Што мислите за American Choppers и American Hot Rod?

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
Ех, на семафор те предизвикува ферари, а возачот ти се потсменува. Ти прифаќаш предизвик и буиквално го газиш.Замислете ја фацата на ферари возачот :D
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
И да има другар како мене... Ке го скапам во заебавање (со ваков крш Ферарито ти го јаде)....:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Јас сум за нешто од `60-тите со посилно моторче така, малце клекнато, однадвор да не се познава многу што крие под хаубата, изглед што поверен на оригиналот, да изгледа отприлика како добра реставрација, ама на семафор....очите да си извадиш!!!! А конкурентот со некое BMW на пример, да се чуди како некоја „канта“ го направила лом на старт и му побегнала...
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.183
Поени од реакции
958
Повеќе сакам ОСС некако пооткачени се :)..Посебно ми се свиѓа Black Widow моторот.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Во врска со погорниов мој пост:

Фиат(Застава)1300, ама машината од поновите Фиати (Купе, Браво, Мареа...) онаа 2.0 20V Turbo, од 183 КС, сосе менувач...
Може и на која било Лада...мераци...

Едит: Заприметете дека Бојд или Чип Фјуз работат претежно на коли со класична шасија. јас не сум видел кола со самоносечка каросерија да средуваат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Toa e klasicna Amerikanska skola.....tie den denes ja nemaat svateno filozofijata na monocok strukturata.Od druga strana za takvi poedinecni parcinja , kakvi sto pravat, toa e i edinstveniot nacin da napravis kolku tolku bezbedno vozilo. Amerikanski bezbedno....:)!!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Според мене суперлегера или „цевчеста” шасија е најдобра, бидејки силите меѓу секој блок се најдобро распоредени |/|, штета што повеќе не ги прават за масовно производство.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Струмикс напиша:
Во врска со погорниов мој пост:

Фиат(Застава)1300, ама машината од поновите Фиати (Купе, Браво, Мареа...) онаа 2.0 20V Turbo, од 183 КС, сосе менувач...
Може и на која било Лада...мераци...
Викаш дека ке фаќа? Сосе менувач многу тешко пошто овие новите имаат погон на предните тркала а 1300 и Лада се на заден...
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Ги гледам чоперите и подолго време и повеќе ги сакам. Мада и овие другите се закон :) Пред 2-3 месеци НОН-СТОП гледав дискавери и сеа веќе не ми е интересно :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Volkswagen напиша:
Според мене суперлегера или „цевчеста” шасија е најдобра, бидејки силите меѓу секој блок се најдобро распоредени |/|, штета што повеќе не ги прават за масовно производство.

zatoa se pravat po poracka :)!!

Ovaa e za lada 1600..samo demontiras od staroto, malku defektaza , pa montiras na novata sasija. Avtomobilot nosi ista homologacija na donorot...provereno :):)!!
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
E jas si gi gledam site na discovery,osobeno OCC i Rides
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
181
Поени од реакции
6
american

American choppers=premnogu komercijalizirano vo zadnje vreme(chitaj premnogu americhki)se gleda deka e samo chista shminka so uvezbani ulogi.Kao onoj stariot samo se dere i neshto gundja,onoj pomaliot sin kao nema veze od nishto.Za vkusovi ne se rasprava,no za mene premnogu stanaa debilni.(ma kao da se u Holliwood.Ovie drugive mi se nekako poprirodni,makar shto i tie nekako pochnaa da zabeguvaat.Najbolji mi e Bluber.Gi gledam i ednite i drugite so toa shto A.Chopers vo posledno vreme mnogu retko.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Блубер е веќе минато:) мислам уште од првиот пат кога го даваа шоуто, ова се репризи моментално.

OCC веќе се celebrety и видете колку сооооооооооооолени цени имаат за моторите на web страната. Никаква обработка, се е стандард, 50000$ ... (моментално мислам ги имаат избришано цените на OCC, до пред еден месец ги имаше).
Кај Boyd има салам количиња за тие пари! Hot Rod-ери до МАX!



Ова е 39,500$, кај OCC добивате мизерен моторцикл за тие пари...
 

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
Баш ме интересира шо кола мојт да се најт за 10000 евра, со задна вучја, да мојт да се шлајфоват:D. п.с не зборувам за американ хотрод.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
bad_boy напиша:
Баш ме интересира шо кола мојт да се најт за 10000 евра, со задна вучја, да мојт да се шлајфоват:D. п.с не зборувам за американ хотрод.
Како?

Ти можеш да шлајфоваш и со Фичо ако ти е се средено за 500 евра :) не ти требаат 10,000 евра да шлајфоваш...

Колку да не се збуниш мислам на вакво Фичо

Zastava 903ccm3/45KS (мотор од Југо 45), 9,2:1 компресија стандардна.

Модификации: спуштање на главата на моторот и компресија од 10 до 12:1 доволно за отприлика 55КС (исто како Југо 55, бидејки од Југо 55 не пасова мотор на фичиниот мењач). Стандардното Фичо 750 е со 25КС па вака добивате двапати поголема моќност. Притоа треба да се внимава да НЕ често тоа го правите (шлајфовате) иначе ќе ја сје**те потисната плоча, поради големиот притисок поради моќноста што ќе ја прави новиот мотор. После се, мењачот е направен да искрепи 25КС а не 55КС...

Значи еден burnout со „исав“...без претерување...Кога ќе почни да мириса на изгорено (не од гумите), прекинете!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom