Што слушаме во моментот? (Читај правила)

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ај да фрлам еден супер предлог за бенд.

Вие убајте лујџе со добар вкус да го ѕирните и чека критики послеМ то :)

Ом-State of Non-Return

Стонер до коска. Е сега не секој сака стонер, ама песнава е песниште бе!
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Pearl Jam - State of Love and Trust

Оти ме асоцира на најубавите години на Прл Џем. Младост, бунтовност и оној Еди Ведер кој за мене ќе остане заробен во времето.

А песната. Има дебата, дал е љубовна, дали е за самоубиство.

Мислам дека зборовиве посочуваат на второво:

And the barrel shakes aimed, oh, directly at my head
Help me, help me from myself
And I listen, for the voices inside my head
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Black Holes and Revelations од Muse. Цела плоча оди.

Случајно слушнав нешто Muse денес и ме тепна некоја носталгија по средината на нултите години, што случајно се погодија да бидат моите луди. Бев претежно хард рок пилиштарец, ама бранот на Muse на времето не можев да го избегнам.

Песнава со спотот ми го разнесуваше умот. И уште прави така.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Џеф - A Satisfied Mind.
Me топи Џеф со гласот, препевов кој се наоѓа на второто цеде од албумот, кој никој незнае дека притајно многу го сакам, Sketches for my sweetheart the drunk.
Џеф љубави, ти ми ја покажа меланхолијата, и горлчиво-слатко те обвинувам само тебе за тоа.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Peter Bjorn and John-Chills

Ептен ги сакам овие чоеци. Ги сакам поради нивната детскост и наивност. Секогаш ме потсеќаат на времето кога бев мал мочко и абер немав од животот. Единствената цел ми бeше да отпревртам некоја рандом игра на нинтендо, а ако ми фрлеа по некој денар и на плејстејшн, да речеме Капетан Командос или некоја друга бош игра.
Исто се задоволував со гледање. Братучед ми ја играа Silent Hill кецот и Alone in the Dark-The new nightmare.

А да, да се вратам на музикава. Јанг Фолкс можеби е најголем хит, но ако добро погледнеме во дискографијата, ќе наидеме на интересни песни, чудна меланхолија со чил сегмент.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Вчера така видов на фб еден од френдовите ставил сликичка од човек со глава од коњ. Одма ми текна на едно човече шо ептен го сакам. Па коа се потсетам и на лудата спојка од Sparklehorse и Thom Yorke изведувајќи ја безвременската Wish you were here од Pink Floyd ја пуштам и на рипит ми е веќе некое време. То е то.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Зока, јас сам трудна, од новото (Белградско) Пушење

Поттикнува емоционална битка на три фронта: на крипи фронтот, заради насловот и тематиката, на kewl базата, ко си викаш, којзнајт како ке бидит кога ке биде променет дел од името од песната, и третиот: неодлучност, маме му ебам, дали да, дали не.

И го хејтам Салвадор Дали, да си кажам на местово.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Денов е посветен на господинот Чет Бејкер, на извонредниот чез артист со тажен глас и меланхолични мелодии. Да не раскажувам многу за него, тоа ќе го направиме деновиве, во посебна тема на која ќе му посветиме поголемо внимание на неговиот лик и дело.

Chet Baker & Charlie Haden- Silence
Chet Baker - My funny Valentine
Chet Baker - I'm fool to want you
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Pearl Jam - Infallible - само live верзија има на youtube, од задутре натака вајда ќе ги дозволат и студиските.

Песна од новиот албум на момциве, што после две преслушувања ќе ми биде веројатно фаворит од албумот. Потребно е уште некое преслушување на албумот за да се даде реален суд.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
ова
дел од албумот Incanto and Carmen 2008 год. Страшен тенор, едноставно ме опушта неговата музика.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Od promoto na poslednata epizoda od Breaking Bad. Sovrseno ja dolovuvat poslednata epizoda i me asocirat na krajot na edna serija so koja pominav mnogu zabavni migovi. :(
Junip -Line of Fire
 

Kajgana Shop

На врв Bottom