Што мислат Македонците за политиката на Бугарија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.311
Поени од реакции
12.431
А што е со односот меѓу Грците и Албанците?

Во Грција вера и имиња менувате само полесно да се асимилирате, а не пак да се однесувате како тука, ќе ве снема од таму за 12 секунди.
Не збори за стравопочит, не сте поарни.
Сигурно

 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
186
Поени од реакции
206
Пак не разбирам. Што значи тоа цела територија да отиде во неповрат? Цела територија да се приклучи на евентуална Голема Албанија? Па тоа е 3 пати подобро отколку да се расцепи територијата помеѓу повеќе држави.
Како мислиш подобро?
Подобро е да си малцинство во земја со доминантно муслиманско Албанско население кое културолошки, религиозно и во многу други погледи поразлично од тебе?
Мислам дека идејата за обединета Македонија е утопија. Колку и да звучи убаво никогаш нема да е изводливо се додека има премногу различности. Во тој поглед централистите колку и да ни се симпатични живееја во утопија што и на крај се потврди.
Така и овој мал дел што остана од Македонија нема да биде неделив бидејќи се е против нас...
 
Член од
6 февруари 2021
Мислења
31
Поени од реакции
18
Желео бих да питам нешто.
По попису у Македонији нигде нема бугара.Где су ти бугари у МКД?
То је као када би ми Срби убеђивали Мађаре у Мађарској да су Срби.
У МКД има око 2% Срба ако се не варам.
Јели могуће да је толики страх од 2% Срба па да им не дате основна људска права- да уче сопствени језик?
Бедно.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.485
А што е со односот меѓу Грците и Албанците?

Во Грција вера и имиња менувате само полесно да се асимилирате, а не пак да се однесувате како тука, ќе ве снема од таму за 12 секунди.
Не збори за стравопочит, не сте поарни.
Реално Грчкиот продукт за народност и држава е многу подобро стокмен или посупериорен од било кој од Балканските народи. Голем број на Власи, Славјани, Албанци се асимилирани во тој проект доброволно. Просто и едноставно гордост е да се биде елин. Многу Бугарски чорбаџии се пишувале елини како титула. Интересно е што и нашите Македонци(кои се декларирааат како етнички Македонци, а претежно се во Австралија) од местата каде што живееле заедно со Грци и каде што отсекогаш се паметело тоа античко минато се посупериорни и погорди на Македонштината за разлика од Македонците кои практикуваат југо или славо Македонизам(претежно постарите генерации од В.Македонија).
 
Член од
6 февруари 2021
Мислења
31
Поени од реакции
18
Како мислиш подобро?
Подобро е да си малцинство во земја со доминантно муслиманско Албанско население кое културолошки, религиозно и во многу други погледи поразлично од тебе?
Мислам дека идејата за обединета Македонија е утопија. Колку и да звучи убаво никогаш нема да е изводливо се додека има премногу различности. Во тој поглед централистите колку и да ни се симпатични живееја во утопија што и на крај се потврди.
Така и овој мал дел што остана од Македонија нема да биде неделив бидејќи се е против нас...
Македонци ће заједно са Србима и Црногорцима решити албанско питање када за то дође време.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.249
Поени од реакции
900
Македонци ће заједно са Србима и Црногорцима решити албанско питање када за то дође време.
кажи дека ти треба топовско месо!

и пиши македонски да те и Бог разуме!
 
Член од
6 февруари 2021
Мислења
31
Поени од реакции
18
кажи дека ти треба топовско месо!

и пиши македонски да те и Бог разуме!
Топовско месо?
За шта???
Автоматски споено мислење:

На кој начин?
Држава се прави мачем.То је једини начин.
Автоматски споено мислење:

Ми ћемо Косово и Метохију ослободити.То није упитно.То је питање времена.
Македонци ако хоће да имају државу мораће да је ослободе.
Сами.Да би била њихова.
Црна Гора такође.
То је тако и тако ће бити.
Наравно.Македонци ако то не желе то је њихов избор.
Ми имамо своје планове и они се тичу искључиво Србије,КиМ,ЦГ,Републике Српске и РСК.То су српске земље и то је наше.
Ми Срби смо стварали разне Југославије да би били јаки и давали слободу другима који су били уз нас.На крају је све то пропало јер ти други којима смо дали слободу су се показали недостојнима.
Нема више Југославија.
Сада идемо сами.Само ми,Срби.Окупићемо све српске земље у једну државу.Македонија у томе свему може бити само добар комшија.Пријатељски народ.Нешто као Руминија.Србија и Румунија су две земље које никада ни око чега нису имале никакав проблем.
 
Последно уредено:
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
210
Наравно да јесмо небески народ.Шта теби ту није јасно?Поготову у вези ткз."Босне".
Небески... :lolzz:Скоро само со белградскиот пашалак ке си останете..
BTW зашто администратори толерират друг јазик? ...или за српскиот правилата не се применуваат?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.987
Поени од реакции
19.001
Како мислиш подобро?
Подобро е да си малцинство во земја со доминантно муслиманско Албанско население кое културолошки, религиозно и во многу други погледи поразлично од тебе?
Од аспект на опстанок на нација? Милион пати подобро.
 
Член од
6 февруари 2021
Мислења
31
Поени од реакции
18
Небески... :lolzz:Скоро само со белградскиот пашалак ке си останете..
BTW зашто администратори толерират друг јазик? ...или за српскиот правилата не се применуваат?
Koji si ti jadni,ubogi primerak niže vrste.
Nikakve milosti nećemo imati.
Specijalno za tebe srpski i latinica.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
210
Koji si ti jadni,ubogi primerak niže vrste.
Nikakve milosti nećemo imati.
Specijalno za tebe srpski i latinica.
кој си ти бе келеш, што не ги почитуваш правилата на форумот. Но, ова не е мој проблем, туку на домаќините
 
Член од
6 февруари 2021
Мислења
31
Поени од реакции
18
Македонци ако желе своју државу морају бити стрпљиви.
Пре свега од било каквог уласка у ЕУ нема ништа.
Никада није ни било.
Оног тренутка када Србија крене у ослобађање Косова и Метохије,то ће бити знак да је дошло ваше време.
Мораћете то сами.Добро.Подразумева се да ће те од нас добити помоћ у виду техничких средстава али тај посао морате сами да завршите.Црна Гора такође.Држава се не прави за један дан.Морате се фокусирати на стварање своје државе.Ове бугарске приче су смешне.Нису вредне коментара.
Автоматски споено мислење:

кој си ти бе келеш, што не ги почитуваш правилата. Но, ова не е мој проблем, туку на домаќините
Правила?!?!?
На нама Србима су сва међународна правила прекршена.Све норме погажене.Закон морал и правда згажени у блато.
Ми нисмо у обавези да поштујемо ништа.
Што се тиче конкретно овог форума.
Већ сам рекао.
Дошао сам овде да изнесем српски став.
Ја сам Србин из Републике Српске,бивши војник ВРС,не знам македонски.
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.557
Поени од реакции
6.134
ги знаем твоите сојузници :tapp:
Многу глупа мапа, Грција нема никакви територијални претензии кон денешна територија на Република Македонија. Колку и да имаме ружно минато со нив, они барем имаат некаков сенс кога се во прашање државни интереси затоа и 2001 тенковите од Украина стигнаа преку Грција додека вие забранивте! Во тој момент може и се понадевавте дека ќе бидеме поразени, сепак историјата со Албанците ве поврзува по таа балистичко-фашистичка линија
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2007
Мислења
16
Поени од реакции
22
Vo Spanija, clenka na EU od 80'tite, za dobivanje na drzavjanstvo na kralstvoto Spanija, poedinecot treba da podnese zakletva pred sud, deka prifakja drzavjanstvo na Kralstvoto Spanija. Aktot de jure pridonesuva da poedinecot iako go zadrzuva drzavjanstvoto na svojata Jus sanguinis drzava, na teritorijata na Spanija e po zakon priznaen edistveno kako Spanec. Bez razlika na entitetot, poteklo,afinitetot ,i bez razlika deka e drzitel na drzavjanstvo/drzavjanstva od druga/i zemja/i se smeta pravno i legalno EDINSTVENO kako Spanec/Drzitel na Spansko drzavjanstvo.

Ova e resenieto sto Makedonija treba da go implementira za dvojnite drzavjanstva so Bugarija.... Vo Makedonija drzitelot na Makedonski pasos na makedonska teritorija sekogas treba se smeta za Makedonec na teritorija na pravno definiranata i priznaena drzava Makedonija.
Nadvor... neka se identifikuva kako sto mu e milo ... Bugarin, Mongolec,Turcin,Albanec, Kinez ....a ako ne saka da ne e Makedonec po drzavjanstvo vo Makedonija, slobodno neka se otkaze od Makedonskoto drzavjanstvo i neka si gu zacuva drzavjanstvoto spored Jus sanguinis ...

Isto e i so Francija, i so mnogu drugi EU drzavi.....
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom