Што мислите за Форд Фокус (Hatch, 2008)?

Член од
29 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
4
Здраво, сакам да купам кола (на старо), и Форд Фокус навистина ми се допаѓа. Меѓутоа многу луѓе ми велат оти е подобро да одберам друг модел бидејќи немало автомобилски делови и автомеханичарите не сакале да ги поправаат овие коли. Што мислите за ова, дали вие што возите Форд Фокус сте задоволни итн, бидејќи јас гледам доста вакви коли во Скопје и мислам оти е популарен избор? Како се споредува со нешто како Голф?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Друже, пиши кој мотор на фокус. 1.4 ако мислиш, ке ти кажам одма дека е срање во боја. Ем не иде, ем троши. Да ти се мочам во кола во која секогаш кога ке влезе патник, ке осетиш на перформанси.

Возев 1.4 мотор во Опел Астра ГТЦ, исто срање. На Стража кога ке треба да претркуваш некого, гасиш клима, префрлаш на бензин, исфрлаш 2 патника, даваш жмигавец и се молиш да не наиде некој од друга страна.
 
K

kicodarker

Гостин
Здраво, сакам да купам кола (на старо), и Форд Фокус навистина ми се допаѓа. Меѓутоа многу луѓе ми велат оти е подобро да одберам друг модел бидејќи немало автомобилски делови и автомеханичарите не сакале да ги поправаат овие коли. Што мислите за ова, дали вие што возите Форд Фокус сте задоволни итн, бидејќи јас гледам доста вакви коли во Скопје и мислам оти е популарен избор? Како се споредува со нешто како Голф?
Па не купуваш трабант да се мислиш за делови дали ќе има, 2008ма година ако е фокусот не е голем временски период за да се исфрлат од употреба па да снема делови. Ако ти прави мерак земај го, и не ги дели колите на коли што немаат мака и коли што се расипуваат. Побитно е како е одржувана низ годините колку е извозена и се останато. Абе уствари и што објаснувам незнам.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Која година бе? 1.6 со 109кс и 2.0 со 136 според мене. За модел ако ме прашуваш мене, редизајнот на втората генерација 2008-2010 и караван верзија.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
4
Друже, пиши кој мотор на фокус. 1.4 ако мислиш, ке ти кажам одма дека е срање во боја. Ем не иде, ем троши. Да ти се мочам во кола во која секогаш кога ке влезе патник, ке осетиш на перформанси.

Возев 1.4 мотор во Опел Астра ГТЦ, исто срање. На Стража кога ке треба да претркуваш некого, гасиш клима, префрлаш на бензин, исфрлаш 2 патника, даваш жмигавец и се молиш да не наиде некој од друга страна.
Друже гледам понуди за 1.6 и 1.8 опција, дизел. Инаку сега возам опел корса со 1.0 мотор и уопште не ми е проблем, само што е бензинец.[DOUBLEPOST=1547911220][/DOUBLEPOST]
Па не купуваш трабант да се мислиш за делови дали ќе има, 2008ма година ако е фокусот не е голем временски период за да се исфрлат од употреба па да снема делови. Ако ти прави мерак земај го, и не ги дели колите на коли што немаат мака и коли што се расипуваат. Побитно е како е одржувана низ годините колку е извозена и се останато. Абе уствари и што објаснувам незнам.
Хаха. Ај ќе ги пејстнам линковите од пазр 3

https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Кисела-Вода/ВОЗИЛА/Автомобили/Ford/Focus/FORD-FOCUS-1-6TDCI-90KS--08-Germanija/3064557

https://www.pazar3.mk/Оглас/Се-продава/Скопjе/Кисела-Вода/ВОЗИЛА/Автомобили/Ford/Focus/FORD-FOCUS-1-8TDCI--TITANIUM--09-EKSTRA/3055755
 
K

kicodarker

Гостин
Нека не те лажи надворешниот изглед иако е доста битен за одредени работи, коливе изгледаат како да се во салон, белиот е исполиран изгланцан и таков сјај кола има или кога е нова или после хемиско и полирање кога ќе и направат. Најдобро е да ти ја провери механичар дали е во исправна состојба, да не вади грешки или барем некој ситни кои се бришат, и ако е се во ред зависи после како ќе ти се погоди и како ќе ја одржаваш. Инаку во принцип најдобро поминуваат сите оние кои врска немаат од коли. Вкомшии се подновија со поло 1.4 јас такво глупо возило немам видено веќе 3 години го тераат низ град без никаков сервис и секаде е истиот муабет “мојата кола е топ“. А јас лично не би се ни возел во тоа чудо. Сакам да кажам џабе ќе слушаш муабети “фордовите се топ, другото е срање“ кога секој има различна перцепција за тоа дали некоја кола е добра или не. Голем дел се додека пали за нив е исправна.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Подобро да се земе со 1.6 па нагоре ако сакате бензинец,но јас би одбрал дизел и да биде над 105кс. Патем ако сакате бензинец подобро 1.8 и да знаете било кое Форд бензинец не трпи плин од односно за плин не го бива оти вентилите им се такви што лесно прегорува затоа му треба дополнителни трошоци за вградување плин заедно и плус ,,капалки”


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Јас имам ваков Фокус 1,4 Бензин/Плин,и сум презадоволен!

Имаш моја препорака.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Јас имам ваков Фокус 1,4 Бензин/Плин,и сум презадоволен!

Имаш моја препорака.
Колку време го користиш на плин ? Мислам кога ви вградија плински системи? И дали користиш капалки?


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Колку време го користиш на плин ? Мислам кога ви вградија плински системи? И дали користиш капалки?
Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Две години каде што е со плин Ловато и како што веќе кажав не сум имал никаков проблем досега.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
1.6 TDCI 0д 2004 до 2008 година се збори дека имаат фабричка грешка со запушување на дотокот на уље кон турбото и умирање на турбината и покрај вградувањето на нова.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Иако постара темава ќе си дозволам да пишам. Може ќе му се најде на некого.
Oд Фокус или 1.6 бензин/ па плин или дизел 1.8 TDCI

Во превод ниту еден фокус од таа година до сега немал проблеми со плин.
Но 1.4 иако добро поднесува плин е страшно спор и има голема потрошувачка.Ова од искуство со модел од 2010 година
Затоа се препорачува 1.6 со плин или 1,8 од дизел варијанта. 1.6тдци се претежно лошо покажани мотори во минатото и добро е да се избегне особено овие од надвор со по 300-400000км

Делови има доста, за тоа не треба да се сеќираш.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
4
Јас купив форд фокус 2018 125hp 1.0, ST-Line. Многу сум задоволен. Баш има панч, одлично е чувството да се вози.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
1.6 TDCI 0д 2004 до 2008 година се збори дека имаат фабричка грешка со запушување на дотокот на уље кон турбото и умирање на турбината и покрај вградувањето на нова.
Da toa...ama e od druga pricina...
Ne redovno maslo menuvajne i dolu sitkata kon maslenata se zatnuva....smenija sitkata i nema da padni repariranoto turboo
Автоматски споено мислење:

Jas vozam focus facelift 2009 1,6 tdci pezo motor, 109ks
Motorot go ima vo site pezo,citroen,ford,suzuki,vvolvo itn drugi vozila.....motorot ima nekolku mani koi eftino se resavaat
mozete i so 90ks motor da pominete...toj nema..dpf....
Podvozje ne pajga i se mnogu stegnati....izborot e tvoj
Delovite se eftini i gi ima sekade
 

Kajgana Shop

На врв Bottom