Што мислите за Орбитрек Елит ?

Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Имам 84 килограми, имам пробано со секакви диети но нема никакви резултати. Имам слушнато за Орбитрек Елит дека многу помагал во симнувањето килограми... Има некој од вас што ја користи оваа справа за вежбање?
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Имам 84 килограми, имам пробано со секакви диети но нема никакви резултати. Има слушнато за Орбитрек Елит дека многу помагал во симнувањето килограми... Има некој од вас што ја користи оваа справа за вежбање?
*хахаха... со диети најдобро се ослабнува... немој сега ти...
не вечерај ноќно време и не јади благи работи, ниту пак газирани сокови... тоа ти е дитетата..
*Орбитрек ти е исто како да трчаш... само дома... истото ке биде доколку возиш точак... сеа може само ефектот да е малку појак.... запиши се на теретана месечно... и доволно ти е по еден час дневно да одиш да вртиш точак таму...

избегнувај јадење пред спиење (да не речам НЕ ВЕЧЕРАЈ!), не пиј газирани сокови, не се дружи со слатки (чоколада, бомбони, политанкИ), и врти точак 2 месеца по 1 или 1 + 1/2 час на ден.
ќе бидеш 75 кила (ако не и помалкУ)
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Јас имам орбитрек, редовно вежбам и помага за одржувањето на линијата. Но сепак големо внимание има начинот на исхрана и количината на храна што ја внесуваме. Ако внесуваме премногу калории ќе нема којзнае колку голем ефект. Ако сакаш да ослабееш значи прво треба да го смениш начинот на исхрана, внесувај повеќе овошје, зеленчук, домашно приготвена храна а избегнувај мрсна храна, газирани пијалоци, благо, намали го лебот ќе има резултат. Ќе заборавев и пиј повеќе чај, зелен чај вежбај дневно по еден час ќе видеш дека ќе има резултат. Орбитрекот помага во зацврстување на телото, секогаш има подобри резултати кога слабеењето е проследно и со физичка активност.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Имам 84 килограми, имам пробано со секакви диети но нема никакви резултати. Имам слушнато за Орбитрек Елит дека многу помагал во симнувањето килограми... Има некој од вас што ја користи оваа справа за вежбање?
Сега момче идит пролет.
Ќе си купиш еден точак и + ќе си трчкараш по малку(1-2 саати дневно вкупно)
У точно определен временски период секој ден, по можност у природа.
И продолжи си да си јадеш нормално, откако ќе створиш навика за спорт завршена е работата.
Тогаш не ти треба ни орбитрек ни бутур, обично скокање јаже ќе заврши работа.
Хахахах не е до справата до умот е.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Сега момче идит пролет.
Ќе си купиш еден точак и + ќе си трчкараш по малку(1-2 саати дневно вкупно)
У точно определен временски период секој ден, по можност у природа.
И продолжи си да си јадеш нормално, откако ќе створиш навика за спорт завршена е работата.
Тогаш не ти треба ни орбитрек ни бутур, обично скокање јаже ќе заврши работа.
Хахахах не е до справата до умот е.
Ако не живее во близина на Аеродром каде што има велосипедска патека ,тогаш треба да си купи и рагби опрема ,во случај некој идиот да го собере со кола.:toe:
 
V

Vollstandig

Гостин
Земи си го брка работа , од точак се слабее многу, делува на бутовите, дупот ќе ти го намали и масните наслаги во стомакот и околу слабините шо ги имаш насобрано
И 84 кг, сигурно не се многу, сеа како бројка, ама кај тебе можи изглеа многу. Земи го вози денот 1-2 часа најмногу иначе ќе страдаш од болки во зголобовите,и ќе ги снема за 2 месеца. За влето на одмор ќе бидиш манекен, само псоле возенје точак прај стомачни (20 дневно доста се ама редовно секој ден да ги прајш) и ќе имаш сосем рамен стомак, без да виси кожата, исто прај склекови за да ги развијаш мускулите малце абе остај да не ти кажувам фазла да не појдиш на Мис на светот, доста е со ова:)

--- надополнето ---

Имаш справа за стомачни 3000 денари е барем во битола, земи си ја евтина е и ефикасна е многу
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Ја мислам за 2000 еден собим да си земеш, ем ке слабееш ем ке се возиш
 
В

Вори

Гостин
Ја си јадам колку сакам и вежбам секој ден на Орбитрек и има некакви резултати.Од 70 сеа иам 68 килограми,мада позатегнат сум и све то.
Плус за занимација го зедов така да...
И ако не си упорен џабе ќе го земаш да си знаеш.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Ја си јадам колку сакам и вежбам секој ден на Орбитрек и има некакви резултати.Од 70 сеа иам 68 килограми,мада позатегнат сум и све то.
Плус за занимација го зедов така да...
И ако не си упорен џабе ќе го земаш да си знаеш.
На кое ниво вежбаш и колку време отприлика? Кај мене повеќе делуваат спринтовите т.е на средно ниво со максимален напор 30-40 секунди дур не ги уморам мускулите па правам пауза од 1 мин. па после пак продолжувам да вртам и после секој пат е полесно и полесно.
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
262
Поени од реакции
97
Само диета брат и вежбање во тератана да направиш некое мускулче,зошто мускулот побрзо согорува калории отколку салото.Подобро земи си лента за трчање или точак место орбитрек ако веќе намераваш да фрлaш пари.:)
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
На кое ниво вежбаш и колку време отприлика? Кај мене повеќе делуваат спринтовите т.е на средно ниво со максимален напор 30-40 секунди дур не ги уморам мускулите па правам пауза од 1 мин. па после пак продолжувам да вртам и после секој пат е полесно и полесно.
Вежбањето на посилен отпор со Орбитрек е појќе за затегање и зацврствење, а на помал за топење сало. Мислам дек со второво пубо е да почниш, по пола сат до 45 минути ево да речиме, па после зголемви постепено и пази да не се форсираш многу и немој многу често, зш на мускулните влакна им требит појќе од 24 сати да се обновет, а инаку се кинет и џабе ќе ти е маката. И пијај ногу вода, литар-два секој ден, пошо прочиствит од токсини а и плус да не си го напрајш бербат црниот дроб и бубрезите од топење масти, да ги разводниш малку.. :) И нормално пази на исхраната, ко шо ти кажаја погоре и плус мојш и црн леб да јајш (исто калории имат со белиот, ама побрзо заситвит, бар така имам прочитано)
Ај со среќа :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Добар е орбитрекот али многу повеќе преферирам трчање надвор/трака.
Сосема поразлични се ефектите.
Иам дома една полејм верзија на орбитрек (сепак е квалитетна) ама не е исто ко трчање.
Трчањето покрај мускулна акција имаш и јако кардио.
На орбитрек кардиото не е нај нај јака страна, само мускулатурата си ја раздвижуваш троа појке.
Ко шо рече некој пред мене, боље трака земи си (само ради зимно време, иначе надвор е сто пати поубаво да џогираш).
И ко шо рече пулгрл, многу вода и паметна исхрана.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Добар е орбитрекот али многу повеќе преферирам трчање надвор/трака.
Сосема поразлични се ефектите.
Иам дома една полејм верзија на орбитрек (сепак е квалитетна) ама не е исто ко трчање.
Трчањето покрај мускулна акција имаш и јако кардио.
На орбитрек кардиото не е нај нај јака страна, само мускулатурата си ја раздвижуваш троа појке.
Ко шо рече некој пред мене, боље трака земи си (само ради зимно време, иначе надвор е сто пати поубаво да џогираш).
И ко шо рече пулгрл, многу вода и паметна исхрана.
Да у право си, трчањето е многу подобро и поефикасно, и од април па до септември не ни го користам орбитрекот туку трчам на кеј. Орбитреков ми е за да не закржлавам зимово :D

--- надополнето ---

Вежбањето на посилен отпор со Орбитрек е појќе за затегање и зацврствење, а на помал за топење сало. Мислам дек со второво пубо е да почниш, по пола сат до 45 минути ево да речиме, па после зголемви постепено и пази да не се форсираш многу и немој многу често, зш на мускулните влакна им требит појќе од 24 сати да се обновет, а инаку се кинет и џабе ќе ти е маката. И пијај ногу вода, литар-два секој ден, пошо прочиствит од токсини а и плус да не си го напрајш бербат црниот дроб и бубрезите од топење масти, да ги разводниш малку.. :) И нормално пази на исхраната, ко шо ти кажаја погоре и плус мојш и црн леб да јајш (исто калории имат со белиот, ама побрзо заситвит, бар така имам прочитано)
Ај со среќа :)
Хехе фала за советот ама не сум почетник :) ги знам работиве и чисто за да не изгубам кондиција ми е орбитреков. Вода си локам обавезно по 6-7 чаши во ден (на сабајле на гладно е добро да се испие една чаша млака вода со лимон за детоксификација). Е малку стомаков нарасна за празнициве па него планирам да го средам у наредниве 2-3 месеца. Ај баш ќе пробам со пониско ниво оти ја веќе година ипол си вежбам со средно до високо ниво и листовите и бутовите ми се направија камен ама малку делува тоа на стомакот. А да и ќе заборавев, во право си не треба секој ден да се форсира, него секој втор ден е подобро. Мене моментално тренингот ми е распореден вака Пон - орбитрек, Вто-стомачни и склекови, Сре-орбитрек, Чет - стомачни и склекови, Пет-орбитрек а сабота одмарам и недела пак орбитрек. Поздрав :smir:
 
C

cige

Гостин
Добар е орбитрекот али многу повеќе преферирам трчање надвор/трака.
Сосема поразлични се ефектите.
Иам дома една полејм верзија на орбитрек (сепак е квалитетна) ама не е исто ко трчање.
Трчањето покрај мускулна акција имаш и јако кардио.
На орбитрек кардиото не е нај нај јака страна, само мускулатурата си ја раздвижуваш троа појке.
Ко шо рече некој пред мене, боље трака земи си (само ради зимно време, иначе надвор е сто пати поубаво да џогираш).
И ко шо рече пулгрл, многу вода и паметна исхрана.
Што имаш? Дали тоа го препорачуваш или Орбитрек подобро?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Што имаш? Дали тоа го препорачуваш или Орбитрек подобро?
Не го препорачувам. Ужасно е.
Орбитрек е светлосни години подобро од моево.
Али не го гледајте како справа за слабеење - гледајте го како кардио справа.
Летно време (и пролет/есен дур е топло) боље возете точак на воздух и сонце да ве фати.
Зима орбитрек.
А за слабеење - исхрана средете.
П.с. само орбитрек не е доволно вежбање за здрав живот. Кардио + тежински тренинг 3 пати неделно по 30-60 минути.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom