Што со заштедените пари?

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Секој си има право на свој избор. Недвижности се добра работа но слаби страни им се
-неликвидноста
-големите суми
-тешки се за ребалансирање
-понестабилни се цените и поволотилни се од погорните
-потребно е време и нерви за приходи (одржување ренти даноци)
-постои минимален ризик од оштетување и катастрофа
Се си има добри и лоши страни...
Кога во 80 те на големо се купуваа видео рекордери кои беа по 1000-2000 германски марки,татко ми место да купи 4000м2 во Визбегово,купи 2500 м2 воВизбегово и видео рекордер.
Во денешни услови колку вреди легализиран тој плац во Визбегово а моментално во дневна му седи за украс најскапо платениот дигитален часовник.(y)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.027
Поени од реакции
14.947
Шознам, еве три години сум вработен, немам ни 3000 на банка. Би заштедил да има добра плата, а не да работиш една недела за една сметка.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Кога во 80 те на големо се купуваа видео рекордери кои беа по 1000-2000 германски марки,татко ми место да купи 4000м2 во Визбегово,купи 2500 м2 воВизбегово и видео рекордер.
Во денешни услови колку вреди легализиран тој плац во Визбегово а моментално во дневна му седи за украс најскапо платениот дигитален часовник.(y)
E добро де...да не попувам ама ова секоја го знае...или барем мисли дека го знае ама не го применува.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Ќе ги молам сите без скршен денар да не коментраат на тема Што со заштедените пари.:D Се наредиле овде како во тема за Секс а сите девици.
Насловот на тоа што го постираше гласи: Младите ќе се учат како да заштедат за пензија

Ај кажи сега, колкави се платите на младите, особено оние со почетна плата, во просек, па дај кажи дали ти со таа плата би одвојувал за трет столб?

Темава е слободна да коментираат сите, освен ако имало некои правила за тие без пари да не коментираат а јас не сум запознаен.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Фино е да учат да штедат ама за да учат треба да имаат.
Што со тие пари е можда добро прашање за подобрување, тема што не треба да се ограничува затоа што реално овде би дискутирале тричетворица (според платите на кои се жалат форумџиите во другите теми).
 
Последно уредено:

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Насловот на тоа што го постираше гласи: Младите ќе се учат како да заштедат за пензија

Ај кажи сега, колкави се платите на младите, особено оние со почетна плата, во просек, па дај кажи дали ти со таа плата би одвојувал за трет столб?

Темава е слободна да коментираат сите, освен ако имало некои правила за тие без пари да не коментираат а јас не сум запознаен.
Темата не е ни туфкање и плачење за платите ама ајде...Пиши си што сакаш не сум модератор.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Темата не е ни туфкање и плачење за платите ама ајде...Пиши си што сакаш не сум модератор.
Не е туфкање де, размисли пошироко од насловот на статијата, ниту пак плачење, тоа е што е, ти би ги смалил и тие плати.

Насловот е сличен на: Диета за младите африканчиња

 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Кога во 80 те на големо се купуваа видео рекордери кои беа по 1000-2000 германски марки,татко ми место да купи 4000м2 во Визбегово,купи 2500 м2 воВизбегово и видео рекордер.
Во денешни услови колку вреди легализиран тој плац во Визбегово а моментално во дневна му седи за украс најскапо платениот дигитален часовник.(y)
Недвижност е СЕКОГАШ најдобра инвестиција.
 
F

FARANG

Гостин
@FARANG и @Сердар,едно прашање за вас.

Пример, имам 15.000 евра и сакам да отворам приватен бизнис. Што е подобро, да ги вложам моите 15к во бизнисот или да земам кредит од банка? И зошто?

Ова е премногу тешко да се одоговори тек така. Она што можам да ти го кажам со сигурност е дека ниту една банка нема да ти даде 100% од средствата за да отпочнеш бизнис, секаде ќе инсистраат на мешавина на капитал и кредит за да имаш и ти нешто или се на линија (hurt capital). Во ретки случаеви (лизинг или факторинг, тоа е затоа што индиректно банките стануваат газди врз возилото или побарувањата) банките даваат до 100% од потребните средства меѓутоа пак имаш трошоци кој ќе мора да ги платиш со твојот капитал. Она јас што го практикувам е секогаш кога можам да позајмам од банка позајмувам затоа што често има работи за кој банките не се баш расположени да позајмат пари пример бизнис патувања (ова ај некако може со бизнис кредитна) или уредување на канцеларии/објекти (немаат начин како да контолираат дека нема да го продадеш намештајот). Друга работа што треба да ја имаш во предвид е структурирањето на кредитот. Ако веќе даваш недвижнина под хипотека размисли за кредитна линија која би ја користела по потреба. Мој совет ако веќе започнуваш бизнис ти е да гледаш да позајмиш максимум што можеш на почетокот дур можеш да приложиш бизнис план и проекции кој можеш да си ги направиш по совој урнек него ли 6 месеци или 1 година подоцна кога ќе ти бараат официјални податоци кој ретко се добри на почеток на било кој бизнис. Да може ќе платиш вака малку повеќе камата ама сфати го како еден вид осигурување.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ова е премногу тешко да се одоговори тек така. Она што можам да ти го кажам со сигурност е дека ниту една банка нема да ти даде 100% од средствата за да отпочнеш бизнис, секаде ќе инсистраат на мешавина на капитал и кредит за да имаш и ти нешто или се на линија (hurt capital). Во ретки случаеви (лизинг или факторинг, тоа е затоа што индиректно банките стануваат газди врз возилото или побарувањата) банките даваат до 100% од потребните средства меѓутоа пак имаш трошоци кој ќе мора да ги платиш со твојот капитал. Она јас што го практикувам е секогаш кога можам да позајмам од банка позајмувам затоа што често има работи за кој банките не се баш расположени да позајмат пари пример бизнис патувања (ова ај некако може со бизнис кредитна) или уредување на канцеларии/објекти (немаат начин како да контолираат дека нема да го продадеш намештајот). Дпруга работа што треба да ја имаш во предвид е структурирањето на кредитот. Ако веќе даваш недвижнина под хипотека размисли за кредитна линија која би ја користела по потреба. Мој совет ако веќе започнуваш бизнис ти е да гледаш да позајмиш максимум што можеш на почетокот дур можеш да приложиш бизнис план и проекции кој можеш да си ги направиш по совој урнек него ли 6 месеци или 1 година подоцна кога ќе ти бараат официјални податоци кој ретко се добри на почеток на било кој бизнис. Да може ќе платиш вака малку повеќе камата ама сфати го како еден вид осигурување.
На фирма почетник скоро никоа банкај да не дава кредит освен нешто да ставиш под хипотека.Кога би имал нешто за под хипотека не би го ставал туку ќе го продадам по првата понудена цена приближно до мојата барана.
Барав кредит од банка со тоа што банката ќе биде нешто како ко сопственик до враќање на кредитот.За да ми дадат таков кредит требало да имам најмалце 15 вработени.
 
F

FARANG

Гостин
На фирма почетник скоро никоа банкај да не дава кредит освен нешто да ставиш под хипотека.Кога би имал нешто за под хипотека не би го ставал туку ќе го продадам по првата понудена цена приближно до мојата барана.
Барав кредит од банка со тоа што банката ќе биде нешто како ко сопственик до враќање на кредитот.За да ми дадат таков кредит требало да имам најмалце 15
вработени.
Незнам како е во МКД на запад ако имаш добар план, искуство и зад тебе нешто недвижнина (немора да ја дадеш под хипотека ама сакаат да видат дека си направил нешто пари во животот) тогаш можеш да аплицираш за 50-50 кредит. Треба да знаеш што правиш и како да ги спремиш документите има некој ситници на кој мора да внимаваш на пример профитот кој го прикажуваш во бизнис планот има да ти го намалат за 30% во нивните калкулации.

Тоа ти што го збориш со ко инвеситори тоа е повеќе investment banking такво нешто во мкд апла тешко. Па кој бизнис почнува со 15 вработени? Ако веќе може толку да плаќа сигурно не му треба кредит тек така. Ако неможеш преку банка пробај со бизнис ангели да се докапитализираш бар за почеток.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Незнам како е во МКД на запад ако имаш добар план, искуство и зад тебе нешто недвижнина (немора да ја дадеш под хипотека ама сакаат да видат дека си направил нешто пари во животот) тогаш можеш да аплицираш за 50-50 кредит. Треба да знаеш што правиш и како да ги спремиш документите има некој ситници на кој мора да внимаваш на пример профитот кој го прикажуваш во бизнис планот има да ти го намалат за 30% во нивните калкулации.

Тоа ти што го збориш со ко инвеситори тоа е повеќе investment banking такво нешто во мкд апла тешко. Па кој бизнис почнува со 15 вработени? Ако веќе може толку да плаќа сигурно не му треба кредит тек така. Ако неможеш преку банка пробај со бизнис ангели да се докапитализираш бар за почеток.
Барав начин да извлечам пари од банките за халата со плацот.Ми ја проценија 1/4 од пазарна вредност што и не е лоша сума (40 % повеќе од вложеното) а со оглед на ситуацијата овде не е далеку денот кога ќе ги земам парите и комплетно со се партали ќе мигрирам кај брат ми во Германија
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Прашањето е многу комплексно со оглед на местото каде што ние живееме.

Во било која нормална држава, вложување на пари во имот е најдобра инвестиција, за жал кај нас една ваква постапка би била голем ризик. Според мене, моментално, во ситуацијата во која што се наоѓаме подобро е да се чуваат парите, доколку се сменат времињата ќе може да се размислува и за вложувања, но сега дефинитивно не.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Недвижност е СЕКОГАШ најдобра инвестиција.
Не баш секогаш, пример некој што вложил во недвижнина во Фукушима или пак Чернобил пред катастрофите го има наебано.
Генерално плац-земја скоро никогаш не губи на вредност на долгорочен план освен во екстремни ситуации како горенаведените, меѓутоа може да биде и само врзување на капитал кој можеби и никогаш нема да се реализира со профит.[DOUBLEPOST=1396228642][/DOUBLEPOST]
Недвижност е СЕКОГАШ најдобра инвестиција.
Не баш секогаш, пример некој што вложил во недвижнина во Фукушима или пак Чернобил пред катастрофите го има наебано.
Генерално плац-земја скоро никогаш не губи на вредност на долгорочен план освен во екстремни ситуации како горенаведените, меѓутоа може да биде и само врзување на капитал кој можеби и никогаш нема да се реализира со профит.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.989
Ги трошиш, што може друго.

И ептен е глупо кога некој ќе ти се меша за тоа како ги трошиш заштедените пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom