Политиките на Бугарија кон Македонија

Член од
24 март 2010
Мислења
15.149
Поени од реакции
25.591
Pa dokazal deka vo pravo, neli toa mu e celta pishe off topic celo vreme, ako me chitash temata e druga. Nikoj ne saka da mu odzeme nishto negovo si e, da si zivee zivotot da izlezi da klecni neshto
Не е офтопик, Македонец е. Скроз е на тема. Тоа што има различни чувства кон Бугарија од Македонците во Северна Македонија е баш поентата за која треба да се дискутира, не за тоа дали е во право или не е.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Не е офтопик, Македонец е. Скроз е на тема. Тоа што има различни чувства кон Бугарија од Македонците во Северна Македонија е баш поентата за која треба да се дискутира, не за тоа дали е во право или не е.
Kako Makedonec e od Sofija si e dechkoto, znachi zivee vo Bugarija si e roden tamu i nikoj ne saka da mu go odzeme toa
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
По потекло бил од Лерин и од Охрид. Македонец по дефиниција. Прашај го, сам ќе ти каже.
Po poteklo moze i od antichka Makedonija da e Bugarin ili Bolgarin ili B’lgarin si e dechkoto. Denes nauchiv povishe novi zborovi i narodi
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не е офтопик, Македонец е. Скроз е на тема. Тоа што има различни чувства кон Бугарија од Македонците во Северна Македонија е баш поентата за која треба да се дискутира, не за тоа дали е во право или не е.
Се декларира како Македонец т.е. Б’лгарин со македонско потекло! Уствари да го убиеш не знае што е, ама јасно е дека е 3-4 генерација на македонци кои играле на карта дека Македонија и Бугарија ќе бидат една држава. Сега кога тој проект одамна е отиден во историја, истура отров врз и тоа малку желби за добри односи меѓу двете држави и народи!
Автоматски споено мислење:

Тоа што е Бугарин не исклучува дека е и Македонец.
Ха ха, како клепаницата Моравб’лгарин!
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Prashanjeto e shto mislat Makedoncite za politikata na Bugarija, ja ne provhitav nigde takvo mislenje, chitam staro bolgarski jazik Bolgarija shto se sluchilo pred 300 godini, a me boli Stojko realno za toa. Zborime za denes za sega ne za minatoto, toa ako ne e off topic ne znam shto e
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Значи такви срања
Mu plakja nekoj da e ziv i zdrav, skros e off topic ali jbg
Автоматски споено мислење:


Ako kazeme deka si u pravo, se shto pishesh kje prestanish taka?
Дечкото е Бугар темата се тие така да. Знам дека им е цел да создаваат бугари и да си шират територија дали мирно со пропаганда или насилно. Моментално користат политичка сила со вета. Тоа зборува за зла намера.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.149
Поени од реакции
25.591
Се декларира како Македонец т.е. Б’лгарин со македонско потекло! Уствари да го убиеш не знае што е, ама јасно е дека е 3-4 генерација на македонци кои играле на карта дека Македонија и Бугарија ќе бидат една држава. Сега кога тој проект одамна е отиден во историја, истура отров врз и тоа малку желби за добри односи меѓу двете држави и народи!
Автоматски споено мислење:


Ха ха, како клепаницата Моравб’лгарин!
Јасно ми е. Ама многу малку го разбираме тој момент, а е исклучително клучен во спорот и објаснува што би морало да се направи ако сакаме решение.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.283
Поени од реакции
45.745
Zborime za denes za sega ne za minatoto, toa ako ne e off topic ne znam shto e
За денес и за сега нема што да збориме. Бугарски адут во Македонија е Артан Груби и шиптараната што се заканува со дестабилизација и притиска за попуштање.
Бугарите јасно одбраа кој во Македонија е нивни и тука завршува секој муабет.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.245
Поени од реакции
78.871
Така личи, на прв поглед.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Po poteklo moze i od antichka Makedonija da e Bugarin ili Bolgarin ili B’lgarin si e dechkoto. Denes nauchiv povishe novi zborovi i narodi
Види има што да се научи од дечково, јас едно време живеев во заблуда дека Тито ги измислил македонците некое утро таму пред крајот на 1944 година, ама вчера дури ја дознав вистината, македонците биле измислени од бугарската дијаспора во УСА, Аустралиа и т.н.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Јасно ми е. Ама многу малку го разбираме тој момент, а е исклучително клучен во спорот и објаснува што би морало да се направи ако сакаме решение.
Ќе сменат нешто во историските читанки и ќе го решат. Сакаат во ЕУ ќе попуштат може не 100% од барањата ама барем 50% мора да прифатат. Мене ми е гајле кој е официјален став на држава за историјата и онака не ја сваќам сериозни ни ми значи нешто посебно што мислат државните органи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom