Што прават МК амбасади и конзулати по светот ?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во Берлин не ни можеш да ги добиеш на телефон. Арамии собрани кој ги плаќаме да се луксузираат. Сите до еден дома да се вратат, гледам надворешната политика ја решија сегде не примија со годиниве од нивново лобирање. Сето тоа во Треблинка да се однесе.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ми текнува на Филип Петревски кога Бугаринот Љубчо (тогашен Љупчо) го испрати во САД на 25-6 години како амбасадор и не можеа да се разберат со него на англиски.
Плус имаше и некои скандали со тепачки таму и како се пијанчел во диско секој втор ден.
Во една емисија го прашуваа за тој дел од кариерата и типов мртов ладен вика дека бил многу млад и на секој млад човек му е карактеристика да прави грешки од таков тип. :facepalm:

После оној што е Швицарецот наш амбасадор што го фатија во кола пијан таму и што ја избрка некоја чистачка таму за да ја вработи жена му на таа позиција.
И најпресно беше со Перо Министерот по образование бивши, го сменаа оти не го бидува за свинска и го наместија амбасадор во Австралија, за на крај швалерката да му го дрпни државниот лаптоп од канцеларија. :facepalm:

Керим го бидуваше за амбасадор, типот може е сноб и тера хедонизам ама знае неколку јазици, има речник и знае да се доближи до тие кругови.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Имаше дешавка и со оној во Турција што го пративме само не ми текнува како беше и што беше. После во една амбасада кога ни се степаа амбасадорот и секретарката па ги вратија назад двајцата. Роман треба да се напише за нашиве амбасадори.
 
F

FARANG

Гостин
Во Берлин не ни можеш да ги добиеш на телефон. Арамии собрани кој ги плаќаме да се луксузираат. Сите до еден дома да се вратат, гледам надворешната политика ја решија сегде не примија со годиниве од нивново лобирање. Сето тоа во Треблинка да се однесе.
Знаеш ли ти дека конзулатот во мелбурн има цели 2 саати НЕДЕЛНО работно време наменето за странки? Знаеш ли колку пати тоа го почитувале овие години оти и тоа било многу... Знаеш дека овде имавме „промотор“ за инвестиции за кој никој не знаеше дур типот не си даде оставка? Имавме конзул кој пасошите ги чуваше у фјока пред избори и кој едно 200 гласачи не запиша на список како треба па имаше луге од мелбурн што беа на листи во германија, франција и кај ти се не. Ај тоа може и политички било ама што се не се изнагледавме овде годиниве
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
На нашиот во Албанија не сакаа да му ги примат акредитивите, дури се налутија, мислеа дека нашите се заебаваат. На типот тоа му беше прво работно место.:facepalm: И имаше 25-26 години.
После пратија некоја жена и сега не знам кој е...
--- надополнето: 26 март 2013 во 09:44 ---
Не само што треба да се знае јазик, има посебни школи, ебаго, нека ги пратат да научат нешто. Ај шо нема ќар од нив, нема. Барем зијан да не сме, да не не’ срамуваат по светот.
 
F

FARANG

Гостин
На нашиот во Албанија не сакаа да му ги примат акредитивите, дури се налутија, мислеа дека нашите се заебаваат. На типот тоа му беше прво работно место.:facepalm: И имаше 25-26 години.
После пратија некоја жена и сега не знам кој е...
--- надополнето: 26 март 2013 во 09:44 ---
Не само што треба да се знае јазик, има посебни школи, ебаго, нека ги пратат да научат нешто. Ај шо нема ќар од нив, нема. Барем зијан да не сме, да не не’ срамуваат по светот.

Тој истиот сега ќе ни го пратат во Австралија. :facepalm: Тука ќе треба да води висока политика :D со Кевин Рад министерот за надворешни работи кој е повеќе од дупло постар од него и е дипломат со кариера подолга од овој што е жив и е поранешен премиер на Австалија. Ќе треба се поздрави и кад тад да направи муабет со Џулиа Гилард - премиерката која и дупло постара од него и по професија е врвен адвокат, станала партнер во една од најголемите светски адвокатски фирми на 29 години. Тука ќе треба да иде на балови и да води дипломатски живот со дипломати во години оти никој не праќа деца во држава која е регионален центар. Ќе треба и да ја поправи репутацијата на земјата оти предходникот негов хммм............
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не само што треба да се знае јазик, има посебни школи, ебаго, нека ги пратат да научат нешто. Ај шо нема ќар од нив, нема. Барем зијан да не сме, да не не’ срамуваат по светот.
Никоj не е луд да извади некоj от ракав и да го направи амбасадор. Преди да стане една личност амбасадор мора да е работил во внатрешните отдели на министерството за надворешни, па да го стават во некоja амбасада-3,па после 2, па после 1 секретар по амбасадите во светот(повекето пати дадена личност се изградува за даден регион-Западни Балкани или Азиja или Арабски држави или мегународни организации), па да стане директор на отдел за некоj регион, па чак тогава може да го пратиш да стане амбасадор па да води политиката ком тази држава и да те представува на наjвисоко ниво...па после амбасадор един ден може да стане заменик министар за надворешни. Тоа е нормалниот пат по скалата.
 
F

FARANG

Гостин
Никоj не е луд да извади некоj от ракав и да го направи амбасадор. Преди да стане една личност амбасадор мора да е работил во внатрешните отдели на министерството за надворешни, па да го стават во некоja амбасада-3,па после 2, па после 1 секретар по амбасадите во светот(повекето пати дадена личност се изградува за даден регион-Западни Балкани или Азиja или Арабски држави или мегународни организации), па да стане директор на отдел за некоj регион, па чак тогава може да го пратиш да стане амбасадор па да води политиката ком тази држава и да те представува на наjвисоко ниво...па после амбасадор един ден може да стане заменик министар за надворешни. Тоа е нормалниот пат по скалата.
аха во секоја НОРМАЛНА држава. Овде од бројач на гласови у парламент стануваш амбасадор со 20 и некоја година...
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Никоj не е луд да извади некоj от ракав и да го направи амбасадор. Преди да стане една личност амбасадор мора да е работил во внатрешните отдели на министерството за надворешни, па да го стават во некоja амбасада-3,па после 2, па после 1 секретар по амбасадите во светот(повекето пати дадена личност се изградува за даден регион-Западни Балкани или Азиja или Арабски држави или мегународни организации), па да стане директор на отдел за некоj регион, па чак тогава може да го пратиш да стане амбасадор па да води политиката ком тази држава и да те представува на наjвисоко ниво...па после амбасадор един ден може да стане заменик министар за надворешни. Тоа е нормалниот пат по скалата.
За жал, кај нас вадењето од ракав е правило. Еве, тој што требаше да биде во Албанија, тоа му е прво работно емсто. Ако е второ, тогаш првото немало никаква врска со дипломатија. И бидна скандалот, и сега ќе го праќаат во Австралија. :facepalm:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
аха во секоја НОРМАЛНА држава. Овде од бројач на гласови у парламент стануваш амбасадор со 20 и некоја година...
Па и не можеш да очекувате нешто повеке при положение,дека составот на амбасадите сега ги следам са минорни.
Пази во една Русиja во амбасада -4 човека.
Во една Турциja - 2
 
F

FARANG

Гостин
Па и не можеш да очекувате нешто повеке при положение,дека составот на амбасадите сега ги следам са минорни.
Пази во една Русиja во амбасада -4 човека.
Во една Турциja - 2
Австралија е битна оти овде имаш 20тина банана републики од пацификот од може да изнудиме признавање преку тукашната амбасада. Тоа го направивме со Фиџи пред некоја година. Ама кој да свати
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Имавме конзул кој пасошите ги чуваше у фјока пред избори
Ете кај ми бил пасошот... Што е уште поинтересно откако ми беше издаден пасошот уште двапати ми се имаат јавено од амбасада "за сликајне за пасошо твој". И секогаш истата госпоѓа ми се јавува и никако не може да запамти дека откако ме зафркнаа двапати претходно веќе пасошот мене ми беше издаден. Да се чуди човек дали има некој ред таму или знаат како да управуваат со организацијата нивна. Толку се некомпетентни што да имаше натпревар за некомпетентност ќе беа последни, затоа што се нели, некомпетентни.
 
F

FARANG

Гостин
Ете кај ми бил пасошот... Што е уште поинтересно откако ми беше издаден пасошот уште двапати ми се имаат јавено од амбасада "за сликајне за пасошо твој". И секогаш истата госпоѓа ми се јавува и никако не може да запамти дека откако ме зафркнаа двапати претходно веќе пасошот мене ми беше издаден. Да се чуди човек дали има некој ред таму или знаат како да управуваат со организацијата нивна. Толку се некомпетентни што да имаше натпревар за некомпетентност ќе беа последни, затоа што се нели, некомпетентни.
ти добро си прошол верувај ми
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Па и не можеш да очекувате нешто повеке при положение,дека составот на амбасадите сега ги следам са минорни.
Пази во една Русиja во амбасада -4 човека.
Во една Турциja - 2
Па на крај излегува дека секаде имаме по малку луѓе, и никој ништо не рабпти. Ако направи нешто, тоа е обично глупост или скандал како тој во Австралија и во Швајцарија. :facepalm:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Австралија е битна оти овде имаш 20тина банана републики од пацификот од може да изнудиме признавање преку тукашната амбасада. Тоа го направивме со Фиџи пред некоја година. Ама кој да свати
Па види за што станува збор.
Во една Србиja- 3-ма представника
Србската амбасада во Македониja - 7 члана
Во една Бугариja-2-ма представника
Бугарската амбасада во Македониja - 12 члана
Какви обрвзки да имат и што да пават 2-4 дипломата... тоа е прекалено мала броjка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom