Што ни е поважно: Цената или квалитетот?

Што ви е поважно: Ниската цената или квалитетот?

  • Ниската цена

    Гласови: 23 20,4%
  • Квалитетот

    Гласови: 90 79,6%

  • Вкупно гласачи
    113

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Генерално гледам да е ефтино...но битен е и квалитетот ептен да не е булшит. Но има искуство ако земаш ефтино во МК може да се заебеш. Во З.Европа немам баш такво искуство има ствари 2-3 пати поефтини од најскапите а не баш некоја разлика во квалитет малку пофенси пакувања или нешто огранско фертреј и други хипи-филмови кој ич не ги поштувам ме боли... за црнците и колку среќни биле кокошките.
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
Се гледа квалитетот, џабе ако нешто е скапо и има голема цена а нема добар врвен квалитет.
Не е битна цената битен е квалитетот на производот.
 

InSuLaNeR

A man who never was a boy.
Член од
13 јули 2009
Мислења
878
Поени од реакции
107
Според мое мислење во денешно време сите повеќе ја гледаат цената отколку квалитетот, иако го тврдат спротивното ама тоа е. Би сакал и јас да го гледам квалитетот, но ипак ја гледам повеќе цената затоа што сум ограничен со пари, кои тешко се заработуваат а лесно се трошат и тоа е тоа.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тој што има пари го гледа пред се квалитетот, тој што нема доволно пари секако дека ја гледа цената, во услови на низок/намален стандард секој прво ќе се ѕвери на цената !
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Типично македонско размислување. А сте слушнале за штедење?
Јас штедам за да си го купам тоа што го сакам, а целам за квалитет. Се е до начинот на размислување - дали ќе биде краткорочно или долгорочно, зависи од нас.
Е не ти си слушнал за штедење. А дали си размислил дека некој не ни може да тргне на страна пошто све му е кнап и има доволно колку да преживее, дека не може од никаде да скраува и да го чува тоа одреден временски период? Претпоставувам дека има многу такви овде во МК, и мислењето ми беше насочено кон таа група луѓе.
Многу едноставно е, од што се нема, не се може ни да се заштеди.
Конкретно како ти би заштедил ако ти, жена ти и двете деца (без разлика која возраст се), имате 15000-18000 ден. на располагање за цел месец?За кој попрво и од што би скратил?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Штедење ............... корисно и паметно е да се штеди и јас сум за тоа, но за да се штеди треба во месецот да остануваат вишок пари и истите тие да се тргнат настрана, но на многумина(повеќето) не им останува вишок пара ниту за кутија цигари !
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Е не ти си слушнал за штедење. А дали си размислил дека некој не ни може да тргне на страна пошто све му е кнап и има доволно колку да преживее, дека не може од никаде да скраува и да го чува тоа одреден временски период? Претпоставувам дека има многу такви овде во МК, и мислењето ми беше насочено кон таа група луѓе.
Многу едноставно е, од што се нема, не се може ни да се заштеди.
Конкретно како ти би заштедил ако ти, жена ти и двете деца (без разлика која возраст се), имате 15000-18000 ден. на располагање за цел месец?За кој попрво и од што би скратил?
Се учи штедење, лесно е кога ќе го научиш - тешко е да држиш константност и дисциплина.
Кај нас барем владее тренд на (веќе брендирано и надалеку познато) Македонско жалење без идеја за напредок, а за истото е крива рецесијата (и неработењето).
Јбг менталитет тешко се искоренува. А и колективно размислување.
Друга работа е дозволувањето да се пречекорат основните потреби со непотребни потреби. И нормално, секогаш е подобро кога некој друг е крив.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
За мене задоволство е да земам нешто квалитетно за најниска можна цена. Ете други членови веќе кажаа, да има одличен однос меѓу цена и квалитет, што повеќе квалитет за цената. Ако нешто ми е скапо не го земам, ако нешто подхитно сакам ќе гледам да го земам за најмалце пари. Поред мене нормална работа, немам ја пари за подарувајне. Сепак су гледал луѓе во Македонија кој земаа пример патики за скапа цена која реално е преголема. Испаѓа дека ги сеќаваш мака им е што се штавиле толку пари и во задума се да ги вратат ама филмот е дека можат да платат толку. Искрено ја тоа не можам да го разберам. За храна сепак квалитетот е најбитен, и секако и тука треба да се гледа на цената, но таа не е пресудна пошто премногу штедејне тука може да испадне на крај лошо. Сепак многу е разберливо што луѓе со малце пари и тука гледаат на цената, тоа ми е јасно и во иста ситуација би го направил истото, но има граници пошто храната е сепак сериозна работа. А иначе за облека и друго мислејнето ми е дека е подобро да имаш 2-3 солидни парчинја пример облека, него 6-7 штогодни.
 
