Што мислат Македонците за политиката на Бугарија

Член од
25 мај 2008
Мислења
40
Поени од реакции
37
Бугари се пишува со голема буква. Сѐ додека имате понижувачки однос према нас, нема да имаме добри односи.
Имам учено граматика и правопис.
Многу добро знам како се пишува. Но не сте заслужиле да ве уважавам.

Ти реков - вие самите сте си криви за овој однос.
Респектот ке го заслужите тогаш, кога ке ја признаете Македонската реалност. Е дури тогаш може да си подадеме рака на смирување и се да биде ОК меѓу нас и да гледаме кон иднината.
Deal with it ...

Поздрав


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.459
Поени од реакции
20.233
Нема што да се лажеме,од 70 години не мразите,што и да направиме за МК ќе наставите со омразата кон нас. Ткивото на македонизмот е омразата кон Бугарија и Бугарите.
Не е точно. До Заев бевме во најмала рака индиферентни во однос на вас. Од кај нас немало провокации никогаш, секогаш биле реакции на вашите постапки. Лицето на Бугарија тука не се вашата музика, филм , спорт , јавен живот, туку лицето се Красимир, Божидар покоен, група дебили со знамиња на 14ти јануари, и вие, државно - спонзорирани интернет тролови.
Вашите тв канали изобилуваат со емисии на ударни термини на кои секоја ебана вечер се демонтира македонизмот и се фрлаат дрва и камења по нас, ние освен Миленко будалиот, кој никој не го сфаќа сериозно, немаме ниеден анти-бугарски настроен новинар. Дури и Латас беше воздржан по вас, пошто така му беше наредено.

Толку лошо вашата држава го изменаџира ова што се случи, што дури и најголемите бугарофили кај нас се разочарани и гледаат игра во која свесно ја саботирате Македонија.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
9.443
Поени од реакции
15.914
Ха-ха-ха.. Стратешка цел...затоа ли чекавте 15 г за НАТО. Вистината е дека никој не ви есапи вас, едно парче сиромашна земја в планините, без излаз на море, с население со промити мозоци и нереформирана држава
Nie sme svesni za nasata pozicija a vie?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
25.019
Поени од реакции
39.458
Но не всеки е заст'пник на силовија подход в сдобиването с обич - “или ште ме обичаш, или ште ти счупја главата”. Уви, в настојаштија момент изглежда сме на п'т да приложим тази стратегија, којато е донесла успех само на малцина. И на никого - лјубов и уважение.
линк

Мал цитат, не ме банирајте поради недозволен јазик на форум, It is I, Io... :D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
11.664
Поени од реакции
11.067
Мајсторот се потпишал ХАН/KHAN и дошол тука да соли памет како сме един народ, македонци не постојат и сичко сме баугари :pos: :pos:

Khan is a historic title of uncertain origin used in some medieval Central Asian societies to refer to a ruler or military leader.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
3.092
Поени од реакции
2.702
Член од
20 декември 2015
Мислења
226
Поени од реакции
84
Член од
3 септември 2010
Мислења
3.092
Поени од реакции
2.702
Македонски правопис сум имал во предвид(на српском је исто тако) . Нели не се дозволува да се пишува на бугарски овде ?
Па тоа е проблемот. Ако мислиш дека Бугари треба да се пишува со голема буква, како истовремено можеш да бидеш убеден дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик, каде б'лгари се пишува со мала буква? Има ли таква драстична разлика меѓу дијалектите во Бугарија? Пример, во софијанскиот дијалект месеците да се пишуваат со мала буква, а во пловдивскиот со голема, како во англискиот?
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
308
Поени од реакции
96
Ке печатите буквари на турски многу брзо да знаеш.
Несакам да се повторувам.

Не си на моето ниво и престанувам да ти реплицирам. Една библиотека книги ти фалат за да можеш да дебатираш со мене, и да го разбереш тоа шо пишувам.

За да не продолжувам да ти праам интелектуално силување - оди таму на вашите форуми - барем да не ти се смеат како шо ви се смееме ние овде.

Синдромот на инфериорност спрема нас Македонците ве прогонува, и ќе продолжи години нанапред.
Ви сочувствувам заради тоа...

Ајт гитла сеа.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ако сите интелектуалци во РСМ са као тебе, да чува Господ...мизерник
 
Член од
25 мај 2008
Мислења
40
Поени од реакции
37
Ако сите интелектуалци во РСМ са као тебе, да чува Господ...мизерник
Алергичен сум на прости луге, а посебно ако се природно глупи - како што сте вие бугарите.

Слушајте таму шо ви збори оној мечкарон дебел и таа плавата дроља - далеку ќе стигните.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
226
Поени од реакции
84
Па тоа е проблемот. Ако мислиш дека Бугари треба да се пишува со голема буква, како истовремено можеш да бидеш убеден дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик, каде б'лгари се пишува со мала буква? Има ли таква драстична разлика меѓу дијалектите во Бугарија? Пример, во софијанскиот дијалект месеците да се пишуваат со мала буква, а во пловдивскиот со голема, како во англискиот?
Не мешај баби со жаби.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
899
Поени од реакции
1.101
Ха-ха-ха.. Стратешка цел...затоа ли чекавте 15 г за НАТО. Вистината е дека никој не ви есапи вас, едно парче сиромашна земја в планините, без излаз на море, с население со промити мозоци и нереформирана држава
Незнам зошто не си баниран и кој ти дозволува тука да реплицираш. Дегенерику, ти ли најде да кажуваш за прогрес бе, сникер и кока кола не знаевте што е кога идевме на море. За 2 евра жените чуда правеа.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.245
Поени од реакции
887
Незнам зошто не си баниран и кој ти дозволува тука да реплицираш. Дегенерику, ти ли најде да кажуваш за прогрес бе, сникер и кока кола не знаевте што е кога идевме на море. За 2 евра жените чуда правеа.
за кока кола грешиш

Dolazak
Među komunističkim zemljama u valu liberalizacije prva vrata Coca Coli otvara Bugarska, gdje slavni brend stiže 1965. godine. Među Jugoslavene, koji su do tada od gaziranih pića konzumirali uglavnom Cocktu, 1967. godine stiže Pepsi Cola, a godinu dana nakon nje i konkurentna Coca Cola. Posao proizvodnje napitka i njegova punjenja dobio je ljubljanski Slovin, koji prve punionice Cole otvara u Zagrebu i Beogradu.
 
Член од
25 мај 2008
Мислења
40
Поени од реакции
37
за кока кола грешиш

Dolazak
Među komunističkim zemljama u valu liberalizacije prva vrata Coca Coli otvara Bugarska, gdje slavni brend stiže 1965. godine. Među Jugoslavene, koji su do tada od gaziranih pića konzumirali uglavnom Cocktu, 1967. godine stiže Pepsi Cola, a godinu dana nakon nje i konkurentna Coca Cola. Posao proizvodnje napitka i njegova punjenja dobio je ljubljanski Slovin, koji prve punionice Cole otvara u Zagrebu i Beogradu.
Не се прај неудрен.
Многу добро знаеш кај е имало кока кола - и кој е можел да си дозволи да пие. Само у Кореком и една шепа луѓе од комунистите на ниво цела држава.
Така да - кока кола и банани биле научна фантастика за вас. Тоа се фактите ...
Престанете да глумите лудило.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
На врв Bottom