Што се треба да знам за купување плац и градење монтажна куќа

T

Torchyrus

Гостин
Бродец на Скопска. (шума и поточиња има)
Ја гледав таму и за малку не купив.
20-30k
Шо мислиш за Орман?
Пред недела дена бев натаму со другар има некој плац, не сум одел предходно.
Ми се виде добро местото
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.951
Поени од реакции
48.913
Шо мислиш за Орман?
Пред недела дена бев натаму со другар има некој плац, не сум одел предходно.
Ми се виде добро местото
не знам ништо
тоа ми беше у план следно да идам да видам, бидејќи слушам доста се фалат од таму
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.569
Поени од реакции
3.970
Што е според вас фина локација за викендичка на макс. 30 мин. од Скопје? :)

Близина на река и шума во околина е предност :)
Дојди кај нас, Маркова Сушица! 20 мин. макс до центар! Воздух од Солунска глава, нон стоп имаш струење! До скоро ни магла ни комарци имаше, последниве години чат пат се појавуваат! Реката е чиста има места за одмор. Ако гледаш гледај втор, максимум трет ред од река, после тоа нагоре е пекол и има проблем со вода.
Минуси: Водата е на 40-50 метри, може да ја користиш само како техничка, првите 5-6 години ќе мењаш филтри еднаш месечно има песок доста. Нема канализација, ама септичка јама врши работа.
Плусеви: ВОЗДУХ, струја, телефон, интернет има. Комуналии околу 7-8 евра, во Студеничани средуваш документи на ура. Ѓубрето ќе си го носиш во град, нема организирано собирање на ѓубре! Делот под Општина Сопиште има, ама па они се на сувото и жешкото.
Јас сум десетина години овде, не би го мењал за Охрид. Имаш еден од најдобрите патишта во Мк, остана делот спој кај Драчево до семафори кај Пинтија, останато е гром.
Ако направиш викендичка, кога ќе ти завршат децата школо, ќе ти стане дом! Не одиш батка во Скопје од Марков Манастир сигурно!
Автоматски споено мислење:

Шо мислиш за Орман?
Пред недела дена бев натаму со другар има некој плац, не сум одел предходно.
Ми се виде добро местото
Орман е за сепарација да отвориш или фарма за кокошки, не за викендица!
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.173
Поени од реакции
30.738
Дојди кај нас, Маркова Сушица! 20 мин. макс до центар! Воздух од Солунска глава, нон стоп имаш струење! До скоро ни магла ни комарци имаше, последниве години чат пат се појавуваат! Реката е чиста има места за одмор. Ако гледаш гледај втор, максимум трет ред од река, после тоа нагоре е пекол и има проблем со вода.
Минуси: Водата е на 40-50 метри, може да ја користиш само како техничка, првите 5-6 години ќе мењаш филтри еднаш месечно има песок доста. Нема канализација, ама септичка јама врши работа.
Плисеви: ВОЗДУХ, струја, телефон, интернет има. Комуналии околу 7-8 евра, во Студеничани средуваш документи на ура. Ѓубрето ќе си го носиш во град, нема организирано собирање на ѓубре! Делот под Општина Сопиште има, ама па они се на сувото и жешкото.
Јас сум десетина години овде, не би го мењал за Охрид. Имаш еден од најдобрите патишта во Мк, остана делот спој кај Драчево до семафори кај Пинтија, останато е гром.
Ако направиш викендичка, кога ќе ти завршат децата школо, ќе ти стане дом! Не одиш батка во Скопје од Марков Манастир сигурно!
Автоматски споено мислење:


Орман е за сепарација да отвориш или фарма за кокошки, не за викендица!
Супер, фала за деталните информации. Ама малце поскапичко е од се' останато, нели? :) Пиши ми ако знаеш некој да продава нешто убаво и рамно :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.569
Поени од реакции
3.970
Супер, фала за деталните информации. Ама малце поскапичко е од се' останато, нели? :) Пиши ми ако знаеш некој да продава нешто убаво :)
Колку поскапо?
15-20 евра м2, зависи може и поефтино од 12 да најдеш, зависи од парцелата! Ако земаш нешто поголемо и поефтино!
Пиши во ПП до колку можеш да одиш по м2?
Има и викендички, ама мене реновирање ми е поглупо од наново градење!
Нема врска, 2-3000 евра више мање не мењаат ништо во споредба со комфорот што ќе го имаш некои 20-30 години!
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.569
Поени од реакции
3.970
Ljubanci ili Mirkovci....Ima ubavi lokacii
Абе и јас мислев дека Орешани и Морани се супер, ама сетики не биле!
Кои локации во Мирковци и Љубанци?
Полето е глинесто, катастрофа, нагоре освен Бродец кој е уџум, тешко добра локација!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
9.325
Поени од реакции
3.316
Абе и јас мислев дека Орешани и Морани се супер, ама сетики не биле!
Кои локации во Мирковци и Љубанци?
Полето е глинесто, катастрофа, нагоре освен Бродец кој е уџум, тешко добра локација!
Ljubanci, okolu ribnikot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom