Што после COVID-19

Член од
3 март 2020
Мислења
351
Поени од реакции
494
Јавачите на апокалипсата, кој од нив е коронавирусот? :)

Информација од прва рака од Италија: има мали места каде ковид 19 воопшто не се појавил, и жителите го фалат 24 часовниот карантин, сметаат дека затоа останале недопрени од вирусот.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
7.542
Поени од реакции
7.712
Јавачите на апокалипсата, кој од нив е коронавирусот? :)

Информација од прва рака од Италија: има мали места каде ковид 19 воопшто не се појавил, и жителите го фалат 24 часовниот карантин, сметаат дека затоа останале недопрени од вирусот.
Корона вирусот се елитите кои владеат со светов и очајно пробуваат да го спасат системов кој пропаѓа. :)
 
Член од
1 април 2020
Мислења
4
Поени од реакции
2
Викаш никој не тражел нашите шивачници да се конкуренција на Кинеските, после викаш ете кога можат да ги шијат и во иднина да го прват истото. Не е проблем дали они знаат да шијат маски, проблемот е што не знаат да шијат маски конкурентни на странските во цена/квалитет. Коа ќе завши кризата нема да има будала што ќе плаќа 5 пати поскапа цена за да се штитат македонските производи.
И биди сигурен дека ништо позитивно нема да излезе од ова, може само на полошо да тргне.
Па ако шијат сега, можат да продолжат со шиење понатаму, прво за нашите потреби па после и за извос. Што по автоматизам не значи дека нашиот пазар е конкуранција на Кинескиот. Или со кој било друг. На почеток ќе треба да се совлада прозводството, и да научат да шијат квалитени маски и одела спрема одредени стандарди за да станат конкуретни кај нас, па после во странство. Ако не се квалитетни, зошто прво ние да ги користитме? Безразлика на цената. Без пари да ги даваат не би ги користела, не пак некој друг настрана да очекувам да плати двојно или тројно. Што нема да биде случај, бидејќи после кризата треба цените да се вратат во нормала.
Ако не знаат, можат да научат. Ако некој сака да остане во тој бизнис, ќе најде начин како да го разработи истиот.

Не можам да сум сигурна за ништо освен за тоа како јас ќе го продолжам мојот начин на живот сега и по кризата, ама сакам нешто повеќе, па верувам и се борам за подобро. И тоа што зависи од мене, ќе го подобрам, да.
Се почнува така, и ако повеќе го направат истото, ќе се одлепиме од нивото на кое ќе сме. Нема да има простор за било какви очекувања.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.329
Поени од реакции
37.171
Везе шари откупува ниви со пченка и прави силажа за струја, не ја користи силажата за јадење на стоката.
А и откупува свинско ѓубре плус.
Мутат нешто алкаеда/учк изглеа.
Да не го употребуваат силажата за тешка вода?
силажа>тешка вода>атомска бомба
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
9.835
Поени од реакции
8.087
Еве конечно конкретни вести во врска со темава...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
10.942
Поени од реакции
11.348
Уште брашно и макарони нема по продавнициве, што прават со таа роба којнае, магацини ли имаат по дома. Пред секој супермаркет колони, ненормална работа
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
7.542
Поени од реакции
7.712
Уште брашно и макарони нема по продавнициве, што прават со таа роба којнае, магацини ли имаат по дома. Пред секој супермаркет колони, ненормална работа
Ако ме прашаш мене паметно од нивна страна :)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.263
Поени од реакции
1.727
После коронава ќе биде исто како ништо да не било. Ама во периодот од 2022-2023 година ќе измислат некој друг вирус. 2025-2026 пак некој друг...

Исто како што беше изминативе 15 години. Колку вируси ги имаше САРС, птичји грип, свински грип, козји грип, хеморагична треска, западнонилска треска, ебола...
Автоматски споено мислење:

Уште брашно и макарони нема по продавнициве, што прават со таа роба којнае, магацини ли имаат по дома. Пред секој супермаркет колони, ненормална работа
И што ќе направат дома со толку брашно?
Цело брашно за брз период нема да го употребат...
За џабе пари даваат. Повеќе се зијан со тоа брашно него ќар.
За неколку месеци брашното ќе треба да го фрлат во канта за ѓубре бидејќи ќе фати доста црви и мувла...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.687
Поени од реакции
7.907
Министерот за здравство на Нов Зеланд ги прекрши своите препораки: Додека сите седат дома, тој се развозува со велосипед (ФОТО)

па и кај нас слично, да не го спречат дрУгриновски, кој е 70+ да вози точак и да рекреира ???
Всушност,бидејќи ова работа ќе потрае, нема да ме чуди да се воведе чипирање на луѓе, а со цел да се одредува КОЈ КОГА да оди во продавница, во парк, на плажа, т.е. да се избегнат социјализации и гужви... нема ни Великден ни католички ни Православен, само атеистички, ама нема ни 1Мај.. и утакмици ќе се играат на 1/3 капацитет, со размак меѓу луѓе....
Еве и театарски представи нема, се спремаат за Театар в Куќи...наместо пиење во кафана или пред коперација сега секој дома ќе си пие а преку мобилен има опција да го чатува пиењето со друштвото...
лошо ќе биде за децата во градинка и ниските класови, на кој им треба и социјализација и колективен имунитет...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.703
Поени од реакции
9.475
Мутат нешто алкаеда/учк изглеа.
Да не го употребуваат силажата за тешка вода?
силажа>тешка вода>атомска бомба
Могуќе, глеам се гради нешо кј Требош нишо чудно реактор да е
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.404
Поени од реакции
6.459
Брутално, брутално, ова наддавањево уште сега почна. Уште една причина да се мобилизираат сите домашни капацитети, секако ќе се задолжуваме, барем парите во Македонија да останат.

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.404
Поени од реакции
6.459
Поуки од историјата, појаки мерки против епидемијата, побрзо и појако економско заздравување

 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.404
Поени од реакции
6.459
Еве ги @jamajka насоките во иднина. Канада никогаш повеќе нема да дозволи да зависи од друг, мора сама да си произведува се што е неопходно.

 
На врв Bottom