Што читате во моментов? (со краток коментар)

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од Desert, 12 септември 2005.

 1. џимеј

  џимеј Модератор

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  9.537
  Допаѓања:
  20.200
  Само што ја дочитав Скриена Камера на Лидија Димковска.
  Ова ми беше прва книга што ја читам од неа. Да бидам најискрен, одвај ја дочитав, петнаесет пати се мислев дали да ја оставам, приказната не води никаде, нарацијата не создава никаква слика во мојата глава, не одам подалеку со имагинација од тоа што е напишано тука, тоа е тоа, на моменти е репетитивна, другпат е здодевна, трет пат личи на некое книжевно предавање, итн.
  Не знам баш многу за Лидија како автор освен дека има формално образование во областа на книжевноста и дека живее во Словенија негде таму, но ова ми личи како чисто автобиографско дело и ништо повеќе, записи од доживеани случки по белиот свет.

  Она што особено ми смета кај македонски автор со формално образование е тоа што мора на секоја втора страница да потенцира дека нараторот студирал книжевност. Во „Скриена камера“ споредниот лик Едлира (или така нешто) е Албанка која што се занимава со фотографија, слика шолји со талози од кафе. Во еден миг, поетесата нешто ѝ објаснува, и оваа вели „да, тоа е дури и тавтолошки“ вака нешто, и овие ситници кај прикажување ликови ме нервираат, не верувам дека фотограф кој се занимава со фотографирање кафиња од чиста страст би зборувал со истиот јазик како ликот книжевник, односно не знам кои се шансите дека некој што не е книжевник би го искористил терминот тавтологија. Вакви некои ствари, ама да не цепидлачам, може другите книги ѝ се подобри.
   
  Вокерка, santelli, BilboBaggins и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. џимеј

  џимеј Модератор

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  9.537
  Допаѓања:
  20.200
  Мојот маж од Румена Бужаровска.
  Слушав и читав еден куп пофалби за оваа збирка раскази, можеби ова е и најфалената збирка за која што знам.
  Воопшто не ми се допадна. Расказите си личат едни на други, како секогаш да станува збор за истиот маж и истата жена само во различни социјално - општествени улоги. Стилот на пишување е едноставен, но не гледам како ѝ служи на нарацијата. Дијалогот е прочистен од еуфемизми, внатрешните борби на протагонистките страдаат од преповторување на буквално истите описи.
  Некогаш, субјективно, не ми се допаѓаат раскази кои изгледаат тотално безнадежни и имаат ликови со кои што не можам да се поврзам. Во „Мојот маж“ нема ништо, апсолутно ништо што би го издвоил и иако збирката е кратка во страници, ми изгледаше како да нема крај од тој вртлог од повторувања на еден ист расказ каде што мажите се гнасни и конзервативни, а жените се плашливи и припрости.
   
  На Kangchenjunga, santelli и Ne_sum_ja им се допаѓа ова.
 3. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  653
  Допаѓања:
  354
 4. wot

  wot њ

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  17.327
  Допаѓања:
  26.855
  Dobiv nekoi knigicki na poklon od koi edna graficka novela Grace: Based on the Jeff Buckley Story, bidejki bev opsednat so nego lately pak. Strip verzija, od nekoi si 200 strani. Leko citanje za leto, sabota. Brzo se listase. Posledno vakvo listav cobains journals, koi bea pomracni i pointimni. Nejse, Jeff e legenda. <3

   
  џимеј, themutedspeaker, Saladin и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. FilipMKD007

  FilipMKD007

  Член од:
  8 јануари 2013
  Мислења:
  3.613
  Допаѓања:
  8.681
  Прочитав последно на одмор 3 книги, па еве накратко за нив.

  Демијан (Херман Хесе)

  Многу испреплетени работи, веројатно спаѓа во тие книги што или ти се допаѓаат или ти се срање и не ги разбираш. Додуша секој различно може да си ја сфати книгава, тоа е и убавината во книгите, што секој си ја доживува на свој начин. Мене ми беше супер иако се губев на моменти со тоа сатанистичките причи на Демијан. Главни ликови се Синклер и Демијан двајца деца, Синклер излегува од медиокритетот на своето секојдневие со запознавањето на Демијан, и почнува да има друга перспектива за работите околу него и со други очи да го гледа светот.

  Крив Правец (Димко Тасевски - Дитас)

  Пореална книга, подиректна, со многу повеќе чисти факти, но и помалку литературна убавина. Те остава во размислување книгава откако ќе ја прочиташ, здрмува и те тера да се запрашаш дали можело поинаку да заврши целото дејство. Најверојатно и можело, но да не сме во таква ситуација никогаш. Поентата на приказната е дека нема назад кога еднаш ќе тргнеш по лош пат, ти можеш да го оставиш лошото, но лошото никогаш не те напушти тебе. Накратко се работи за девојка Соња, која се соочува со беда и немаштија и наивно одбира погрешен пат за брза заработка.

  Невидливиот човек (Херберт Џорџ Велс)

  Ова е научни фантастики роман и такви најмалку варам. Не дека не беше интересен, добар дел беше интересен, но ете колку и да е добар најмалку допираат до мене вакви ствари. Јебига уште од мал поише ми се допаѓаа ствари ко Бојан и Марта, отколку ко Нарнија. Накратко се работи за човек кој станува невидлив со научни експериментирања, но потоа сфаќа дека многу проблеми му носи невидливоста и дека не е се така розево како што испланирал. Доста добра поента во приказната е самата доверба на луѓето, колку не може човек во никој да верува и да му се довери, сам со себе си најсигурен.
   
  Последно уредено: 10 јули 2019
  На Krstev, Saladin, Dumbledore и уште 4 други им се допаѓа ова.
 6. langelina

  langelina

  Член од:
  6 јули 2011
  Мислења:
  3.733
  Допаѓања:
  7.589
  @џимеј
  Мислев дека сум едниствена која не ги сака ни Димковска ни Бужаровска. Имам прелистано некоја од книгите на Димковска и одвај дочитав неколку пасуси.
  Од Бужаровска прво ги читав Чкртки. Многу е лизгаво да пишуваш од аспект на мало дете, а се гледа дека си возрасен.
  Мојот маж
  исто ме разочара, но факт е дека тоа и е интересно на Европа. Да не те чуди што е толку популарна и надвор од нашите граници. Овие работи одат вака: ќе правиме фестивал, треба да има автори кои се занимаваат со права на малцинства, ЛГБТ, семејно насилство, положбата на жените... Меѓу учесниците мора да има и автори од Западен Балкан, мора да знаат англиси, мора да се со високо образование и по можност, да се жени.
  Аха, Бужарвска беше на фестивалот лани, може да ја викнеме пак.
  И еве ти ја неа наасекаде. Мене не ми е јасно како луѓе кои имаат завршено книжевност, компаративна или јазик не можат да проценат дека нивните дела не се добри, дека не се за објавуваање... Книгите на Бужаровска се благо речено просечни.
  --- Споено дупло мислење, 11 јули 2019 ---
  @FilipMKD007

  За Демијан ти препорачувам да прочиташ нешто за архетиповите на Јунг. http://hesse.projects.gss.ucsb.edu/papers/maier.pdf
   
  Последно уредено: 11 јули 2019
  На Kangchenjunga, ЈуријАркадиевич, Вокерка и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. Saladin

  Saladin

  Член од:
  5 февруари 2007
  Мислења:
  9.940
  Допаѓања:
  10.491
  Налетав некако на Quo Vadis од Сенкијевич. Да ја читав пред 10тина години кога професионално се занимавав со стариот век, ќе имаше голем импакт врз моите тогашни скромни познавања. Сега ми е као да читам некое историско романче.
   
  На santelli и џимеј им се допаѓа ова.
 8. Gag

  Gag

  Член од:
  14 ноември 2013
  Мислења:
  1.282
  Допаѓања:
  1.886
  The Shadow over Innsmouth од H. P. Lovecraft / Сенка над Инсмут од Х.Ф. Ловекрафт

  Отсекогаш сум бил љубител на Ловекрафт и космички хорор, жанр кој тој го измислил, па летово се решив да прочитам се што има од него а ми ја имаат препорачано оваа книга како вовед во неговата колекција.

  Кратка книга, се работи за затуцано гратче во САД каде што има култ кој обожува подводни суштества.
   
  На Botko, Ne_sum_ja, ЈуријАркадиевич и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. ЈуријАркадиевич

  ЈуријАркадиевич Модератор

  Член од:
  10 мај 2010
  Мислења:
  827
  Допаѓања:
  2.703
  Ја читам ,, Другата страна" од Ѓорѓи Крстевски. Збирка (кратки) раскази што, за жал кај нас ќе помине незабележително. Сјајни се, многу над останатите што пишуваат раскази. Се гледа руската школа, ама може да се забележат и други влијанија, ама сето тоа е суптилно. Се гледа дека, иако се претежно баш кратки раскази, Ѓорѓи има посветено време да ги напише. Препорачувам. Издание на Бегемот.
   
  На Вокерка, santelli, џимеј и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. Emma.

  Emma.

  Член од:
  22 јули 2013
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  97
  Се нафатив да ја читам "2666" од Роберто Болањо. Ќе ми треба подолго време, али нејсе.....
   
  На ЈуријАркадиевич му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: