Што ќе правам во рајот откога ќе умрам

Дискусија во форумот 'Религија' започната од katinakatalina, 23 јули 2016.

 1. Aleksandar Nevski

  Aleksandar Nevski Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!

  Член од:
  9 октомври 2011
  Мислења:
  1.074
  Допаѓања:
  349
  Секој според трудот ќе биде награден.
  Кого интересира подробно за Православниот поглед на оваа тема може да се информира - за кирилица линкот е тука, а за латиница и пдф линкот е тука!
   
 2. hypoterrian

  hypoterrian Young Free Thinker

  Член од:
  12 јуни 2016
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  50
  In Heaven: Worshipping the asshole who made every horrible thing that exists; running out of things to say; will be near rapists, murderers, pedophiles (if they prayed for forgiveness before they died); no smexy tiem.
  --- Споено дупло мислење, 31 август 2016 ---
  Ја на 15 сум си ок со тоа што кога ќе умрам нема веке да постојам. Целта на човештвото е да преживееме и да пробаме барем да станеме tier 3 цивилизација.
   
  Последно уредено: 31 август 2016
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ѕид на плачот

  Ѕид на плачот Намќорка

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  139
  Допаѓања:
  67
  - Ќе седнам на клупа, во рајската градина, пуна со овошје, дрвја, зеленило и најубавите лалиља, рози, ружи, кој дотогаш ги немам видено, во разно-разни бои... Ќе ги гледам мирно, ќе им се восхитувам, ќе си ја наполнам душата со спокој, ќе си гризам од јаболкото црвено и сочно, поубаво и од најубавите, што ќе го држам во рака и така ќе му се заблагодарувам на Господ,секојдневно што ме испратил таму. :(
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Идиот на Социјализмот

  Идиот на Социјализмот fekalija

  Член од:
  28 декември 2011
  Мислења:
  4.230
  Допаѓања:
  5.928
  Би сакал да прашам, дали има начин полесно да се најдат блиските во Рајот?
   
 5. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  18.822
  Допаѓања:
  2.625
  Блиските во Рајот едноставно се препознаваат во/по својата роднинска блискост, дури и ако живееле во различни времиња на Земјава.

  Така, оној лик кој ќе заработи свое место во Рајот, ги препознава своите предци (кои веќе се во Рајот), без да ги знае во овој живот, поради генерациската разлика меѓу нив.
   
 6. filip007

  filip007

  Член од:
  6 април 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Тој што не знае што би правел во рајот во вечноста.....не е за таму!
   
 7. katinakatalina

  katinakatalina

  Член од:
  5 мај 2016
  Мислења:
  1.325
  Допаѓања:
  846
  Да, јас навистина незнам што би правела, но ете, ајде причај ти што би правел...и што всушност се прави таму!?
  Заборавив ете, каде на друго место ќе одиме ако не таму??:angel:
   
 8. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  во хумусот
   
 9. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  5.721
  Допаѓања:
  5.788
  Ќе му го пушиш на некој доктор.
   
 10. katinakatalina

  katinakatalina

  Член од:
  5 мај 2016
  Мислења:
  1.325
  Допаѓања:
  846
  :pos:интересна идеја:pos:
  --- Споено дупло мислење, 8 април 2017 ---

  Ќе изртам во цвеќенце убаво...;)
   
 11. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  јас во некоја печурка :

  ii995.jpg
   
 12. katinakatalina

  katinakatalina

  Член од:
  5 мај 2016
  Мислења:
  1.325
  Допаѓања:
  846
 13. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  фала!
   
  На katinakatalina му/ѝ се допаѓа ова.
 14. filip007

  filip007

  Член од:
  6 април 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Ќе правиш исто што и сега само без оние порочни глупости споминати погоре.И вечно ќе живееш....А на другото прашање......Точно е дека има само рај ....но не сите ќе влезат во него.....Другото место за жал е лошо за споменување....
   
 15. ilig

  ilig

  Член од:
  17 мај 2017
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Што ќе правам во рајот откога ќе умрам?
  Па зависи дали за време на овој земски живот си заработеш место за рај. Доколку те интересира православен поглед, контактирај ме. Поздрав
   

Сподели преку: