Што по раскинување на долга врска?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Па нормално дека може човек повторно да се заљуби.
Ја еднашка....налетав така на една девојчица у парк. Ја гледам на клупа седи потпрена со рацете на глава...и плаче. И викам...Бејб! Зашто солзи?
Она ме погледна и ми рече: Бегај...сите машки сте исти...идиоти...и ти си ИДИОТ!
Јас ја разбрав и и викам: Ок...сфаќам дека некој сељак ти го скршил тоа убаво срце. Но сепак...не размислувај така...тој не бил за тебе и и не ја заслужува твојата љубов. Твојата љубов и нежност како особа ја заслужува друг. И не се сите машки идиоти....има и машки коишто се шмекери.
Она: А...шо демек ти си шмекер?? Јас тука ги стаив наочарите (како шо ги става Хорацио од ЦСИ Мајами коа почиња епизодата)...и и велам:
Бејб...јас сум еден и единствен...и и дадов онаков шмек каков што ни Амор не можел да испрати со стрелата.
Девојката се заљуби во мене...
Значи...да потврдиме...скршеното срце...сепак може пак да засака!
Шмек ;)
Дали може пак да сака девојка што седи во парк и плаче, притоа одговара на непознат како што одговара? Да, може.
 
Ј

јовица11

Гостин
Некој умен мозок некогаш рекол дека секое човечко срце може два пати да сака вистински и јас искрено верувам дека тоа е така. Не е логично да љубиш една личност, а кога истата ќе те изневери, ти го скрши срцето или недај боже она третото, ти да немаш право повторно да сакаш (се разбуди поетот во мене :)). Затоа убаво е да се сака повторно, дури иако срцето претходно било скршено, верувам во повторно вљубување, како што верувам дека постојат две врсти на љубов, во кои едната и другата никогаш нема да можат да се споредат.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Се љубовџии,дури и на 15 години знаат што е скршено срце и љубов,па и совети делат на 30 годишни,е стварно неможам да ја сфатам генерацијава што иде.До 30 години толку луѓе ќе ви поминат низ животот што нема ни имињата да им ги запаметите,а не па да паметите срца и џигери.
Секој нареден кој во моментот ве прави среќен е подобар од претходниот,запаметете го тоа.

Значи јас воопшто не делев совети. И мислам дека не значи дека ако имам 15 години не знам ништо за животот. А и плус тоа не го кажав можеби од лично искуство, али според мене така е и јас се придржувам до тоа.

:smir:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Значи јас воопшто не делев совети. И мислам дека не значи дека ако имам 15 години не знам ништо за животот. А и плус тоа не го кажав можеби од лично искуство, али според мене така е и јас се придржувам до тоа.

:smir:
Не мислев на тебе,не ти ги пишува годините,сама се пронајде во муабетот:smir:
А за останатите кој не пишувате од искуство од што пишувате,од Тв новели?
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
3
Поени од реакции
1
Сметам дека скршеното срце знае да сака, но никогаш како првиот пат. Од искуство кажувам дека само првата љубов е онаа вистинската за која би дала се во животот и кога таа љубов ке се скрши секоја наредна ке биде само бледа копија и никогаш нема да биде онаа вистинската!
 
N

navivacka

Гостин
Јас сум многу повредена од претходната љубов...срцето се уште ми е скршено,го сакав 3 ипол скапани години,се нервирав и плачев како луда по него...ама на брз начин ми го скрши срцето...па ме сакал па се срамел да каже па ова па она се додека не го видов со друга која е лесна девојка и што се вика одела со пола град...се разочарав кога видов за која ме заменил а се правеше дека не ме познава а другиот ден да се прави дека не се случило ништо...цело време си играше со мене и многу бев повредена...секогаш кога ми се спомнеше неговото име Горан Горан(кога го заборавив) во мене се криеше омраза го менував расположението...сепак и сега кога помислувам на него не ми е сеедно...незнам дали пак ке сакам некој како него.Касно сватив дека под таа слатка насмевка се риеше подло момче,таа коса тие очи...ке речеш дека е ангел испратен од бога...
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
скршено срце не мрази но не и сака во тие моменти и потребно е време да помине за да се олади да се ослободи од стегите на болката да биде пак неутрално да може да засака иста така силно како пред тоа
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
skrsenoto srce moze da zasaka mn posilno...
Се согласувам со овој пост дека ако некој некогаш бил длабоко повреден и разочаран од некого можеби ке помине период во кој ке пати и ке мисли дека никој нема да го замени претходниот , ама ке дојде д денот кога тогаш кога среката ке се најде на неговиот пат тогаш кога најмалку очекува
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Скршеното срце може да сака повторно.Но треба многу време да мине за повторно да сака онака вистински, ако не и посилно.На почетокот ќе биде мошне претпазливо и резервирано со цел да се заштити од можното повторно кршење, бидејќи тој период е сеуште кревко.Но ако се докаже спротивното дека е најубавиот период, скршеното срце магично се залепува и може да сака дури посилно од претходно:pipi:
 
Член од
23 јуни 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
100% се согласувам јас сум заглавен мегу втората и третата фаза баш така е .:jaj:
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Скршеното срце знае да сака, зашто да не знаело, не ќе било скршено.

Откога ќе се скрши, му треба извесно време пак да се консолидира и да си ги „залепи“ деловите заедно. Тоа се постигнува со работа, ново друштво, промена на начинот на живот... Сè што ќе направи тоа срце да се почувствува повторно цело и спремно да се даде повторно на ризик да биде скршено. Но вториот пат веќе ќе знае кои парчиња му останале и ќе знае како да ги задржи подобро, бидејќи веќе еднаш си ги собрало и се има преброено.

Кога срцето веќе е свесно за своите делови и можности, спремно е да се изложи на уште еден ризик. И спремно е да издржи и повеќе, поради веќе еднаш здобиеното искуство. И поумно е и повеќе ќе може да се справи со новите ситуации.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Скршеното срце знае да сака, зашто да не знаело, не ќе било скршено.

Откога ќе се скрши, му треба извесно време пак да се консолидира и да си ги „залепи“ деловите заедно. Тоа се постигнува со работа, ново друштво, промена на начинот на живот... Сè што ќе направи тоа срце да се почувствува повторно цело и спремно да се даде повторно на ризик да биде скршено. Но вториот пат веќе ќе знае кои парчиња му останале и ќе знае како да ги задржи подобро, бидејќи веќе еднаш си ги собрало и се има преброено.

Кога срцето веќе е свесно за своите делови и можности, спремно е да се изложи на уште еден ризик. И спремно е да издржи и повеќе, поради веќе еднаш здобиеното искуство. И поумно е и повеќе ќе може да се справи со новите ситуации.
Откако ке биде скршено срцето, човекот ке зрачи со нестабилност,несигурност и одбивност спрема љубовта, но кога ке заборави на све што се случило, ке знае да сака многу посилно отколку порано...
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.507
Поени од реакции
1.722
Туку прашањето беше, дали додека е скршено ја губи љубовта кон сите останати околу него?:smir:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Туку прашањето беше, дали додека е скршено ја губи љубовта кон сите останати околу него?:smir:
зависи на која љубов мислиш. Ако мислиш на љубов кон блиските (роднини, пријатели и сл.) тогаш ни најмалку не ја губи, туку баш напротив во такви моменти само можи да се зближи појќе со некој пријател/ка.
Е сеа , ако во тие останати околу него спаѓа и некоја потенцијална наредна љубов , шо знам тука можи од крајност во крајност да оди ситуацијата ... можи да се зближиш со некој во тој периот на „закрепнување“ па да не мојш да се разделиш после :). А можи и контра ефект, ако во таков период ти досадват (сакат да ти помогнат да пребродиш се) малце појќе од границите на нормалата , чувствата можат да тргнат во спротивна насока
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Да Да, многу почисто и поискрено :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom