Што по вас е добро покачување на плата?

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.231
Поени од реакции
348
@galaxys Зошто да биде репер пример Англија и до не толку позитивниот пример што го даде кој е за државниот сектор ако не се лажам?

На последното работно место во Македонија имав фиксно годишно покачување од 2 или 3% не бев долго време во фирмата околу 7 месеци и сеуште не се чувствував дека сум кадарен за покачување меѓутоа кога најавив дека ќе си одам добив понуда од околу 20% ова уште повеќе ме изреволтира во моментот затоа што видов дека уствари ме потценуваат. Мислам дека фирмиве треба да воведат фиксно годишно покачување 2-5% заради инфлацијата, а за добро покачување на плата би сметал нешто над 15% плус фиксните за плата над 25000, се под 25000 барем 25% со оглед на тоа што голем дел од граѓаните се во таа категорија


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.628
Поени од реакции
1.483
@galaxys Зошто да биде репер пример Англија и до не толку позитивниот пример што го даде кој е за државниот сектор ако не се лажам?

На последното работно место во Македонија имав фиксно годишно покачување од 2 или 3% не бев долго време во фирмата околу 7 месеци и сеуште не се чувствував дека сум кадарен за покачување меѓутоа кога најавив дека ќе си одам добив понуда од околу 20% ова уште повеќе ме изреволтира во моментот затоа што видов дека уствари ме потценуваат. Мислам дека фирмиве треба да воведат фиксно годишно покачување 2-5% заради инфлацијата, а за добро покачување на плата би сметал нешто над 15% плус фиксните за плата над 25000, се под 25000 барем 25% со оглед на тоа што голем дел од граѓаните се во таа категорија


Sent from my iPhone using Tapatalk
Bidejki ekonomijata vo Anglija e 100 pati podobra a sepak prosecnoto pokacuvanje e od 2-5%. Ova vazi i za privatni firmi iako primerot sho go navedov e drzaven samo da ja dolovam situacijata.
Devojka mi raboti vo privatna firma i sekoja godina imaat od 2-5% pokacuvanje sho u realnost se smesni pari. Ovaa godina radi korona mislam imaa samo 2% pokacuvanje.
Vo mk na nekoi treba i da im gi namaluvaat platite sekoja godina bidejki ili se po kafinja ili si zimaat pauzi za rucek od 3 saati, ova pretezno u drzavni institucii.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.231
Поени од реакции
348
Bidejki ekonomijata vo Anglija e 100 pati podobra a sepak prosecnoto pokacuvanje e od 2-5%. Ova vazi i za privatni firmi iako primerot sho go navedov e drzaven samo da ja dolovam situacijata.
Devojka mi raboti vo privatna firma i sekoja godina imaat od 2-5% pokacuvanje sho u realnost se smesni pari. Ovaa godina radi korona mislam imaa samo 2% pokacuvanje.
Vo mk na nekoi treba i da im gi namaluvaat platite sekoja godina bidejki ili se po kafinja ili si zimaat pauzi za rucek od 3 saati, ova pretezno u drzavni institucii.
Тоа со 2-5% не е покачување туку порамнување со инфлацијата затоа не треба да се рачуна на тоа како покачување. Значи они воопшто не ни имаат покачување тоа сакам да ти потенцирам.

Такви примери сегде има, не се само во мк, се сложувам повеќето се по државни институции.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.635
Поени од реакции
32.033
Абе имате фирми каде нема со години да ви мрднат ни денар, особено големите фирми.
Ако ви се погоди да ви менуваат шефови почесто (ти си се пазарел со претходниот, тој оди на друга позиција, доаѓа нов кој 6 месеци мин нема да знае ни што затекнал и отиде возот) ќе си почекате троа подолго за покачувањето (ваквите фирми обично не се плашат ни со отказ оти едноставно филозофијата им е „секој е заменлив“).
 
Член од
31 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ако добро сфатив, тоа е молење/барање други фирми да ти дадат дупло поголема отколку во твојата моментална фирма. Тоа не е покачување на плата, тоа е менување работна позиција, а со тоа околина, обврски и слично. Збориме за истата работна позиција во било која фирма, да добиеш покачување на плата од 100% :)
Во пракса добиваш подобра понуда и му даваш предлог на постоечкиот работодавач. Што ќе се случи натака зависи од неопходноста на твојата позиција и со можноста за твоја замена во фирмата ако пазарот на труд тоа го овозможува. Има ситуации каде платата била тродуплирана поради не можење да се најде замена. Во мојот случај дуплирав но со промена на фирма за иста позиција, не директно покачување, но ми понудија 50% во постоечката. Целта е да се одвоиш од толпата доволно за да не може да се најде лесно замена. (ова е за ИТ секторот)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.628
Поени од реакции
1.483
Во пракса добиваш подобра понуда и му даваш предлог на постоечкиот работодавач. Што ќе се случи натака зависи од неопходноста на твојата позиција и со можноста за твоја замена во фирмата ако пазарот на труд тоа го овозможува. Има ситуации каде платата била тродуплирана поради не можење да се најде замена. Во мојот случај дуплирав но со промена на фирма за иста позиција, не директно покачување, но ми понудија 50% во постоечката. Целта е да се одвоиш од толпата доволно за да не може да се најде лесно замена. (ова е за ИТ секторот)
Vo ovakvi slucai odnosot rabotnik i rabotodavac se rasipuva. I edniot i drugiot nema da se osekjaat dobro. Rabotodavacot nema vekje da to veruva bidejki ke znae deka ti planiras da napustis u prva prilika koa ke ti ponudat povekje pari. U princip baranje pokacuvanje u smisol na "u ovaa firma mi nudat tolku, daj mi tolku" retko koga zavrsuva dobro. Najdobro e da mu pokazis ili objasnis na rabotodavacot kolku vredis i pobaras suma koja mislis deka treba da ja zimas bez da naveduvas kade plakjaat povekje.
Sosema druga rabota e sho ne e sekogas do parite. Ja eve u mojata struka mozam komotno da najdam rabota sho ke mi plakja dodatni najmalku 10k funti ali ke ja izgubam slobodata i ke me kontroliraat sekoj den, ke me prasuvaat kaj sum bil, zosto sum bil, kolku sum srabotil itn.
 
Член од
31 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Vo ovakvi slucai odnosot rabotnik i rabotodavac se rasipuva. I edniot i drugiot nema da se osekjaat dobro. Rabotodavacot nema vekje da to veruva bidejki ke znae deka ti planiras da napustis u prva prilika koa ke ti ponudat povekje pari. U princip baranje pokacuvanje u smisol na "u ovaa firma mi nudat tolku, daj mi tolku" retko koga zavrsuva dobro. Najdobro e da mu pokazis ili objasnis na rabotodavacot kolku vredis i pobaras suma koja mislis deka treba da ja zimas bez da naveduvas kade plakjaat povekje.
Sosema druga rabota e sho ne e sekogas do parite. Ja eve u mojata struka mozam komotno da najdam rabota sho ke mi plakja dodatni najmalku 10k funti ali ke ja izgubam slobodata i ke me kontroliraat sekoj den, ke me prasuvaat kaj sum bil, zosto sum bil, kolku sum srabotil itn.
Никој работодавач не очекува дека неговите работници ќе одбијат подобра понуда, нема лутење. Без навреда се отвара прашањето. И да, над одредена сума веќе се и други работи по клучни од плата, но после 2-5 години во иста фирма добро е да се смени ако не за друго барем за искуство и напредок на кариера.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
465
Поени од реакции
863
Vo ovakvi slucai odnosot rabotnik i rabotodavac se rasipuva. I edniot i drugiot nema da se osekjaat dobro. Rabotodavacot nema vekje da to veruva bidejki ke znae deka ti planiras da napustis u prva prilika koa ke ti ponudat povekje pari. U princip baranje pokacuvanje u smisol na "u ovaa firma mi nudat tolku, daj mi tolku" retko koga zavrsuva dobro. Najdobro e da mu pokazis ili objasnis na rabotodavacot kolku vredis i pobaras suma koja mislis deka treba da ja zimas bez da naveduvas kade plakjaat povekje.
Sosema druga rabota e sho ne e sekogas do parite. Ja eve u mojata struka mozam komotno da najdam rabota sho ke mi plakja dodatni najmalku 10k funti ali ke ja izgubam slobodata i ke me kontroliraat sekoj den, ke me prasuvaat kaj sum bil, zosto sum bil, kolku sum srabotil itn.
Ма не моеш да се разбериш. Едноставно е се договараш со други нова работа нова плата и ај чао... Не вреди ни минута да се занимаваш со работодавачи...Ако им текне сами да дадат арно, ама не им текнува...

Најакото во мојот случај на пример е... Месечно работам по околу 350 саати на повеќе места, значи уште 170 за други работодавачи покрај основниот. Местото кај што сум вработен со договор со се знаат за тоа...учхур ги боли... ништо не ми велат... Илјада пати подобро ќе беше да не сум ко зомби заспан и да ме платат како што треба...или да ми платат прекувремено пошо и онака немаат кадар ама они се одлучиле вака да го тераат.
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.169
Ја би го дал како пример мој пријател кој работи во Алкалоид. Вработен е таму од пред 5 години од друга фирма, т.е пратен по препорака, со плата околу 20 до 22 просек месечно (бидејќи ги плаќаат и за саботи).

Унапредуван е константно а денес е раководител на лабораторија со фиксна плата од 45,000 ден., понеделник до петок.

А + смеат да работат и дополнителни 2 саботи у месецот кои им се платени по 2,500 ден. (значи + 5,000 ден.).
За наши услови во „домашна“ компанија, според мене ова е нешто кое е се разликува од други компании.

Да не зборам за други привилегии како 13ти плати, константни бонуси за празници, за нова година, бонуси за таргети...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.628
Поени од реакции
1.483
Ја би го дал како пример мој пријател кој работи во Алкалоид. Вработен е таму од пред 5 години од друга фирма, т.е пратен по препорака, со плата околу 20 до 22 просек месечно (бидејќи ги плаќаат и за саботи).

Унапредуван е константно а денес е раководител на лабораторија со фиксна плата од 45,000 ден., понеделник до петок.

А + смеат да работат и дополнителни 2 саботи у месецот кои им се платени по 2,500 ден. (значи + 5,000 ден.).
За наши услови во „домашна“ компанија, според мене ова е нешто кое е се разликува од други компании.

Да не зборам за други привилегии како 13ти плати, константни бонуси за празници, за нова година, бонуси за таргети...
Da ne ispadne deka se falam ali me unapredija 3 pati u 2 i pol godini. Najinteresno e sho prvoto unapreduvanje mi bese 4-5 saati posle pocnuvanje so rabota uste prviot den. Trebase da pocnam ko Trainee i da mi stoi u potpis, ali go izbrisaa uste prviot den. E sea ova e kombinacija od hard working i srekja bidejki ovaa firma pruza karieri i unapreduvanja za site koi ke se pokazat. U nekoi firmi sho sakas pravi dzabe e.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom