Што мислат Македонците за политиката на Бугарија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2007
Мислења
947
Поени од реакции
321
Србите, Бугарите и Албанците се три браќа од една мајка. Грците ве шијат.
Jас знам дека намерно ги забораваш гестовите, али Бугарите секогаш знаат да помагат. Никаков проблем немаше за членството на Македониjа во НАТО. Кога имаше поплави пред неколку години, источниот сосед прв истрча да донира енормни количини квалитетна флаширана вода за погодените подрачjа да не го мачи жед народот. Еве сега маски делеjа против короната. Нивните амбасадори регуларно организират хуманитарни акции. Преку пасошите колку Македонци стекнаа право да патуват и работат слободно, први jа признаа државата, а за време на ембаргото од Грциjа добрите Бугари ги понудиjа нивните пристаништа. Ги имаш тенковите. Али ти не го знаш зборот "благодарам".
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Jас знам дека намерно ги забораваш гестовите, али Бугарите секогаш знаат да помагат. Никаков проблем немаше за членството на Македониjа во НАТО. Кога имаше поплави пред неколку години, источниот сосед прв истрча да донира енормни количини квалитетна флаширана вода за погодените подрачjа да не го мачи жед народот. Еве сега маски делеjа против короната. Нивните амбасадори регуларно организират хуманитарни акции. Преку пасошите колку Македонци стекнаа право да патуват и работат слободно, први jа признаа државата, а за време на ембаргото од Грциjа добрите Бугари ги понудиjа нивните пристаништа. Ги имаш тенковите. Али ти не го знаш зборот "благодарам".
Три солзи ми капнаа за добрите Бугари кои едно 70 добри години ги требеа тие што беа за Македонска посебна држава, почнувајќи од Гоцета, а и ден денес се пазарат со западните наши душмани. Орда класична.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
189
Поени од реакции
200
Ви викам јас према соседиве сме Скандинавци, вие се смеете. Мислам една рокада со Хрватите да се направиме, таман ќе си е друштвото на овие простори. Морето ќе им го препишеме до вечност ако треба. :coffee:
Абе да не бев од Македонија ајде, продавај магла колку сакаш. Абе овде сум роден, овде цел живот сум поминал скоро. Па овде живее најпростиот шљам што можеш да го сретнеш. Доволно е само да прочиташ коментари на ФБ да видиш каква се стока живее во оваа држава а не па на јаве. Можам со сигурност да кажам дека Бугарите читаат многу повеќе книги по глава на жител отколку оваа стока што живее овде.
Туку најарно ќе биде Грците да дојдат овде како ослободители па конечно да станеме Македонци во права смисла на зборот.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Абе да не бев од Македонија ајде, продавај магла колку сакаш. Абе овде сум роден, овде цел живот сум поминал скоро. Па овде живее најпростиот шљам што можеш да го сретнеш. Доволно е само да прочиташ коментари на ФБ да видиш каква се стока живее во оваа држава а не па на јаве. Можам со сигурност да кажам дека Бугарите читаат многу повеќе книги по глава на жител отколку оваа стока што живее овде.
Туку најарно ќе биде Грците да дојдат овде како ослободители па конечно да станеме Македонци во права смисла на зборот.
Во поглед на оглупувањето е Светски тренд. Нема веќе книги, све е досетки на Фејсбук или Твитер. А околу глупи коментари верувај дека од сите народи се глупи. Дури и од ,,најпаметните,, Европјани.
А инаку ако се бира со кого, најдобро е да исчезнеме, зашто во секоја комбинација ќе бидеме во ропска положба, која е мачкина кашлица наспрема оваа. За вас Бугарите/Србите NМА разлика, за нас Македонците не.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
12.328
Абе да не бев од Македонија ајде, продавај магла колку сакаш. Абе овде сум роден, овде цел живот сум поминал скоро. Па овде живее најпростиот шљам што можеш да го сретнеш. Доволно е само да прочиташ коментари на ФБ да видиш каква се стока живее во оваа држава а не па на јаве. Можам со сигурност да кажам дека Бугарите читаат многу повеќе книги по глава на жител отколку оваа стока што живее овде.
Туку најарно ќе биде Грците да дојдат овде како ослободители па конечно да станеме Македонци во права смисла на зборот.
Имам приметено дека доста луѓе по фејсбук итн. имаат проблем да напишат просто-проширена реченица без да промашат нешто. За правопис и грматика да не расправаме. И така читам за античкиве кои го описмениле цел свет, а го гледаш ти пишува прашаф наместо прашав... И пробуваат да се контраат со Татарите, Татариве ги прашуваат некои специфични историски прашања, овој не ни разбира што го прашуваат :pos: и се иде директно на: "Кур да пушиш татар, две червени хахахаха". Трчам скоро секој ден навечер на кеј покрај Вардар и гледам млади деца после пијанчење ги мрзи ѓубрето да си го фрлат во корпа на неколку метра од нив и фрлаат по земја, знам дека ова врска нема со темата, ама е одличен индикатор дека на луѓево тука им фалат основни цивилизациски вредности. Не можеш ти од такви луѓе да очекуваш да разберат нешто, да бидат објективни или да се потрудат да дознаат нешто повеќе околу тоа зошто спориме со Бугарија и дали е точно тоа дека некои од тие вмровци се декларирале самите како Бугари. Битно е на телевизија што ќе кажат, евентуално партиски став некој, Васко и Миленко што ќе кажат и тоа е доволно, тоа е апсолутна вистина.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom