Што мислат религиозни луѓе за еволуција?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Браво , со прашање повторно одговарате со прашање.Немаш одговор бе момче , веруваш во глупости толку просто е .
еволуцијата е прифатена сегде и се изучува и учи секаде освен во верски школи.
Ако и не си ја научил, или си бегал од часови или си завршил некоја медреса
 

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Јас во ниту еден мој пост не спомнав креирање од кал луѓе и печење во фурна.Ако ти се крева егото фрлајќи вакви клише-антирелигиозни фори слободно си го троши времето. Јас признавам дека незнам како се случило.


Епа сеа ја ти велам ти си интелигентен , па најразумно е да заклучиш дека мора да постои поинтелигентна форма што те има креирано, ти ми велиш остави логиката на страна. Во една клетка има поголема комплексност од што има во големиот хадронски колајдер , и уште поиронично појма немаме како функционира клетката.

Когнитивниот систем поготово кај луѓето е ненормално комплкесен, никој незнае ама апсолутно ништо како функционира.

Да зборуваме за свеста ? Собери 100 научници во една соба , нема да се договорат да дадат дефиниција за тоа што преставува свеста . Тоа е надвор од материјалниот физички живот.
Тоа што вие го очајно пропагирате е spontaneous generation , нешто што уште Луј Пастер го има потполно докажано дека е чиста индоктрина.
Argumentot za ako ti si pameten znaci deka nekoj cico u nebo te naprail nema vrska. Da bevme rasa od super pametni konji istoto ke go kazes kako se e napraveno za nas. I da soberes 1000 naucnici nema da ima definicija za svest i mozebi nema ni da ja ima no toa ne znaci deka samo treba da gi digneme racete i da si kazeme "God did it,, i nisto drugo me e tocno.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
еволуцијата е прифатена сегде и се изучува и учи секаде освен во верски школи.
Ако и не си ја научил, или си бегал од часови или си завршил некоја медреса
Се учело и дека земјата е плоча која ја држат китови , па сега не се учи. Мнозинството никогаш не е метрика дали нешто е точно или не.Се учи во Македонија бидејќи гледале од образованието од Србија, се учи во Србија бидејќи гледале од образованието во Словенија... Ако си слушнал што е Парето принцип што не верувам ? Еден ги турка работите , сигурно никој во Македонија не седнал независно од другите да истражува дали еволуцијата е точна или не.Страшно голема логичка заблуда правиш со ова.
Argumentot za ako ti si pameten znaci deka nekoj cico u nebo te naprail nema vrska. Da bevme rasa od super pametni konji istoto ke go kazes kako se e napraveno za nas. I da soberes 1000 naucnici nema da ima definicija za svest i mozebi nema ni da ja ima no toa ne znaci deka samo treba da gi digneme racete i da si kazeme "God did it,, i nisto drugo me e tocno.
Се разбира дека не треба да дигнеме раце. Но, исто ни се фаќа. На крајот на денот никој никогаш нема да разбере што била свеста или било што што е во сржта на суштината на нашето постоење. Сега дебатираме на таа тема , пред 200 години дебатирале на таа тема , наредните 300 години уште ќе се дебатира.
 
D

Daedalus

Гостин
Ако ти не си се запрашал кој би бил процесот од нежива материја да се креира свеста кај живите организми и ако не си доволно свесен да сватиш дека свеста е транседентна работа тогаш те жалам.Не може да биде направено , прифати го тоа.

Ако ти мислиш дека не е потребно да се знаат транзитивните врски тогаш незнам како да ти помогнам.
Освен ако не тролаш, постои еден начин како можеш да помогнеш, а тоа е да не тресеш глупости за работи кои воопшто не ги познаваш.
Јас не можам да сватам како неуки и неписмени деца како тебе кои воопшто не разбираат како функционира науката, филозофијата на наука и филозофијата на умот, употребуваат изрази како „транседентно“ кои освен што не ги разбираат семантички, не ги знаат ни формално.
Единствено транседентно, а и трансцендентално во целиов муабет е твојата глупост и плитко познавање на проблематиката.
Постои жива материја која не е „свесна“ ако не ти текнало некогаш. Ниту постоењето на свеста како транседентна вон физичката материја, не ја побива, а ниту докажува еволуцијата бидејќи тоа е проблематика која може да се анализира засебно.
Батали ти живи, неживи материи, транседентации и слични заебанции, иди полагај, те чека забавна септемвриска сесија.
Ако ти требаат часови по веројатност и статистика пошто гледам дека слабо ти оди таа проблематика, пп. Тебе и бесплатно би ти давал, само за да го спасам светот од твојата транседентна ретардација со тоа што ќе поднаучиш нешто за почеток.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Се учело и дека земјата е плоча која ја држат китови , па сега не се учи.
Зато шо се докажа дека не е
Се учеше порано о страна на попови дека земјата е плоча дека е стара 6000 години и дека се е настанато од екаков си креатор, па се докажа и дека земјата не е плоча и дека е мноооогу постара од 6000 години и дека не е дело на еден креатор.
Само во верски школи можеш да најдеш се уште на вакви монголоидни учења
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
Освен ако не тролаш, постои еден начин како можеш да помогнеш, а тоа е да не тресеш глупости за работи кои воопшто не ги познаваш.
Јас не можам да сватам како неуки и неписмени деца како тебе кои воопшто не разбираат како функционира науката, филозофијата на наука и филозофијата на умот, употребуваат изрази како „транседентно“ кои освен што не ги разбираат семантички, не ги знаат ни формално.
Единствено транседентно, а и трансцендентално во целиов муабет е твојата глупост и плитко познавање на проблематиката.
Постои жива материја која не е „свесна“ ако не ти текнало некогаш. Ниту постоењето на свеста како транседентна вон физичката материја, не ја побива, а ниту докажува еволуцијата бидејќи тоа е проблематика која може да се анализира засебно.
Батали ти живи, неживи материи, транседентации и слични заебанции, иди полагај, те чека забавна септемвриска сесија.
Ако ти требаат часови по веројатност и статистика пошто гледам дека слабо ти оди таа проблематика, пп. Тебе и бесплатно би ти давал, само за да го спасам светот од твојата транседентна ретардација со тоа што ќе поднаучиш нешто за почеток.
Освен што ме извреѓа во овој пост, не видов ама баш ниту еден логички разумен аргумент да дадеш. Ти реков доколку постоењето на транседентност не те тера да се замислиш малку повеке од тоа наивните глупости во кои веруваш тогаш жално е .По овие глупи филозофии и вреѓања се гледа дека си веруваш во тешка илузија .
Инаку незнам од кај тоа часови Веројатност го ископа и Септемвриска сесија :D ? Неам нишо оставено за полаѓање :
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Се разбира дека се вика абиогенеза , но ако има нешто најбитно врз што се потпира целата еволуција тоа би било абиогенезата.Незнам како можете толку шуто да размислувате .
Јас не избегнав ниту едно прашање . Ти дадов логички рационален одговор.Вие неможевте да одговорите на едно просто прашање . Кај се транзитивните врсти помеѓу предокот на човекот и самиот човек ? Нема таква работа . Да не се лажеме , верувате во глупости затоа бегате од основни прашања.
OMG. Абиогенезата е нешто на кое се потпира еволуција? :pos::pos::pos:
И после оваа глупост со тебе да дебатира човек?

Ќе се сложиме во ова.Доказ дека еволуцијата не функционира не ја докажува теоријата за интелигентен дизајн. Се што јас ти велам е дека еволуцијата е најголемата глупост и штета што наивните луѓе веруваат во неа. Малку по објективно треба да гледате на работите.
Кажи ми зошто би постоеле вакви луѓе доколку еволуцијата е факт. Зошто човек што бил еволуционист по убедувања би го сменил мислењето како овој ? Не е факт еволуцијата , да не се лажеме.
Ако не сте игнорантни изгледајте го ова :
https://www.youtube.com/watch?v=vpoFmjgFRQ0
Еволуцијата била глупост, а не знаеш што проучува еволуцијата, а веруваш во мега-ултра глупост наречена интелегентен дизајн. :tapp:

Ајде да видиме има ли доказ (1498ми пат) тој твој интелегентен дизајн.
Сам се сложуваш дека негирањето на едната не ја докажува другата теза. Повели тогаш дај го доказот.
И повторно клипчиња со личен став на некого. Аман бе сфаќаш ли дека тоа се нечии лични ставови а не доказ?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
Зато шо се докажа дека не е
Се учеше порано о страна на попови дека земјата е плоча дека е стара 6000 години и дека се е настанато од екаков си креатор, па се докажа и дека земјата не е плоча и дека е мноооогу постара од 6000 години и дека не е дело на еден креатор.
Само во верски школи можеш да најдеш се уште на вакви монголоидни учења
What the fuck I just read :D ? Кога и како се докажало дека земјата не е дело на еден креатор кој е тој "умен" човек што го тоа има докажано бе момче лелеее за у циркуз те сите :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Јас сум некако бос за некои работи во биологијата....ме интересира кои докази(во лабораторија) ги имаме за еволуцијата...тоа со фосилите да баталиме. Со бактерии да речеме и сл. каде од мајка до ќерка е многу мал период. Поткрепено со ДНК испитувања и сл.[DOUBLEPOST=1472314106][/DOUBLEPOST]
OMG. Абиогенезата е нешто на кое се потпира еволуција? :pos::pos::pos:
И после оваа глупост со тебе да дебатира човек?
Логиката вика ако има еволуција тогаш има еден прапредок.....легитимно прашање е кој е тој и како е настанат, нели?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
What the fuck I just read :D ? Кога и како се докажало дека земјата не е дело на еден креатор кој е тој "умен" човек што го тоа има докажано бе момче лелеее за у циркуз те сите :D
Па дете и денес настануваат и исчезнуваат сонциња и тоа се гледа и истражува па никаков креатор не се приметил до сега
Никој не видел сед дедо со бела брада како седи на облаци и кога се капи врни дожд а кога се љути - грми
То се прикаски за баби
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
Па дете и денес настануваат и исчезнуваат сонциња и тоа се гледа и истражува па никаков креатор не се приметил до сега
Никој не видел сед дедо со бела брада како седи на облаци и кога се капи врни дожд а кога се љути - грми
То се прикаски за баби
Ако го бараш креаторот така материјално , физички тогаш што да кажам , не си на доволно интелектуално ниво да расудуваш на ваква тема.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ако го бараш креаторот така материјално , физички тогаш што да кажам , не си на доволно интелектуално ниво да расудуваш на ваква тема.
аааа креаторот е невидлив?
како нинџа?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
аааа креаторот е невидлив?
како нинџа?
Ти кажав уште претходно, тој квази антирелигиозен хумор е клише не си го губи драгоценото време за џабе.[DOUBLEPOST=1472314493][/DOUBLEPOST]
Јас сум некако бос за некои работи во биологијата....ме интересира кои докази(во лабораторија) ги имаме за еволуцијата...тоа со фосилите да баталиме. Со бактерии да речеме и сл. каде од мајка до ќерка е многу мал период. Поткрепено со ДНК испитувања и сл.

Логиката вика ако има еволуција тогаш има еден прапредок.....легитимно прашање е кој е тој и како е настанат, нели?
Фала богу еден свесен на форумот , токму тоа сакав да го пишам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ти кажав уште претходно, тој квази антирелигиозен хумор е клише не си го губи драгоценото време за џабе.
интересно ми е со верски фанатици да прам муабет и посматрам колку ниско може да падне човечкиот интелект, ти сега стигна на дното и почна да копаш надолу.
И кажи сега тој невидлив креатор, шо креира и крлежи и слонови и пицајзли и луѓе и кондори и вошки..... него кој го креирал? или тој е самоук креатор. Дај да видиме таа болна фантазија до кои граници се протега
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Логиката вика ако има еволуција тогаш има еден прапредок.....легитимно прашање е кој е тој и како е настанат, нели?
Сосем легитимно прашање. И ти го знаеш одговорот, така? Повели просветли не' нас неуките.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom