Што мислат Македонците за политиката на Бугарија

Член од
18 мај 2008
Мислења
6.757
Поени од реакции
14.899
Ние сме учеле демек искривена историја, а Блгарите учат дека во Охрид после ВСВ 20.000 народ бил потопен во езерото зашто се кажувал за Блгари. Па видете сега кој колку лаже и кажува митови.
20.000 народ еј, тогаш веројатно толку вкупно жители имал Охрид.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.885
Поени од реакции
48.806
Ти изоставаш битни елементи со кои фактите добиваат поинаква конотација и не изгледаат како манипулација и апологетизам. Мојата аналогија беше реплика на твоето „после тоа“, со целосно направена штета и настанати последици. Нема „после тоа“. Како дел од оската (не „во служба на оската“, туку ДЕЛ ОД, своеволно, како држава која пристапила на пактот) ги врши ѕверствата шо сите добро ги знаеме. На самиот крај од војната воено е поразена и капитулира, а незначителни дисидентски елементи (кои ги имало сегде, ги имало и во Германија) се приклучуваат, во најголем дел на црвената армија.
Дали можеме така да се расфрламе со факти за Италија, на пример, и тоа од '43та, кога поразениот југ и северот биле де факто две завојувани страни само затоа шо југот бил окупиран од сојузниците и храбро да изјавиме дека Италија се борела на страна на оската, а потоа на страна на сојузниците? Не. Никој нормален тоа не би го кажал затоа шо ќе му се смеат.
Како ти изгледаат тие факти, процени сам. Мене ме интерсира дали некој ги негира. А тоа и не се сите факти. Има уште.

Да, била дел од оската. На тоа мислев, кога реков во служба на оската. Воено поразена и капитулира. Приморана е од Советите, да стане дел од антихитлеровата коалиција и никако не со незначителни елементи.
и со Италија ти е несоодвета споредбата. Јужна Италија нема влада. За држави збориме, како правни субјекти, не за територии.

Се дешава преврат. Мусолини е во затвор. Италија ја напушта оската. Италија државата - не северна или јужна. Тајно преговара со сојузниците, а за тоа време Германците навлегуваат со поголеми сили.
Потоа основаат нова влада/република на Северот, откога го ослободуваат Мусолини.

Не, за Италија не може да се каже дека преминала на страна на сојузниците. Преговарала само да премине. После Германците преземале. Бугарија преминала и учествувала со војски во поголеми операции на лево крило на Толбухин.
И двете тоа го направиле затоа што биле приморани од ситуацијата на терен, не затоа што имале силни антихитлеровски стремежи.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
1.957
Поени од реакции
2.260
Германците не се нарекувани окупатoри во нашата историографија, ај сеа будали да се правиме, е како се нарекувани-туристи
. Тезата не може да биде окупација оти не постоела х држава е најсмешно нешто што може да се прочита.
По таа аналогија, Вермахтот не окупирал ништо од Русија, Белорусија или Украина, такви земји не постоеле.

..................................
Total Bullshit.
5.jpg
 
Член од
6 април 2007
Мислења
875
Поени од реакции
278
Ние сме учеле демек искривена историја, а Блгарите учат дека во Охрид после ВСВ 20.000 народ бил потопен во езерото зашто се кажувал за Блгари. Па видете сега кој колку лаже и кажува митови.
20.000 народ еј, тогаш веројатно толку вкупно жители имал Охрид.
Дечки, доколку не си неписмено и селско, затуцано дете, можеш да го обjасниш феноменот на охриѓани генерали во бугарската воjска?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.885
Поени од реакции
48.806
Пак е релативизирање. Сите можеме така. Виторио Емануеле немал симпатии кон Мусолини. Ни идеолошки, ни политички не биле на иста бранова должина. Италија била монархија. За време на војната Италија останала монархија. Дали по оваа логика се проблематизира глобалниот консензус дека Италија била фашистичка држава?
Во крајна линија, некој кој изучува политички системи, по прегледаните закони, општествени правила, постапки и др, вљда може да каже дали Бугарија и романија биле фашистички земји. Не верувам, дека би имал проблем со Португалија или Унгарија од тоа време.

Но, ние и понатаму ќе продолжиме да цениме според делата.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.405
Поени од реакции
10.121
не се само споменици на жртвите од фашистичкиот терор... во Србија и Грција има споменици на жртвите на Блгарскио терор за време на ВВ1.... еве во Врање сакаа да го дислоцираат народ се крена...
и во Грција има доста такви споменици, од ВВ1...
б.т.в., па и МНЕ е држава во чекалната на ЕУ, ама не и даде ВЕТО Италија поради споменици, а ги има доста...
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.245
Поени од реакции
887
Едноставно сте ми одбивни и кога одам Бугарија избегнувам било каков разговор со бугари освен професионален заради тоа што кога бев на одмор во сончев брег почнувајки од таксист, собарка, шанкери, чистачка, келнери кого и да запознав одма ми објаснува дека сум бугарин , а не македонец.

Еден паметен бугарин се најде таму и го рече тоа како треба да биде ситуацијата дали дека беше пијан незнам: Ви сте учили една историја , ми сме учили друга историја. У превод lets agree to disagree и да продужиме да пиеме.
тоа е точно бил сум сведок на тоа многу пати ,и не мислам дека скоро ке се промени.Но треба да разбереш дека после секоја војна или востание лугето од македонија бегат во бугарија како б'лгари(така се чуствували тогаш,така се чуствуват и денес) тие тежко да прифатат дека сега сте македонци.следниот пат кога дојдеш во сончев брег пиши да се запознаем .за мен си македонец од македонија
п.с такси во сончев брег :uzi:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.885
Поени од реакции
48.806
Дечки, доколку не си неписмено и селско, затуцано дете, можеш да го обjасниш феноменот на охриѓани генерали во бугарската воjска?
имало охриѓани бугарски генерали
никој не потопил 20.000 народ во Охрид затоа што сакале да се пишат Бугари, или од било која причина
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
805
Поени од реакции
424
Ова ситуација е е апсурдна вмро на каракачанов против вмро на мицковски како во историјата вампирски пресметки како шо пишеше во книгата ванче михајлов ко бил мал во селото поминвле комити ноќе и мајкаму му вика спи не излегвај тоа се вампири. Потоа и тој самиот постанал вампир главен . Метафорицки речено.
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.653
Поени од реакции
7.371
Но ниеден сојузник на Германија, освен Италија, нема во тоа време на власт партија со фашистички бекграунд, со чиста иделошка мисија, сите тие се опортунисти- и маѓари, романци, финци, бугари, сите првично се влезени да ги исправат своите неправди од Версај, а не за некоја иделошка борба, иако ревносно и доследно сите овие ги спроведуваат нацистичката расна идеологија и решавање на еверјското прашање.
Болдираното е клучната и единствена релевантна поента овде. Ако некој нема бекграунд на сериски убиец, ама попатно станува соучесник во злосторствата на некој сериски убиец, неговиот внук не може да вика „дедо нема бекграунд на сериски убиец, он после му се приклучи на тој, така шо не е коректно да го викате сериски убиец“.
If the shoe fits...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.885
Поени од реакции
48.806
Болдираното е клучната и единствена релевантна поента овде. Ако некој нема бекграунд на сериски убиец, ама попатно станува соучесник во злосторствата на некој сериски убиец, неговиот внук не може да вика „дедо нема бекграунд на сериски убиец, он после му се приклучи на тој, така шо не е коректно да го викате сериски убиец“.
If the shoe fits...
Па што зборам ја цело време?
Делата се релевантни, а не тоа дали е некој фашист или не.
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.653
Поени од реакции
7.371
Па што зборам ја цело време?
Делата се релевантни, а не тоа дали е некој фашист или не.
Делата те прават тоа шо си. Ако ѕверски мачиш и убиваш комунисти сосе нивни семејства и неброена невина колатерала, тоа те прави фашист. Ако депортираш евреи, тоа те прави наци...Тоа правела Бугарија и тоа била Бугарија. Заев вика дека не е така. Заев ќе брише табли и ќе ревидира историја. Покрај тоа шо не почитува демократија и демократски алатки како референдум, не почитува и на своја рака укинува судски одлуки за злосторства слични на тоа во Ваташа и ги заштитува вахаби убијците, делата Заев го прават фашистички апологет, наци симпатизер и промотор на шеријатското учење. All in one.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.885
Поени од реакции
48.806
Делата те прават тоа шо си. Ако ѕверски мачиш и убиваш комунисти сосе нивни семејства и неброена невина колатерала, тоа те прави фашист.
не


Ако депортираш евреи, тоа те прави наци...Тоа правела Бугарија и тоа била Бугарија.
Перспективата е битна. Бугарија ќе ја осудам заради тоа што го правела, а не затоа што била или не била фашистичка или нацистичка.
Јас тврдам дека не е лесно да докажеш дека Бугарија и Романија биле фашистички змеји, за време на Втора Светска. Но, повеќе би можело да се каже дека биле, отколку дека не биле. За Унгарија, немам дилема, била фашистичка земја. Била и Португалија. Ама, нерелеванто ми е. Битно ми е кој што направил.

Заев вика дека не е така. Заев ќе брише табли и ќе ревидира историја. Покрај тоа шо не почитува демократија и демократски алатки како референдум, не почитува и на своја рака укинува судски одлуки за злосторства слични на тоа во Ваташа и ги заштитува вахаби убијците, делата Заев го прават фашистички апологет, наци симпатизер и промотор на шеријатското учење. All in one.
Заев свашта вика и свашта прави. Нема ни срам ни перде. Не е он никаков идеолошки апологет, на било што од тоа што си го навел. Он не вибрира на толку високи нивоа. Неговите пориви се приземни (во негативна конотација).
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
246
Поени од реакции
622
тоа е точно бил сум сведок на тоа многу пати ,и не мислам дека скоро ке се промени.Но треба да разбереш дека после секоја војна или востание лугето од македонија бегат во бугарија како б'лгари(така се чуствували тогаш,така се чуствуват и денес) тие тежко да прифатат дека сега сте македонци.следниот пат кога дојдеш во сончев брег пиши да се запознаем .за мен си македонец од македонија
п.с такси во сончев брег :uzi:
Незнам за тие ама кај мене во фамилија отсекогаш се биле македонци не само сега.

Сончев брег - Несебар, а и плус таксист во Софија, значи 3 пати имам отидено во Бугарија од кој еднаш на одмор и секогаш ама секогаш ми го потат со тоа. А од друга страна пошто секој викенд доаѓаат Бугари во градот сеуште не сум сретнал некој келнер, продавач, рандом човек што ќе го прашат нешто да напнува нешто против вас.

Тотална индеферентност, никој не се замараше со вас ниту нешто збореше. Едноставно business as usual.
Ако доаѓам ќе пишам, ма да единствено до Софија ако имам потреба.
Некој мене да ми објаснува кој сум и што сум и јас да одам и да му оставам пари нема шанси. Затоа си возам 500 километри до ЦГ или 700+ км до Хрватска и воопшто не го жалам патот отколку да одам во некоја од соседните земји кај некој што воопшто не ме почитува.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
999
Поени од реакции
2.073
Zoshto tolku mnogu gi pogoduva bugarite koga ke im se obratat so epitetot "tatari"?

 
На врв Bottom