R

Randy

Гостин
За мене квалитет значи производот што подолго да трае и да врши работа. Но со оглед на тоа дека не сум стручњак да оценам квалитет, а и бидејќи повеќе пати некои поскапи производи брзо откажале гледам да е производот што поефтин.
Понекогаш сепак е очигледно дека цената е премногу ниска за нештото да биде квалитетно произведено по таа цена, но тоа ретко се случува. Тоа се исклучоци.
За храна гледам да има добар вкус и да е колку толку здрава (избегнувам junk food), облеката е важно добро да изгледа и не гледам толку многу на цената бидејќи до сега и скапите и ефтините работи исто ми траеле, а и не ги носам долго па да барам квалитет. Кај техниката одам по правилото најефтино да е, освен ако не ми понудат подолга гаранција од конкуренцијата, во тој случај би размислил дали би дал повеќе за гаранцијата.
Значи зависи од производот.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Првенствено треба да се гледа на квалитетот, особено кога се работи за храна и некои битни работи како стан, кола, техника.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Позната изрека е,ако незнаеш што е убаво,земи што е поскапо.
Арно ама. не е секогаш така...Имам купено и евтино,па се погодило.пери носи...;)
Кога станува збор за храна,мислам дека поскапото е поубаво.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Повисок квалитет за пониска цена, македонче хаха :D :D
 
Член од
20 јули 2009
Мислења
865
Поени од реакции
600
Според мене,најважно е да вреди за тие пари,т.е ако нешто е 10 денари,да вреди за тие пари или нешто што е да речеме 4-5.000 да си вреди за тие пари (да не е нешто напумпана цената)
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
Според мене,најважно е да вреди за тие пари,т.е ако нешто е 10 денари,да вреди за тие пари или нешто што е да речеме 4-5.000 да си вреди за тие пари (да не е нешто напумпана цената)
Но не е секогаш така некогаш е сосема обратно тоа што е скапо нема квалитет , и обратно некогаш ефтиното има подобар квалитет го имам заприметено тоа...
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Но не е секогаш така некогаш е сосема обратно тоа што е скапо нема квалитет , и обратно некогаш ефтиното има подобар квалитет го имам заприметено тоа...
Не се сложувам друже со тебе тука. Збориме за поквалитетно, никогаш машинка за шишање, џојстик, машинка за фрапе и други тракатанци купени на пазар нема да бидат поквалитетни од машинка за шишање купена од Браун, Џојстикот земен во Сони а таа за фрапе купена исто од некоја брендирана фирма. Ете ја лично лани земав машинка за шишање од пазар (за брадата само ја користам), уште малце ке прави година и супер си работи ама ни случајно не можам да ја споредам со таа на братучед ми која веќе има 3 години и сигурно ушште толку ке остане во таа состојба. За џојстиците да не зборам, 3-4 игри изиграј со пазарските и копчињата ке се скријат внатре, од сони-кецот што го имав 5 години играв нон стоп и копчињата немаат попуштено ни милиметар.
Цената и те како го одредува квалитетот освен во случаите кога е вештачки напумпана-тука мислам да не биде истиот производ на две различни места по екстремно различна цена, тоа е веќе мижи да ти баам. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom