Што мислат Македонците за политиката на Бугарија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Проблемот со -маните и -филите како чавкава е тоа што се фанатични за нивната кауза и ја мразат до коска другата ,,опција". Поради тоа не ги согледуваат реално процесите, а тие се дека на обичниот Македонец, кој не е ни за Србите ни за Бугарите го интересираат само националните интереси. А рушење на државност, непризнавање на јазик и идентитет гледаме се знае од кој. Дури и официјално до ЕУ беше испратен документ каде што самата државност и нација се оценуваат како антибугарски. И сега тука доаѓа некој да ми расправа како Србите биле лоши. Океј се согласувам дека и тие си бркаат интереси и сум постирал на друга тема колку гнаси дела направиле Србите за едвај 3-4 децении. Ама чим ти не зуцна ниеден збор за другата страна и за рушење на државноста на Македонија и си напиша дека најдобро би било чистиот дел да се припои кон Македонија тогаш јасно е дека не зборуваш за Македонски интереси, кои ги црпат идеалите за неависност од ЦК на ТМОРО, туку за тие на царот Фердинанд, Балистите, како и Караџорџевите амбиции.
 
Член од
6 февруари 2021
Мислења
31
Поени од реакции
18


А документи барај од тајните служби во Белград.

Па Срби и србомани има и во Македонија, не мора да значи директно управување од Србија. Мислата ми е за вашите инсталации кои оперираат во Македонија а ги има во голем број.
Автоматски споено мислење:Ќе не окупирале без проблем...
Поголеми сили и влијанија им ги поматуваа сметките тогаш а не тоа што немало многу Срби во Македонија.
Postavio si bezvredan članak sa interneta.
Znači nemaš dokaz za svoje tvrdnje.
Optužuješ Srbiju da indirektno upravlja Makedonijom.
Jednostavno pišeš gluposti i ti i ostali bugari jer ste u očaju što Makedonci neće da budu deo tatarske horde.
Čisto samo da ti kažem.Potpuno ih razumem.I mene bi bilo sramota da sam bugarin.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
947
Поени од реакции
321
Postavio si bezvredan članak sa interneta.
Znači nemaš dokaz za svoje tvrdnje.
Optužuješ Srbiju da indirektno upravlja Makedonijom.
Jednostavno pišeš gluposti i ti i ostali bugari jer ste u očaju što Makedonci neće da budu deo tatarske horde.
Čisto samo da ti kažem.Potpuno ih razumem.I mene bi bilo sramota da sam bugarin.
Знаеш дека Хрватите извршиле геноцид врз Србите, живи ги дереле, гасни камори, од деца до старци ги скинеле како сакат? Се зборува на големо дека скоро милион Срби имат пратено на небото експресно. Небески народ.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.067
Поени од реакции
6.190
Не може да ги оставиме затоа што за да се одреди точна, непристрасна и деидеологизисана оценка за периодот 1914-1944 мора да видиме предходно каков статус имало домородното население во jужносрбиjанската покраjина Вардарска Бановина. Даj не плаши се да одговориш.

vidi kurtone, vie ste bile fashisticko genocidno pleme sto strelalo studenti i izvsilo genocid na makedonskite evrei. tuka zavrsuva prikaznata. srbite bile sto bile, fakt e deka na kraj nie imame sloboda od niv dodeka vie seuste ste okupatori na nasite braka vo pirin. gomna bevte, gomna ostanavte i iskrajno smesno e sekakva sporedba na vas so srbite pa duri i skonovite, vie ste kade kade pogolemo zlo za makedonskata nacija. da gori sofija utre ne bi ni mocal na vas picki edni bi ve ostavil da pocrkate ko sto zasluzuvate.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
6.923
Поени од реакции
12.148
Не може да ги оставиме затоа што за да се одреди точна, непристрасна и деидеологизисана оценка за периодот 1914-1944 мора да видиме предходно каков статус имало домородното население во jужносрбиjанската покраjина Вардарска Бановина. Даj не плаши се да одговориш.
Ти оти се плашиш да кажеш каква гледаност очекуваш на татарските телевизии?
 
Член од
6 април 2007
Мислења
947
Поени од реакции
321
vidi kurtone, vie ste bile fashisticko genocidno pleme sto strelalo studenti i izvsilo genocid na makedonskite evrei. tuka zavrsuva prikaznata. srbite bile sto bile, fakt e deka na kraj nie imame sloboda od niv dodeka vie seuste ste okupatori na nasite braka vo pirin. gomna bevte, gomna ostanavte i iskrajno smesno e sekakva sporedba na vas so srbite pa duri i skonovite, vie ste kade kade pogolemo zlo za makedonskata nacija. da gori sofija utre ne bi ni mocal na vas picki edni bi ve ostavil da pocrkate ko sto zasluzuvate.
Ти изби бе пена на суратот? Секогаш е така кога треба да одговараш на прости, али незгодни прашања. Какви биле Србите во однос на домородното население до Втора светска?
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.790
Поени од реакции
7.367
Не може да ги оставиме затоа што за да се одреди точна, непристрасна и деидеологизисана оценка за периодот 1914-1944 мора да видиме предходно каков статус имало домородното население во jужносрбиjанската покраjина Вардарска Бановина. Даj не плаши се да одговориш.
Јас никаде не напишав дека Србите биле ослободители, ниту дека не биле окупатори. Македонија е окупирана и поробена уште од 1371 година, па сè до 1945 година. Но Турција како долгогодишен окупатор го признава тоа, сега нема никакви аспирации кон нас и колку-толку е пријателски настроена. Со Србите немаме никакви проблеми, 25 години владееле со нас, но сега ниту официјалната нивна политика, ниту народот се против нас.

Кон крајот на седумдесеттите и почетокот на осумдесеттите најмногу 10% од Бугарите беа против нас, сега се 80-90%. Уште од мали нозе се воспитувани дека Македонија е бугарска, Македонците се Бугари, македонскиот јазик е бугарски дијалект. Тоа е официјалната политика на Софија, па сега видете кому е испран мозокот.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
947
Поени од реакции
321
Ти оти се плашиш да кажеш каква гледаност очекуваш на татарските телевизии?
Одлична продукциjа се бугарските телевизии. Еве види за што се работи.

Автоматски споено мислење:

Јас никаде не напишав дека Србите биле ослободители, ниту дека не биле окупатори.
Немоj да тераш муабети без врска, туку одговори. Какви биле Србите во однос на домородното население до Втора светска?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.067
Поени од реакции
6.190
Ти изби бе пена на суратот? Секогаш е така кога треба да одговараш на прости, али незгодни прашања. Какви биле Србите во однос на домородното население до Втора светска?
me boli mene kur za srbite kakvi bile, vazno denes imame sloboda od niv i se sosema ok i fer i so nas. vie ste gomna. okupatorski fasisticki genocidni gomna.
 
Член од
6 февруари 2021
Мислења
31
Поени од реакции
18
Проблемот со -маните и -филите како чавкава е тоа што се фанатични за нивната кауза и ја мразат до коска другата ,,опција". Поради тоа не ги согледуваат реално процесите, а тие се дека на обичниот Македонец, кој не е ни за Србите ни за Бугарите го интересираат само националните интереси. А рушење на државност, непризнавање на јазик и идентитет гледаме се знае од кој. Дури и официјално до ЕУ беше испратен документ каде што самата државност и нација се оценуваат како антибугарски. И сега тука доаѓа некој да ми расправа како Србите биле лоши. Океј се согласувам дека и тие си бркаат интереси и сум постирал на друга тема колку гнаси дела направиле Србите за едвај 3-4 децении. Ама чим ти не зуцна ниеден збор за другата страна и за рушење на државноста на Македонија и си напиша дека најдобро би било чистиот дел да се припои кон Македонија тогаш јасно е дека не зборуваш за Македонски интереси, кои ги црпат идеалите за неависност од ЦК на ТМОРО, туку за тие на царот Фердинанд, Балистите, како и Караџорџевите амбиции.
Površno mi je poznato da je administracija kraljevine bila loša u Makedoniji.
Šta smo to uradili za 3-4 decenije vladavine?
Stavi link ka tvom postu.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
947
Поени од реакции
321
me boli mene kur za srbite kakvi bile, vazno denes imame sloboda od niv i se sosema ok i fer i so nas. vie ste gomna. okupatorski fasisticki genocidni gomna.
Е па чим Македонците од ВМРО како Даме Груев лом ги правеле Србите, зошто да е лоша работа тоа и толку ги браниш Србите денес? Личиш на Србоман.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
189
Поени од реакции
200
Postavio si bezvredan članak sa interneta.
Znači nemaš dokaz za svoje tvrdnje.
Optužuješ Srbiju da indirektno upravlja Makedonijom.
Jednostavno pišeš gluposti i ti i ostali bugari jer ste u očaju što Makedonci neće da budu deo tatarske horde.
Čisto samo da ti kažem.Potpuno ih razumem.I mene bi bilo sramota da sam bugarin.
Абе небесен еден, ти постирав грчки весник. Ако Грците лажат значи не ви се сојузници и пријатели.

Еве ти и од Фајненшл Тајмс:
As the former Yugoslavia collapsed into conflict in the early 1990s, triggering fears that Greece might be drawn into a broader Balkan war, Mitsotakis insisted that borders in the region be respected. In 1992, he rejected a proposal by Serbian strongman Slobodan Milosevic that Serbia and Greece should carve up Macedonia, the smallest former Yugoslav republic, between them.
Јас не оптужувам никого, удбашки структури сеуште имаат огромно влијание во оваа држава и тоа е тоа.
 
Член од
6 февруари 2021
Мислења
31
Поени од реакции
18
Одлична продукциjа се бугарските телевизии. Еве види за што се работи.

Автоматски споено мислење:


Немоj да тераш муабети без врска, туку одговори. Какви биле Србите во однос на домородното население до Втора светска?
Kakva god da je bila bola je bolja od turske.
Zašto pokušavaš da pravdaš bugarske postupke u 2021. godini sa srpskim postupcima od pre 120 godina?
Oni jednostavno neće da budu tatarska horda i ostavite ih na miru.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Проблемот со Бугарија е што е последната Бољшевичка земја во Европа. Да, дури и Русија, која што де факто го наметна бољшевизмот таму излезе од таа приказна и се сврте кон иднината. Тие сеуште функционираат на насилни асимилации, тепање на цигани и непризнавање на народи. Време е веќе да ги ишутираат тие бољшевиците кои им пишуваат историја како апсолутна вистина, мислиш се работи за математичка формула. Историската наука исто така еволуираше и веќе модерни историчари имаат флексибилни сфаќања за согледувањето на историјата на различни ентитети. Пример некој да даде гол на утакмица за еден човек би бил екстра прејак гол, додека за друг најобичен гол исл.
Закоравените сталинисти и живковисти како Топалов, покојниот Божидар Димитров и слични, кои докажаа дека и диносаурусите и Исус биле Бугари, се навикнати на комунистичките методи за монополизација на вистината. Каде што 5-6 луѓе се договараат во канцеларија што да пише во Х четиво и тоа го наметнуваат преку гебелсова пропаганда на цело општество. Такви луѓе веќе треба да бидат пензионирани и нивните дела објективизирани, а не да водат комисии.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.067
Поени од реакции
6.190
Е па чим Македонците од ВМРО како Даме Груев лом ги правеле Србите, зошто да е лоша работа тоа и толку ги браниш Србите денес? Личиш на Србоман.
Auuuu epten me navredi sega... srboman vikas a?

Picko edna makedonija e denes slobodna. Falat delovite okupuirani od bugarija i grcija.

I togas i seuste ste okupatori. I togas i sega ste gomna. I togas i segas ste gnasno genocidno pleme sto togas gi istrebi evreite a sega probuva makedoncite. Pravi gomna.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom