Што мислат Македонците за политиката на Бугарија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.249
Поени од реакции
900
Многу глупа мапа, Грција нема никакви територијални претензии кон денешна територија на Република Македонија. Колку и да имаме ружно минато со нив, они барем имаат некаков сенс кога се во прашање државни интереси затоа и 2001 тенковите од Украина стигнаа преку Грција додека вие забранивте! Во тој момент може и се понадевавте дека ќе бидеме поразени, сепак историјата со Албанците ве поврзува по таа балистичко-фашистичка линија
Грците не се откажали од Битола(манастир) а кај Дојран сакат до Валандово
Тенковете од Украјна ги купивте и добивте одма после краиот на конфликта 2001 не по време на конфликтот.Сето оружие и тенкови во 2001 беа подарено (а не купено) од Бугарија. Вашите брака од Србија ви беа оставили само со пиштоли да се браните.
Ништо не забранила Бугарија, тенковете от Украјна дојдоа преку Грција зашто беше по евтино за Македонија да дојдат по море и зашто се уште немаме пруга мегу нас.
Бугарските тенкове за да дојдат во Македонија беа изпратени од Германија камиони за да ги пренесат.Германија не побара од вас нито едно евро за тој транспорт.
Разбирам да лажеш за нешто пред 100 години ама тоа беше пред 20 години
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2018
Мислења
186
Поени од реакции
206
Македонска територија.
Како бе македонска територија?
Си чул ли за Кралство на Срби, Хрвати и Словенци? Кое потоа се преименува во Кралство Југославија?
Монархистичка творевина во која Македонците беа третокласен народ, угнетувани, тепани, убивани, силувани, доколку нешто направеа што не им се допаѓа на 'ослободувачите'. Во која моите а и на сите Македонци предци беа третирани како јужни Срби од Вардарската Бановина?
Можеби ти си со србско потекло и немаш проблем со тоа...
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.903
Поени од реакции
7.761
Како бе македонска територија?
Си чул ли за Кралство на Срби, Хрвати и Словенци? Кое потоа се преименува во Кралство Југославија?
Монархистичка творевина во која Македонците беа третокласен народ, угнетувани, тепани, убивани, силувани, доколку нешто направеа што не им се допаѓа на 'ослободувачите'. Во која моите а и на сите Македонци предци беа третирани како јужни Срби од Вардарската Бановина?
Можеби ти си со србско потекло и немаш проблем со тоа...
Темата е „Што мислат Македонците за политиката на Бугарија“.
Пишувам за бугарската политика кон Македонија.
Друга приказна е политиката на Србија кон Македонија. Не ги прикривајте бугарските злосторства со српските. За Србите може да отворите друга тема, овде дискутираме за бугарските „ослободители“ кои постојано лееле македонска крв сè под изговор дека ја ослободуваат (а всушност поробуваат) Македонија.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
186
Поени од реакции
206
Темата е „Што мислат Македонците за политиката на Бугарија“.
Пишувам за бугарската политика кон Македонија.
Друга приказна е политиката на Србија кон Македонија. Не ги прикривајте бугарските злосторства со српските. За Србите може да отворите друга тема, овде дискутираме за бугарските „ослободители“ кои постојано лееле македонска крв сè под изговор дека ја ослободуваат (а всушност поробуваат) Македонија.
Па баш дека дискутираме за Бугарите те прашувам чија територија окупирале Бугарите во ВСВ ама гледам дека избегнуваш да одговориш на прашањето...
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.903
Поени од реакции
7.761
Па баш дека дискутираме за Бугарите те прашувам чија територија окупирале Бугарите во ВСВ ама гледам дека избегнуваш да одговориш на прашањето...
Што избегнувам?
Убаво напишав: Македонска територија.
Се надевам дека сега ќе забележиш што сум напишал или да напишам со уште поголем фонт.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.317
Поени од реакции
3.117
Многу глупа мапа, Грција нема никакви територијални претензии кон денешна територија на Република Македонија. Колку и да имаме ружно минато со нив, они барем имаат некаков сенс кога се во прашање државни интереси затоа и 2001 тенковите од Украина стигнаа преку Грција додека вие забранивте! Во тој момент може и се понадевавте дека ќе бидеме поразени, сепак историјата со Албанците ве поврзува по таа балистичко-фашистичка линија
Многу долга историја нема што, 3 години.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
186
Поени од реакции
206
Што избегнувам?
Убаво напишав: Македонска територија.
Се надевам дека сега ќе забележиш што сум напишал или да напишам со уште поголем фонт.
Ама тоа не е одговорот, па сакаш и со поголем фонт напиши.
Никаде правно не фигурирала таква македонска територија тогаш. Тоа си е србска територија која била организирана во посебна административна единица наречена Вардарска Бановина а името Македонци и Македонија било најстрого забрането.
Тоа ти е исто како да кажеш дека Србите окупирале делови на Македонија во 1912 а не територија на Османската Империја ама за тебе тоа е ослободување нели а она на Бугарите окупација...
 
Член од
6 април 2007
Мислења
961
Поени од реакции
334
https://vocentar.com/kakvo-gazene-na-bugarite-tie-imaa-odredi-za-siluvane-vo-makedonija-i-juzhna-srbija/

"Бугарите и нивната војска се познати по зверствата. Такви зверства малку кој прави. Германците убиваат, но Бугарите се изживуваат. Вадење деца од стомакот на трудните жени, набивање деца на бајонети, силувања пред членовите на целото семејство. Тоа се работи кои Бугарите ги правеа."

Ако ова му го правеле на с'штиот народ, што ли им правеле на непријателите? :eek:
Будалата од Jужна Србиjа како брзо и лесно апсолвира што ќe каже господарот небески Србин :pos:

Србоманите, српските агенти, српските воjски, српските државни службеници, нивните семеjства, и српската експозитура генерално, исто и српските колонизатори на плодно земjиште на териториjата на Вардарска Македониjа, не можат да бидат с'штиот народ на Бугарите. Се гледа дека си неписмено дете, и затоа мора некои работи да се образложат.

Историски Македонците воспоставиле jака традициjа на уништување на сè што е српско на еден би рекол крвнички начин. Од ВМРО посебно Србоманите добивале ептен безмилосен третман. Не пропуштале прилика да ги скинат систематски Србите каде ќe се пружела можност. Например за време на Прва светска во реонот на Топлица, односно Централна Србиjа, е организиран т.зв. Топлички устанак. Бугарите користеле ВМРО да го гушат и македонските одреди на Александар Протогеров, Тане Николов и Петар Дрвингов како извежбани за герилска акциjа во планина лом ги имат направено Србите таму.
Еве ова со младите регрути ми е наjсимптоматично. Немало милост без разлика на возраст, статус. Ако е Србин тогаш обавезно мора да биде убиен и тоа е тоа!

СПОНА - Српски културно информативни центар

18 јули 2020 г.

Подсећамо, обилазимо, утабане стазе. И кораке чинимо у корову и из корова, бар је чистина на путу ка остацима споменика у Охриду у Студенчишту. Изнад града. На путу за село Рамне подигнут је 1925. велики бели четвороугани обелиск (споменик) од белог мермера са Плетвара који је падао у очи својом висионом. Покренули смо иницијативу за обнову споменика. Указали на то лане при посети председника Србије Охриду. И данас смо поново ту, клањајући се снима младежи која је ту положила животе. Горе при врху у овалном удубљењу утиснут је био рељеф двоглавог орла на коме су биле само две речи: Четиристотине – 1915, а на другој страни: Изгинулим 1915. у селу Рамни. Пројектовао га је Момир Коруновић.

Тај тужни споменик кога је подиго и осветио међу светима Владика Николај Велимировић подсећао је на мученичку смрт 400 младића регрута, деце последње одбране и неколико болесних ђака, избодених, измрцваљених и покланих од локалних Бугара, који су их на прервару лагали на препад како ће их заклонити у групама од окупационих снага.

https://www.facebook.com/KICSPONA/posts/2751845601807821
 
Член од
6 февруари 2021
Мислења
31
Поени од реакции
18
Ама тоа не е одговорот, па сакаш и со поголем фонт напиши.
Никаде правно не фигурирала таква македонска територија тогаш. Тоа си е србска територија која била организирана во посебна административна единица наречена Вардарска Бановина а името Македонци и Македонија било најстрого забрането.
Тоа ти е исто како да кажеш дека Србите окупирале делови на Македонија во 1912 а не територија на Османската Империја ама за тебе тоа е ослободување нели а она на Бугарите окупација...
То јесте била српска територија али је сада македонска и припада Македонцима.Не Бугарима.

Ми смо се повукли из Македоније без једног испаљеног метка.
Словима и бројем без 1 једног испаљеног метка.
Исто тако смо се касније повукли и из Црне Горе када су они то хтели.
То говори све о нашем односу према Македонцима.
Хтели су да буду сами и независни.
Жеља је испуњена.
А могло је бити као у ткз.БиХ или Хрватској.
И шта сад?
Сад би ви бугари и Албанци да кидате и черупате ту територију и народ на њој?
Може.
Ако вам они то дозволе,урадите то.
Али ако они то неће и ако нам се обрате за помоћ,будите сигурни да ће ту помоћ добити.

Ми се нисмо повукли да би сада бугари и Албанци као пси кидали ту територију.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.485
То јесте била српска територија али је сада македонска и припада Македонцима.Не Бугарима.

Ми смо се повукли из Македоније без једног испаљеног метка.
Словима и бројем без 1 једног испаљеног метка.
Исто тако смо се касније повукли и из Црне Горе када су они то хтели.
То говори све о нашем односу према Македонцима.
Хтели су да буду сами и независни.
Жеља је испуњена.
А могло је бити као у ткз.БиХ или Хрватској.
И шта сад?
Сад би ви бугари и Албанци да кидате и черупате ту територију и народ на њој?
Може.
Ако вам они то дозволе,урадите то.
Али ако они то неће и ако нам се обрате за помоћ,будите сигурни да ће ту помоћ добити.

Ми се нисмо повукли да би сада бугари и Албанци као пси кидали ту територију.
Ај сега не претерувај. На повукување ги собравте штекерите од касарните и радарите од аеродромите, а и свикувавте средби со Мицотакис за заеднички настап на војските. :coffee: Среќа Грците беа присебни и не се изглупираа за да ескалира конфликтот на цел Балкан. А и случајно или не, границата Слобо никогаш не ја призна. Така што, да не се лажеме, бевте распленети насекаде, а Македонија ја држевте за потоа. Кажа и самиот врховен генерал(или како и да се вика главниот на војската) Борисав Јовиќ дека Македонија си ја сметале за нивна и ја спремале за понатамошно решение.

Секако дека оваа банда не треба да се става во контекст на цел Српски народ, кој за разлика од големо мнозинство од Бугарскиот се однесува барем човечки и не не' омаловажува катадневно.
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2018
Мислења
186
Поени од реакции
206
То јесте била српска територија али је сада македонска и припада Македонцима.Не Бугарима.

Ми смо се повукли из Македоније без једног испаљеног метка.
Словима и бројем без 1 једног испаљеног метка.
Исто тако смо се касније повукли и из Црне Горе када су они то хтели.
То говори све о нашем односу према Македонцима.
Хтели су да буду сами и независни.
Жеља је испуњена.
А могло је бити као у ткз.БиХ или Хрватској.
И шта сад?
Сад би ви бугари и Албанци да кидате и черупате ту територију и народ на њој?
Може.
Ако вам они то дозволе,урадите то.
Али ако они то неће и ако нам се обрате за помоћ,будите сигурни да ће ту помоћ добити.

Ми се нисмо повукли да би сада бугари и Албанци као пси кидали ту територију.
Тоа можеш да ги лажеш неписмените овде дека сте се повлекле без испален куршум.
Значи зборуваме за периодот до пред ВСВ и за време на ВСВ. Србската армија се повлекува пред налетот на Бугарската армија но четнички одреди во вид на Вардарскиот четнички одред продолжуваат да оперираат и имаат за цел територијата на денешна Македонија остане во склоп на Србија по ВСВ. Третата Македонска ударна бригада ги уништува овие одреди во битка кај Куманово. Тито ги привлекува македонските партизани на негова страна со тоа што им ветува самостојност во склоп на Југославија.
Значи никаква србска заслуга за независноста на Македонија. Ако било до вас сега сеуште ќе беше ова Бановина Вардарска.
Но не се секирај, народот овде е мнозински србомански настроен и да не беа Албанците сигурно изгледите за една идна федерација со Србија ќе беа пореални. Така да сеуште си имате сателит и сојузник кој за вас дури палеше американска амбасада а за време на ембаргото ви беше најзначајна артерија. Еве овој горе ти вели дека сте биле лоши ама пак поарни од Бугарите. Тоа ти е тој робски менталитет кој не знае да направи разлика помеѓу искреност и лицемерност. А вие небесните и тоа како сте лицемерни. Во една идна федерација со вас овој народ овде би се претопил во Срби брзо. На пример, основоположникот на македонската литература и правопис Блаже Конески до ВСВ бил горд Србин и дури зборувал на србски со луѓе од Струмичко и Гевгелиско бидејќи како што рекол имал проблеми да ги разбере. За истиот после ВСВ да стане голем Македонец. Значи Македонец ке биде ако е во склоп на Југославија, но ако не може да биде Македонец тогаш ќе биде Србин. Е тоа се тие работи...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.109
Поени од реакции
16.800
Грците не се откажали од Битола(манастир) а кај Дојран сакат до Валандово
Тенковете од Украјна ги купивте и добивте одма после краиот на конфликта 2001 не по време на конфликтот.Сето оружие и тенкови во 2001 беа подарено (а не купено) од Бугарија. Вашите брака од Србија ви беа оставили само со пиштоли да се браните.
Ништо не забранила Бугарија, тенковете от Украјна дојдоа преку Грција зашто беше по евтино за Македонија да дојдат по море и зашто се уште немаме пруга мегу нас.
Бугарските тенкове за да дојдат во Македонија беа изпратени од Германија камиони за да ги пренесат.Германија не побара од вас нито едно евро за тој транспорт.
Разбирам да лажеш за нешто пред 100 години ама тоа беше пред 20 години
Што тенкови сте ни дале, старо железо. Поефтино ви било да се ослободите од нив него да ги рециклирате. Да беа вашите тенкови добри ќе беа употребени у конфликтот и немаше да се купуваат тенкови од украина. И не шири дезинформации дека оружјето дошло после конфликтот кога украинските тенкови и хеликоптери беа активно користени за време на конфликтот.
 
Член од
6 февруари 2021
Мислења
31
Поени од реакции
18
Тоа можеш да ги лажеш неписмените овде дека сте се повлекле без испален куршум.
Значи зборуваме за периодот до пред ВСВ и за време на ВСВ. Србската армија се повлекува пред налетот на Бугарската армија но четнички одреди во вид на Вардарскиот четнички одред продолжуваат да оперираат и имаат за цел територијата на денешна Македонија остане во склоп на Србија по ВСВ. Третата Македонска ударна бригада ги уништува овие одреди во битка кај Куманово. Тито ги привлекува македонските партизани на негова страна со тоа што им ветува самостојност во склоп на Југославија.
Значи никаква србска заслуга за независноста на Македонија. Ако било до вас сега сеуште ќе беше ова Бановина Вардарска.
Но не се секирај, народот овде е мнозински србомански настроен и да не беа Албанците сигурно изгледите за една идна федерација со Србија ќе беа пореални. Така да сеуште си имате сателит и сојузник кој за вас дури палеше американска амбасада а за време на ембаргото ви беше најзначајна артерија. Еве овој горе ти вели дека сте биле лоши ама пак поарни од Бугарите. Тоа ти е тој робски менталитет кој не знае да направи разлика помеѓу искреност и лицемерност. А вие небесните и тоа како сте лицемерни. Во една идна федерација со вас овој народ овде би се претопил во Срби брзо. На пример, основоположникот на македонската литература и правопис Блаже Конески до ВСВ бил горд Србин и дури зборувал на србски со луѓе од Струмичко и Гевгелиско бидејќи како што рекол имал проблеми да ги разбере. За истиот после ВСВ да стане голем Македонец. Значи Македонец ке биде ако е во склоп на Југославија, но ако не може да биде Македонец тогаш ќе биде Србин. Е тоа се тие работи...
Поновићу ти.
ЈНА која је у том тренутку већ била чисто српска се намерно повукла из Македоније без испаљеног метка.
Да сте ви бугари били на нашем месту дали би се уопште повукли поготову на тај начин?
Посматраш свет очима бугарина и мислиш да ако би ви неког да асимилирате да би то радили и други.
Бугарска политика и свест касне за српском барем 100 година.
По чему смо ми лицемери?
Па бугари се представљају пријатељима Македонаца а уцењују их и понижавају.
Ми Срби не тражимо ништа.Нама од Македоније не треба ништа.
А вама изгледа треба све.
И ти нас називаш лицемерима?
И још једном.
Да.Ми Срби јесмо небески народ,по свему.
За разлику од некаквих татарских дивљака и човеколиких албанских створења.
Автоматски споено мислење:

Ај сега не претерувај. На повукување ги собравте штекерите од касарните и радарите од аеродромите, а и свикувавте средби со Мицотакис за заеднички настап на војските. :coffee: Среќа Грците беа присебни и не се изглупираа за да ескалира конфликтот на цел Балкан. А и случајно или не, границата Слобо никогаш не ја призна. Така што, да не се лажеме, бевте распленети насекаде, а Македонија ја држевте за потоа. Кажа и самиот врховен генерал(или како и да се вика главниот на војската) Борисав Јовиќ дека Македонија си ја сметале за нивна и ја спремале за понатамошно решение.

Секако дека оваа банда не треба да се става во контекст на цел Српски народ, кој за разлика од големо мнозинство од Бугарскиот се однесува барем човечки и не не' омаловажува катадневно.
Значи ми смо се повукли да би МКД оставили за касније?
Повикли смо се да би је после освајали?
Кажеш да смо се развукли?
Закључујеш да нисмо имали снаге?
Имали смо снаге да се сукобимо са НАТО говњивим пактом али нисмо имали снаге да задржимо Македонију или део Македоније.
Невероватно.
Да скратим.
Имали сте среће док сте били у које каквим Југославијама које смо ми правили.
Сада сте сами.
Ето видите како то изгледа.
 
Последно уредено:

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.903
Поени од реакции
7.761
Ама тоа не е одговорот, па сакаш и со поголем фонт напиши.
Никаде правно не фигурирала таква македонска територија тогаш. Тоа си е србска територија која била организирана во посебна административна единица наречена Вардарска Бановина а името Македонци и Македонија било најстрого забрането.
Тоа ти е исто како да кажеш дека Србите окупирале делови на Македонија во 1912 а не територија на Османската Империја ама за тебе тоа е ослободување нели а она на Бугарите окупација...
По ова твоето не постои ни бугарска територија. Бугарија ја создале Русите од територија на Османската Империја. Разликата е во тоа што Русите се повлекле, не ја окупирале Бугарија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom