Што мислите за TIME.mk?

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Time.mk е машина. Web mining постапка која ги автоматски ги презема инфомациите ги класифицира, кластерира и оценува и ги пласира на ваше задоволство.

Како прво како можеш поради некои блиски нијанси на бои или груба распределба на фрејмови да заклучиш дека станува збор за едно исто? Целиот сајт и целата позадина е развиена локално од администраторот. Врската која ја посочи ама баш нема логика.
Не знаев дека чудово е бот :)

А инаку за дизајнот имам замерка, иако има толку многу категории можеле да се потрудат да смислат нешто пооригинално. Тоа што веќе е видено, веќе е видено.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ако работал во гугл сигурно нешто дрпнал од http://news.google.com сорсот :)
Пошто мислам гугл прв исфрли ваков вид на софтвер, дан им текне да го тужат :)

Ептен на почетокот дури и дизајнот апла го имаше ископирано од гугл
 
Член од
27 март 2009
Мислења
180
Поени од реакции
4
еве тука на слајдшоуто можете да видите како изгледаше TIME.mk пред една година. Слајдшоуто е најдобро да се гледа со fullscreen, за подобро да ја видете сликата од дизајнот.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
822
Поени од реакции
19
Браво за time.mk, секој ден го посетувам по неколку пати, одамна сум фан на сајтот. Не ме интересира дали е копија, дали е краден или не. Битно ми е што ги собира вестите од речиси сите медиуми и ги имам на едно место.
 
Член од
27 март 2009
Мислења
180
Поени од реакции
4
плус тоа незнам дали знаете дека од пред една недела TIME.mk го пушти во работа новиот начин на рекламирање за 1 евро/неделно, што е единствен од ваков тип во Македонија. На овој начин ќе можат вебмастерите со помал буџет да се рекламираат на сајт со доста голема посетеност.
Уште еднаш напоменувам дека не сум никаков админ на TIME.mk или пак некаков промотор. Едноставно многу ми се допаѓа сајтот и секојдневно го следам.

http://ad.time.mk
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Ако работал во гугл сигурно нешто дрпнал од http://news.google.com сорсот :)
Пошто мислам гугл прв исфрли ваков вид на софтвер, дан им текне да го тужат :)

Ептен на почетокот дури и дизајнот апла го имаше ископирано од гугл
Станува збор за концепт кој е базиран на други широко познати алгоритми. Не е нешто подложно на патент или предмет за тужба. Секој има претстава како може да работи, а ако ги знае алгоритмите и ако знае да програмира - може да го направи.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Обавезно си читам јас тиме.мк. Одма сите информации ги има, посебно ако има некоја новост и немаш појма кај да ја бараш ја има сигурно на тиме веднаш. Или баш на тиме прво ќе ја дознаеш :)

Само нели пред недела две баш гледав имаше Тиме фан, Тиме спорт, Тиме на албански ...
А овие денови ги нема. Тие беа на проба нешто? Или?
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Само нели пред недела две баш гледав имаше Тиме фан, Тиме спорт, Тиме на албански ...
А овие денови ги нема. Тие беа на проба нешто? Или?
Беа за на озбилно, ама после тоа се додаде опција за сопствено уредување на страната (што сеуште ја немам пробано) па овие стариве отидоа јабана. Oh well...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Да ми кажете некој сајт (странски/македонски) сличен на time.mk, ама различен софтер што користи?

Ми треба да направам проектче, да го споредам Time со некој друг сајт. :)
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
Единствено занимливо од овој агрегатор што дознав е дека едно чудо портали објавуваат едни исти информации, некои дури и под ист наслов и што е најтрагично точно знам од кои американски извори им се преведени.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Да ми кажете некој сајт (странски/македонски) сличен на time.mk, ама различен софтер што користи?

Ми треба да направам проектче, да го споредам Time со некој друг сајт. :)
незнам дали би ти послужил daily.mk и daily е солиден ама тајм е прв во мкд па така да повеќе го поштувам
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Единствено занимливо од овој агрегатор што дознав е дека едно чудо портали објавуваат едни исти информации, некои дури и под ист наслов и што е најтрагично точно знам од кои американски извори им се преведени.
Епа тоа е... сите телевизии имаат скоро исти стории и истите ги има на нивните сајтови.

Да ми кажете некој сајт (странски/македонски) сличен на time.mk, ама различен софтер што користи?

Ми треба да направам проектче, да го споредам Time со некој друг сајт. :)
Хмм... Yahoo News, World News, News Now, др. не ми текнува моментално.
Едит: Од нашите Daily.mk
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Мац веќе ти го кажав на фејсбук, али еве и за тие што не го знаат ќе го пишам.

guru.mk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom