Што учеле стара школа медицинари?

  • Креатор на темата Mr.T
  • Време на започнување
M

Mr.T

Гостин
Знам дека тешко е да се најде некој член што е „медицинар стара школа“
Ама сигурен сум дека некој од вас има родители или баба/дедо кои што имат учено медицина од старата школа или барем некој друг близок од пред 15тина-20 години што има завршено...
Па ако имате некој близок што припаѓа на таа старата школа кога учеле од српскохрватски преводи, се влечеле во читални без интернет и слично...
Ме интересира ако може така само да ги прашате што предмети учеле?
Не да кажуваат во кој семестар што имале, туку еве така груба листа од предмети што ги учеле на времето..
Фала ви многу!
Сакам да направам споредба со старата и новата школа...
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.592
Поени од реакции
34.780
...за тебе пред 15,20 години ,, што учеле медицина,, е стара школа??? :несвест: ... и има баба дедо што учеле медицина стара школа пред 15, 20 години??? :facepalm: ... и тогаш пред 15, 20 год немало интернет? па види го само главниот администратор @Acid е член на Кајгана од 2005 година тоа е пред колку години? .... нешто си испомешал, треба да го преформулираш насловот на темата ! ;)
 
Последно уредено:
M

Mr.T

Гостин
...за тебе пред 15,20 години ,, што учеле медицина,, е стара школа??? :несвест: ... и има баба дедо што учеле медицина стара школа пред 15, 20 години??? :facepalm: ... и тогаш пред 15, 20 год немало интернет? па види го само главниот администратор @Acid е член на Кајгана од 2005 година тоа е пред колку години? .... нешто си испомешал, треба да го преформулираш насловот на темата ! ;)
hahahahhahahahahha значи свашта... Да се вратиме 20 год назад ни пола не е исто од денешново.
Али еве не се изјаснив баш најдобро али ајде, поправено е ... Гледам барем некој имаше на што да се фати, ако не за темата за друго ќе има не е проблем.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Знам дека тешко е да се најде некој член што е „медицинар стара школа“
Ама сигурен сум дека некој од вас има родители или баба/дедо кои што имат учено медицина од старата школа или барем некој друг близок од пред 15тина-20 години што има завршено...
Па ако имате некој близок што припаѓа на таа старата школа кога учеле од српскохрватски преводи, се влечеле во читални без интернет и слично...
Ме интересира ако може така само да ги прашате што предмети учеле?
Не да кажуваат во кој семестар што имале, туку еве така груба листа од предмети што ги учеле на времето..
Фала ви многу!
Сакам да направам споредба со старата и новата школа...
Исто што и денес, основните предмети се тие, не се измислува топла вода. Анатомијата е таа, физиологијата е таа, патологијата е таа итд. Само што литературата е збогатена. Јас не сум медицинар, но сум ветеринар и не е ништо поразлично. Јас на факултет учев од книги што моите професори учеле од нив. Е сеа ако веќе навлезеш во ситници детали, нормално дека ќе биде поразлично.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Знам дека тешко е да се најде некој член што е „медицинар стара школа“
Ама сигурен сум дека некој од вас има родители или баба/дедо кои што имат учено медицина од старата школа или барем некој друг близок од пред 15тина-20 години што има завршено...
Па ако имате некој близок што припаѓа на таа старата школа кога учеле од српскохрватски преводи, се влечеле во читални без интернет и слично...
Ме интересира ако може така само да ги прашате што предмети учеле?
Не да кажуваат во кој семестар што имале, туку еве така груба листа од предмети што ги учеле на времето..
Фала ви многу!
Сакам да направам споредба со старата и новата школа...
Учеле и Марксизам и Општо народна одбрана
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.592
Поени од реакции
34.780
hahahahhahahahahha значи свашта... Да се вратиме 20 год назад ни пола не е исто од денешново.
Али еве не се изјаснив баш најдобро али ајде, поправено е ... Гледам барем некој имаше на што да се фати, ако не за темата за друго ќе има не е проблем.
...,,свашта,, - тоа Ти го кажа, и јас воопшто ,,не се фатив,, за нешто што не држи вода, јас најдобронамерно ти укажав на временска граница која за тебе е ,,стара медицинска школа пред 15-20 години и тие би требало сега да се баби и дедовци,,???? , а всушност треба да дадеш поширок временски распон за да стигнеш до тие генрерации на стара медицинска школа... па сега ти како сакаш сфати го повторно погрешно !
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.913
Поени од реакции
1.422
Моделот на човечкиот организам се нема сменето многу во изминатите небројани години.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Јас средно медицинско од 2004-2008 учев од српско-хрватски книги, руски анатомски атласи и една македонска напишана цирка 1954. Ако ова не е олд скул незнам шо е. :D:D
 
M

Mr.T

Гостин
Секако дека литературата е збогатена ама сепак основите се тие... Руските атласи биле, се' и ќе бидат добар извор за учење на анатомијата.
Али мене ми беше имиња на предмети (како што веќе одговори Let 3).
Незнам во тоа време како е било, но ете денес има многу непотребни предмети кои не се ни поврзани со медицината (и тоа баш не се поврзани) и ставени се колку само да има нешто...
Целта ми беше дали порано се држеле до основите (анатомија, физиологија, микробиологија, патологија итн ) без некои додатни оптеретувања или е имало (али е изгледа е имало кога веќе Let 3 кажа за Марксизмот и ОНО изгледа тоа било на сите факултети).
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Нормално дека се држеле, како можеш да учиш било што без основа? Тоа ти се главни предмети, не може да ги нема. Логично е.
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Исто што и денес, основните предмети се тие, не се измислува топла вода. Анатомијата е таа, физиологијата е таа, патологијата е таа итд. Само што литературата е збогатена. Јас не сум медицинар, но сум ветеринар и не е ништо поразлично. Јас на факултет учев од книги што моите професори учеле од нив. Е сеа ако веќе навлезеш во ситници детали, нормално дека ќе биде поразлично.
Има ли некои новости во лекувањето на шап и лигавка?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.304
Поени од реакции
7.273
Знам дека тешко е да се најде некој член што е „медицинар стара школа“
Ама сигурен сум дека некој од вас има родители или баба/дедо кои што имат учено медицина од старата школа или барем некој друг близок од пред 15тина-20 години што има завршено...
Па ако имате некој близок што припаѓа на таа старата школа кога учеле од српскохрватски преводи, се влечеле во читални без интернет и слично...
Ме интересира ако може така само да ги прашате што предмети учеле?
Не да кажуваат во кој семестар што имале, туку еве така груба листа од предмети што ги учеле на времето..
Фала ви многу!
Сакам да направам споредба со старата и новата школа...
Споредувањето на старата и новата школа

Старата школа



Новата школа


 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.592
Поени од реакции
34.780
... мене единствено ми пречеше со рака да фатам жива жаба од базенот полн со жаби :confused:



...да ја ,,опијанам,, со хлороформ додека не се смири од клоцање, па да ја закачам да се покажат рефлексите, па потоа истата да се секцира :eek: ... зарем беше потребен тој стрес?


иако на тие вежби беше и смешно кога насекаде летаат жаби попратено со врисок од студентите кои се плашеја да ги допрат, а не да ги секцираат...


можеби и сега е исто во новата школа? или само се гледа веќе припремена секцирана жаба? :D
П.С.
и тоа има некој бенефит, вежбање на фаќање жива жаба ме отрпна и сега воопшто не се плашам од тоа што скоро сите се плашат како змија, жаба, инсекти - пајаци, глувци...итн :ROFLMAO:
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
,,,greshka e pogorniot post,,,vo vremeto na Kovachev,,onoj so tegli ochila,,,dekapitacijata na zhabite i nivnoto soblekuvanje na hulahopkite beshe najzabavniot del,,:icon_mrgr::ROFLMAO:,,,e sega shto zhabite bea ligavi i ladni toa e druga rabota,,,:icon_mrgr:,,osobeno beshe koga izoliran muskul reagira na struja,,,a specijalitet koga izvadeno srce prodolzhuva da raboti samo so natopen ringerov rastvor,,,:D,,[DOUBLEPOST=1494457312][/DOUBLEPOST],,,imashe na vremeto eden profo Markovic na transfuzija i negovoto legendarno prashanje,,,shto oznachuva kratenkata WC po toaletite,,
,,,ajde prashanje i do mladive kolegi,,:icon_mrgr::D[DOUBLEPOST=1494457573][/DOUBLEPOST],,,mha sega se setiv,,,
,,,legendata Tadzher i prashanjeto za slikata vo hodnikot pred negovata kancelarija,,,shto pretstavuva prazniot kafez za ptici,,
,,:icon_mrgr::D,,,,[DOUBLEPOST=1494458067][/DOUBLEPOST]
Споредувањето на старата и новата школа

Старата школа



Новата школа



,,,Kadaif,,,koga ne si uchel osteologija od knigata na Shljivić teshko deka novoto fićo ke ja dostigne slavata na staroto,,,:icon_mrgr::D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom