Што кога ништо не ви оди во животот ?

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не е до имање или немање среќа туку до севкупните околности ... држава, општество, менталитет на народ, средина на живеење, движење и работење, лични психо-физички перформанси/способности и.т.н.
Мада кај нас овде на Балканот и човек не може да има некои којзнае какви големи очекувања на ниту еден животен план ... затворени конзервативни општества, изолирани и поделени мали банана државички во постојана мултидецениска политичка и економска криза, традиционален и робовски менталитет на народ, алчни политичари и газди... што понатаму да се каже !
И после човек не го бидувало за ништо ... епа мора пред се секој човек да има еднакви и фер шанси за успех во животот, без такви шанси ништо од натпреварот !
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Не е до имање или немање среќа туку до севкупните околности ... држава, општество, менталитет на народ, средина на живеење, движење и работење, лични психо-физички перформанси/способности и.т.н.
Мада кај нас овде на Балканот и човек не може да има некои којзнае какви големи очекувања на ниту еден животен план ... затворени конзервативни општества, изолирани и поделени мали банана државички во постојана мултидецениска политичка и економска криза, традиционален и робовски менталитет на народ, алчни политичари и газди... што понатаму да се каже !
И после човек не го бидувало за ништо ... епа мора пред се секој човек да има еднакви и фер шанси за успех во животот, без такви шанси ништо од натпреварот !
99.99% зависи од што имаш помеѓу ушите.
да не кажам 100%

тоа се држава, балкан, општество, итн итн се само изговори.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
99.99% зависи од што имаш помеѓу ушите.
да не кажам 100%

тоа се држава, балкан, општество, итн итн се само изговори.
Не е точно има и многу глупи или нискоинтелегентни личности кој животот им тече топ и многу работи им одат од рака... така да дека некој треба да има нешо посебно памет или мозок нема врска се е до психологијата на околината и друштвото т.с како размислува човекот таков и ке биде позитивното мислење го прави животот интересен и кога тоа не изгледа така ...
 
D

Daedalus

Гостин
99.99% зависи од што имаш помеѓу ушите.
да не кажам 100%

тоа се држава, балкан, општество, итн итн се само изговори.
Опасни статистики мајсторе.

Еве го Жути кај мене у маало, нешо ко твоето ајќу, ама татко му, му остави пун курац недвижнини и пари, пред да скине конци. И сеа Жути живее ко цар без да мрдне со прст, а едвај помина средно, ништо чудно и да има потешкотии да ја прочита „Зоки Поки".
Ама ко тебе и он, опасен трол, ноншалантен фраер, патрициј у душа...
Што ти прави шарм човече, а и наследство од тато.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Опасни статистики мајсторе.

Еве го Жути кај мене у маало, нешо ко твоето ајќу, ама татко му, му остави пун курац недвижнини и пари, пред да скине конци. И сеа Жути живее ко цар без да мрдне со прст, а едвај помина средно, ништо чудно и да има потешкотии да ја прочита „Зоки Поки".
Ама ко тебе и он, опасен трол, ноншалантен фраер, патрициј у душа...
Што ти прави шарм човече, а и наследство од тато.
Зошто место нормален муабет цело време се напињаш и лични навреди?
 
D

Daedalus

Гостин
Зошто место нормален муабет цело време се напињаш и лични навреди?
Пошто тресеш глупости, а пристапуваш у дискусии со огромна самодоверба. Малце скромност, не си увек у право. Еве, што ти е со овие 99.99%, како ги израчуна?
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
како размислува човекот таков и ке биде позитивното мислење го прави животот интересен и кога тоа не изгледа така ...
тоа го велам и јас, како размислува човек многу значи.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Не дека ништо не ми оде у животот, ама тоа што ми треба, никогаш у комплет не иде. Онака да речам, сеа таман е, не ми треба ништо друго. Или се пари, или е работа, или е љубов, или е к'смет. Сеа како сум запната по една од овие погоре, се откажуам више од шо а нема. Сакала дојде, сакала не. Можам да научам да живеам и без тоа. Нема да бидам 100% исполнета знам, ама има ли човек секогаш се што му треба? Јас до сега никогаш.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Не е до имање или немање среќа туку до севкупните околности ... држава, општество, менталитет на народ, средина на живеење, движење и работење, лични психо-физички перформанси/способности и.т.н.
Мада кај нас овде на Балканот и човек не може да има некои којзнае какви големи очекувања на ниту еден животен план ... затворени конзервативни општества, изолирани и поделени мали банана државички во постојана мултидецениска политичка и економска криза, традиционален и робовски менталитет на народ, алчни политичари и газди... што понатаму да се каже !
И после човек не го бидувало за ништо ... епа мора пред се секој човек да има еднакви и фер шанси за успех во животот, без такви шанси ништо од натпреварот !
Да во право си,но нашата цел е да се пробиеме во таквото партиско-корумпирано општество,да се избориме за свое место или ако најдеме излез од овој лавиринт наречен Македонија да се пробиеме во подобро рангирани земји.И таму не е се поставено на тацна,но потребен е ум да ги искористиме можностите кои ни се нудат.Но битно е дека ни се дава фер плеј и еднаква рангираност.
 
Член од
18 март 2017
Мислења
42
Поени од реакции
65
И да се саможалуваме, и да сме најзадоволни животот оде и тече тоа е факт, се е менливо. До нас е како ке гледаме на тој тек... како ке се соочуваме со пречките и предизвиците. До нас е да избереме да живееме додека сме живи или да се жалеме нон стоп за се. Сите сакаме идеално, нема идеално, секој ден е добар ако го направеме добар. Некогаш сме мизерни затоа што не знаеме да го гледаме и тоа добро што го имаме. Неможе ништо да не ти оди, освен ако стварно си убеден у тоа.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
ednostavno nemam mi fali malku sreka mnogu malku samo malku za da bidam toa sto sonuvam da bidam toa sto mectaamm koga spijam za site moj ambiiiciii celiii i trofeii koj moram da gi ispolnam si vetiv ednostavno si vetiv i nikoogas nema da se otkazam od toa sto go zcrtav
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.546
ednostavno nemam mi fali malku sreka mnogu malku samo malku za da bidam toa sto sonuvam da bidam toa sto mectaamm koga spijam za site moj ambiiiciii celiii i trofeii koj moram da gi ispolnam si vetiv ednostavno si vetiv i nikoogas nema da se otkazam od toa sto go zcrtav
Така треба само храбро и продолжи понатаму.Нека те води само една мисла во животот дека нема што да изгубиш.
 
M

martin64

Гостин
По мене мислам дека 100% ние сме одговорни за својот живот.
Никој не ни е крив, ни држава, ни пријатели, ни фамилија.
Ставете си цел и размислувајте позитивно и знајте дека е животот само забава доколку ги постигнете работите што ги сакате и процесот да се дојде до тиа
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Еве го Жути кај мене у маало, ама татко му, му остави пун курац недвижнини и пари, пред да скине конци. И сеа Жути живее ко цар без да мрдне со прст, а едвај помина средно, ништо чудно и да има потешкотии да ја прочита „Зоки Поки".
Наследството од баба, дедо, мама и тате брзо се поарчува доколку се троши безвезе т.е. се фрлаат парите по ветар што би се рекло по народски ... доколку парата не ја обновуваш постојано таа брзо се арчи/троши па макар и милиони евра на некого да му оставиле неговите како што викаш во недвижнини, имоти, банки и сл.
Има многумина кои потекнуваат т.е. потекнувале од ситуирани фамилии, но со текот на времето спаднале доле во ниската класа и обратно некои од ниската класа се искачиле во средна или во висока богата класа, животот е круг !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom