Што после COVID-19

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Se nadevam deka posle COVID19, centrite fabriki i proizvodstvo ke se povlecat od Kina, i ke se nasocat vo domasnite drzavi, bidejki ke ima dosta nevraboten narod.
Ako nesto se potvrdi e deka globalizacijata e fragilna, na tenki noze stoi.
Ова ќе биде валидна опција за многу држави во наредниов период.

Глобализација 1.0 си еба мајката во 2008, оттогаш наваму тераат некоја верзија на глобализација 2.0.

Но, со трговската војна меѓу САД и Кина, работите се сменија, и голем дел од западниве корпорации активно почнаа да работат на ширење на supply chain.

Сега тоа ќе се гледа и низ призмата на национална безбедност.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.057
Чек сега, фора е или вистина? :icon_lol:
Па сега зависи кој како гледа... И фора е и вистина, тоа само по себе не е контрадикторно.... Вистина е дека покрај тоа што си лигуш кој се упикува, баш попут оние што ми се набројани у потписот, си глуп и напорен, неинтересен и очаен со тоа што ме следиш и ми пишуваш во темата, сакајќи да ме тролаш за да ми вратиш затоа што го ставив потписот.... И онака баш ме исполнува што го правиш тоа, пошто ми дава до знаење дека тоа те погодува... што и ми беше целта...
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.308
Па сега зависи кој како гледа... И фора е и вистина, тоа само по себе не е контрадикторно.... Вистина е дека покрај тоа што си лигуш кој се упикува, баш попут оние што ми се набројани у потписот, си глуп и напорен, неинтересен и очаен со тоа што ме следиш и ми пишуваш во темата, сакајќи да ме тролаш за да ми вратиш затоа што го ставив потписот.... И онака баш ме исполнува што го правиш тоа, пошто ми дава до знаење дека тоа те погодува... што и ми беше целта...
Како за исполнет, многу исфрустриран. Типувам дека 6 сабајле да ти пишувам, ке реплицираш со навреди. Не сфаќаш дека ја изгуби битката кога се спушти на навреди. Пред 2 дена. Само, кој да ти каже. :ROFLMAO:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
хмм.. зошто би го чувале, па да речеме доколку се очекува втор бран на грипот, доколку како што вика тенеке, дојде до некаква нестабилност во регионот... и сл..

Но еве и да не го чува, сигурно ние ценовно не можеме да ги победиме западните земји, доколку они решат да го купат житото на Србија ...
Пак нема одговор, зашто би го купиле житото на Србија. Поради која причина би имало недостаток на жито? Нит ќе се бара помалце, ниту помалце ќе се произведува.
Автоматски споено мислење:

Se nadevam deka posle COVID19, centrite fabriki i proizvodstvo ke se povlecat od Kina, i ke se nasocat vo domasnite drzavi, bidejki ke ima dosta nevraboten narod.
Ako nesto se potvrdi e deka globalizacijata e fragilna, na tenki noze stoi.
Можеби некој технологии по секоја цена ќе сакаат да си ги вратат во своите држави, меѓутоа дека целото производство ќе го повлечат тоа малце потешко. Ќе преместат нешто од кина во друга држава меѓутоа глобализацијата не зависи од вољата на државите туку од самиот развој на технологијата. Светот е премногу поврзан меѓу себе и нема назад од тоа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.057
Како за исполнет, многу исфрустриран. Типувам дека 6 сабајле да ти пишувам, ке реплицираш со навреди. Не сфаќаш дека ја изгуби битката кога се спушти на навреди. Пред 2 дена. Само, кој да ти каже. :ROFLMAO:
Каква битка ? Ти си мислиш се борам со тебе ? Јас незнам што се замислуваш... Јас моето го кажав во потписот тоа го мислам за тебе и за сите како тебе што го кажуваат тоа... И квалификациите што ги кажав, не се лична навреда, тие се констатација според впечатокот кој го оставаш... Навреа ќе биде ако ја спомнам сестра ти, мајка ти и така натака... Јас само констатирав, според впечатокот кој ми го остави... зарем не си тука на мојата тема и еве веќе 4-5 пати ми реплицираш.. Дали јас последниве 2 дена те барам низ форумов да ти реплицирам или слично...

Па ти си толку нетипичен ник, што не ни можам да те најдам на форумов, доколку го немам твојот quote у потпис... а и најверојатно ќе те заборавам у оној момент кога ќе ставам нешто друго у потписот....

А пишувам сега дека моментално работам за клиент од Сан Франциско, а со ситуацијава и нема многу работа... така да слободно пишувај до кога сакаш, биди сигурен дека ќе ти одговорам....
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.308
Самото што имаш потреба да кажеш што мислиш за мене говори дека сум ти оставил таква траума, па мора у потпис да ме носиш.

Продолжи сега со имагинарниот клиент :D

ПС, сега гледам дека не ти е прв пат да имаш тотален мелтдаун на форумов.

:pos:

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.057
Пак нема одговор, зашто би го купиле житото на Србија. Поради која причина би имало недостаток на жито? Нит ќе се бара помалце, ниту помалце ќе се произведува.
Еве и јас размислувам и неможам да најдам некоја причина за тоа... Тоа значи дека нема што да се плашиме од екстремна глад... Но немаштијата не ни бега... Па дури и да помине до крај на април што е најоптимистичко сценарио, ќе има доста негативни последици..
Автоматски споено мислење:

Самото што имаш потреба да кажеш што мислиш за мене говори дека сум ти оставил таква траума, па мора у потпис да ме носиш.

Продолжи сега со имагинарниот клиент :D

ПС, сега гледам дека не ти е прв пат да имаш тотален мелтдаун на форумов.

:pos:

Знаеш како викаат, глупиот памти паметниот запишува... затоа те имам у потпис, за да не морам да те памтам.. А за тоа кој и како е фрустриран, треба само да се навратиш на темава и да видиш кој пишува офф топик...

Иначе колку за информација, еве ти признавам, исфрустриран сум од ликови кои ми се опишани во потписот, кои користат пљукање на сопствениот народ во хедер и футер на секој пост... тоа генерално...не тебе лично ... Ти си еден капка у тоа море од гној, што го инфицира нашиот народ...

Убаво вака што ми извади статистика, може сега кога ќе ме пријавиш некој од модераториве ќе ти се смилува и ќе ми даде бан на еден месец...
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.308
Еве и јас размислувам и неможам да најдам некоја причина за тоа... Тоа значи дека нема што да се плашиме од екстремна глад... Но немаштијата не ни бега... Па дури и да помине до крај на април што е најоптимистичко сценарио, ќе има доста негативни последици..
Автоматски споено мислење:


Знаеш како викаат, глупиот памти паметниот запишува... затоа те имам у потпис, за да не морам да те памтам.. А за тоа кој и како е фрустриран, треба само да се навратиш на темава и да видиш кој пишува офф топик...

Иначе колку за информација, еве ти признавам, исфрустриран сум од ликови кои ми се опишани во потписот, кои користат пљукање на сопствениот народ во хедер и футер на секој пост... тоа генерално...не тебе лично ... Ти си еден капка у тоа море од гној, што го инфицира нашиот народ...

Убаво вака што ми извади статистика, може сега кога ќе ме пријавиш некој од модераториве ќе ти се смилува и ќе ми даде бан на еден месец...
Не сум фрустриран, фрустриран сум, не сум фрустриран... 3 пат на иста тема самиот се негираш. o_O

Не би да те банираат, ке ми фалиш.

Лека ноќ, ако можеш да заспиеш.:pos:

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.057
Не сум фрустриран, фрустриран сум, не сум фрустриран... 3 пат на иста тема самиот се негираш. o_O

Не би да те банираат, ке ми фалиш.

Лека ноќ, ако можеш да заспиеш.:pos:

види, можам и јас да тролам неповрзано со чат пат некое смајли... ама знаеш тоа го прават подли суштества попут оние што ми се во потписот, а тие што ме знаат знаат дека не е тоа мој стил...

Еве вака чисто гласно ќе размислувам... Дојде да ме тролаш на темата што ја отворив прееска и посакуваш да сум нервозен па уште гледам си ја поткрепуваш желбата со смајловци, небаре ќе стане вистинита. Па лека ноќ ако сум можел да заспијам... И јас сега треба да сум нервозен заради тоа??

Не бе човек, јасно и гласно во прошлиот пост ти објаснив што ме фрустрира.. а ми се чини и го покажав тоа пред некој ден... А ти покажа уште тогаш каков лигуш си пуштајќи се како падобранец во мојата расправа со Пеја, потврдувајќи се дека си тип на човек каков што ги има во листата на мојот потпис ... Па башка сега и толкава слика од моите казнени поени заокружени па уште... Знаеш, јас сум растен у Топаанско таквите буљаши со предавничка душа многу лошо си поминуваа кај нас и за среќа ете ми останало тоа да ги намирисам и очигледно без погрешка .... и не се секирај, тоа што ти изгледам нервозен во твое присуство очигледно е некаква алергиска реакција... пошто таквите луѓе како тебе се без кичма и неможеш во нив да видиш сопствен став, па така и неможам ниту да ги земам сериозно ... ниту пак да осетам инфериорност во нивно присуство...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom