Што со заштедените пари?

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.733
Поени од реакции
24.373
Ете како расте парата.

А вие под душек што ги чувате, мувла ќе ви фатат :D
Јас ќе ги инвестирам во курви. Кој последен се смее најслатко се смее.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Дел на берза, нешто малку во банка, нешто ситно при рака, мора од се по нешто.
Во бизнис во Мкд ни на крај памет не ми е да ги инвестирам.

Јас ќе ги инвестирам во курви.
Има јака конкуренција, ќе ти пропадне бизнисот.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дел на берза, нешто малку во банка, нешто ситно при рака, мора од се по нешто.
Во бизнис во Мкд ни на крај памет не ми е да ги инвестирам.



Има јака конкуренција, ќе ти пропадне бизнисот.
Додека постојат бугарките Агата има иднина со бизнисот.

Плус и онаму каде е легализирано зошто да не, убав бизнис знаеш дека не е сапун да се потроши, ги вакцинираш и право у колосек. Исплатлив бизнис е, остај шо се заебаваме. Еве Агата нека почне да сподели трошоци од прва рака.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Откога начув дека во 2015 ќе треба владата да ја враќа првата голема рата, ги извадив сите пари од банка. Нека седат сега за сега дома. А денес капак па владата ќе се задолжувала од домашни банки.:confused: Па и јас ли да им ги финансирам тие кампањи, арно направив што ги извадив.
Најверојатно ќе одат во некоја недвижнина зошто почнаа доста да паѓаат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Додека постојат бугарките Агата има иднина со бизнисот.

Плус и онаму каде е легализирано зошто да не, убав бизнис знаеш дека не е сапун да се потроши, ги вакцинираш и право у колосек. Исплатлив бизнис е, остај шо се заебаваме. Еве Агата нека почне да сподели трошоци од прва рака.
Агата, Агата, она Агда да ти била:pos:
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
644
Поени од реакции
1.766
Зависи колку имаш заштедено и што можеш со таа заштеда да направиш, која цел да си ја оствариш...обично се штеди за некоја одредена цел (ако во меѓувреме не испадне нешто непланирано).

Времево сега не е за ништо.

Банките нудат мали камати

За непроверен бизнис ризикот е голем, па дури и за проверен затоа што условите на пазарот се менуваат од ден во ден

Дома да седат не е работа

Така да угоре високо удоле длабоко:D

На слични “маки“ сум и вака правам....дел во банка (дел повлечени поради мали камати), дел вложувам во започнат бизнис (значи одам на колку толку сигурно), дел дома (да имам што да бројам кога не ми се спие:icon_lol:)

П. С. Само немој по пријатели и роднини да даваш:D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Абе како криете пари дома, нели ви е страв од крадци? Мене да ме убие човек ни 10.000 нема да ми најде дома. Сакате ова да ве снајде? :D
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Абе како криете пари дома, нели ви е страв од крадци? Мене да ме убие човек ни 10.000 нема да ми најде дома. Сакате ова да ве снајде? :D
Уште полесно банката може да ти ги здрпа а ти нема ни да се свестиш што ти се случило.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
јас не знам да штедам :sleep:
 
А

Антоние

Гостин
Имам нешто ситно заштедено во банка и ќе чекам уште минимум 2-3 години да нарасне малце по малце пред да направам нешто. Со оглед на тоа што сум на почетокот од мојот работен стаж, најверојатно би ставил 99% од мојот имот во акционерски капитал во некој (по можност странски) инвестициски фонд.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Уште полесно банката може да ти ги здрпа а ти нема ни да се свестиш што ти се случило.
Како ќе ти ги здрпа жити се? Државата враќа до 30.000 евра. Стави во пет банки, ете ти 150.000 евра кои не може да ти ги снема. Како ќе ти ги здрпа?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Како ќе ти ги здрпа жити се? Државата враќа до 30.000 евра. Стави во пет банки, ете ти 150.000 евра кои не може да ти ги снема. Како ќе ти ги здрпа?
Ќе остариш чекајки ги (без камата само главница). Гледам пропаднати банки пред 14 години и сеуште немаат исплатено на сите.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ќе остариш чекајки ги (без камата само главница). Гледам пропаднати банки пред 14 години и сеуште немаат исплатено на сите.
А како е поврзано враќањето на кредитот на РМ со пропаѓањето на банките? Пример, зошто би извадил пари од Халкбанка/Прокредит/Стопанска, ако РМ треба да врати рата од кредитот оваа година?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom