Што се треба да има вашиот велосипед?

Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251
Реално гледано секој кој вози велосипед треба да ги поседува овие работи секако за безбедност во сообраќај. Доколку возите автомобил и посебно ноќе а налетате на велосипедист кој не е соодветно означен поточно нема светла шансите да го лупне некој се доста големи правиме моабет за улици каде што осветлување и скоро да нема. За кацига во скоро сите европски земји мора да поседува секој велосипедит така да кај нас секој е научен како сака и како му текне да вози и затоа повеќето се смеат на ако пореално се погледне и подобро е што се донесува законов.
Брзинометарот кажи ми како ќе ти придонеси за безбедноста ? Или како ѕвони ѕвончето или останатите 10 глупусти. Гледаш сите се будат за непотребните работи, не за кацика, кочници и светло. Само глупости да се трескало.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Цикло...што? Што е ова жити се :facepalm:
Кога возиш да ти кажува просечна брзина, измината километража, временска прогоноза и моментално расположение на милиот ни наш лидер.

П.С. За мотори ќе треба и ворп драјв да се инсталира, штом за точак ова е потребно.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Реално гледано секој кој вози велосипед треба да ги поседува овие работи секако за безбедност во сообраќај. Доколку возите автомобил и посебно ноќе а налетате на велосипедист кој не е соодветно означен поточно нема светла шансите да го лупне некој се доста големи правиме моабет за улици каде што осветлување и скоро да нема. За кацига во скоро сите европски земји мора да поседува секој велосипедит така да кај нас секој е научен како сака и како му текне да вози и затоа повеќето се смеат на ако пореално се погледне и подобро е што се донесува законов.
Не треси глупости жити се
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
http://www.kozanostra.net/kazna-od-500-evra-dokolku-tri-mesetsi-po-red-ne-ste-dobile-nikakva-kazna/


Измените на законот предвидуваат и носење на болница у ранец, како и додатна опрема за возење на слонови, како што се ногари на предното и задното тркало, како и држачи за уши, во случај да полета слонот за време на возењето.
За клинои зимно време ич да не праиме муабет.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
А ако не ти работат апаратчињата за брзините колку е казната ?
 
А

Атомската мравка

Гостин
Ова е закон направен со цел да се задоволат потребите на ромската националност, немале ќар само од крадење на велосипеди вака и опрема да зема некој денар плус :D
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Нешто зимска опрема нема во барањата? Ланци, лопатче...

малку оффтопик


 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.794
Ко мали знаевме да се собереме у населба со точаците и да праиме трки со цел да ни биде поинтересно ама ете и тоа не смеат децата да го праат повеќе пошо нашите некад едвај и точаците ни ги купувале а не пак купишта од додатни опреми....

Ваљда сега ако фатат група деца да го прават истото ќе следува прво опомена и линк од торент за некоја игрица со бицикли, вториот пат ако те фатат ти ја даваат игрицата изрежана на ЦД а веќе ако трет пат те фатат казна.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.128
Тоа со кацигата е апсолутна глупост колку човек да не се качи на точак. Ако возиш точак државата нема никава придобивка од тебе, не плаќаш бензин, паркинг, технички преглед, регисрација и до скоро време казни.

Наместо да ја поправат инфраструктурата и да обезбедат патеки за велосипедистите, тие опнале кациги. Е маме му ебам не одам во втора свецка војна.

И јас сум велосипедист, а кацига носам само кога возам на долги релации, надвор од градот. Лудост е ако идам до пошта да одам со кацига.

Тоа со светлата треба да се формулира. Би го поздравил овој закон ако важеше само во одреден дел од денот, т.е. вечерните часови. Тоа задно светло многу помага навреме да те забележи возач на автомобил, пошо делиме иста лента бидеќи немаме вело патеки.

Звончето е глупост. Кога некој глуп таксист ми ја сече траекторијат и комплетно ме игнорира сакајки да паркира и да ме поткачи малце, тоа звонче ќе направи некоја разлика?

А тоа со брзинометрите е ставено во друга опрема и не е задолжителна, ама добро е за тролање :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
А шо да правиме ние кои имаме точаци кои фабрички се без светло, штоп, звонче, калници... и такви со години и децении ги возиме.
Јас имам Simplon од крајот на 70десети, тркачки точак без горенаведени работи, нема ни држачи за калници или светло - штоп. 30 и кусур години се вози така и сега одеднаш е нелегален???
Не може така
 

Kajgana Shop

На врв Bottom