако не таму??:angel:
во хумусот
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Да, јас навистина незнам што би правела, но ете, ајде причај ти што би правел...и што всушност се прави таму!?
Заборавив ете, каде на друго место ќе одиме ако не таму??:angel:
Ќе му го пушиш на некој доктор.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Да, јас навистина незнам што би правела, но ете, ајде причај ти што би правел...и што всушност се прави таму!?
Заборавив ете, каде на друго место ќе одиме ако не таму??:angel:
Ќе правиш исто што и сега само без оние порочни глупости споминати погоре.И вечно ќе живееш....А на другото прашање......Точно е дека има само рај ....но не сите ќе влезат во него.....Другото место за жал е лошо за споменување....
 
Член од
17 мај 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Што ќе правам во рајот откога ќе умрам?
Па зависи дали за време на овој земски живот си заработеш место за рај. Доколку те интересира православен поглед, контактирај ме. Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom