Што кога не сте прифатени од страна на родителите на партнерот?

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.438
Аздисале ова жениве брее:P

Која од нив коа се подала на мажот и отишла како што е ред у туѓа куќа, ги прифатила како мајка и татко родителите на партнерот:P

Една ако се најде таква (со усна потврда од новата мајка и новиот татенце), ја утре на пладне шетам гол 3 круга околу статуата на Воинот на Коњ, и уште 1 круг, понатаму кај Скендербег на коњот, согласно рамковниот.
pazi sto vetuvas:D
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Секој мора да е на чисто дека кога се мажи/жени не го прави тоа за да биде омилен/а зет или снаа, туку затоа што го сака сопругот/сопругата.


Anco

Аман бре човек, што „луѓе“ ќе да беа каде што ти е мажена ќерката? На јабаџија човек ќе му дадеш да јаде, а не на снаа.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Обично во последен период налетувам на вакви ситуации кај што родителите не дозволуваат нечија врска(мислам од секогаш ги имало тие случаеви.)баш заради она кое Keepitreal наброја во воведот...Лош глас,недоволно финансиски средства и тако даље.
Но зошто родителите секогаш ги слушаат останатите каков бил партнерот на нивната керка/син?Зар им е важно мислењето на другите отколку среката на своето чедо?Па запознај најпрвин па суди...Исто така и за финансиските средства...Секој не може да биде богат односно добро финансиски способен...Па може да се најде решение и за тоа...И двајцата ке работат и двајцата ке заработат...
Не ги разбирам тие родители посебно мајките кои упорно ги тераат своите керки да го оставаат моменталниот партнер заради некој богат бидејки ним не им се допагал.Не го прифакаат.
Јас доколку не бидам прифатена од родителите на мојот партнер ке гледам да направам некој компромис кој ке одговара и на двајцата притоа сугерирајки им дека мора да го почитуваат изборот на нивниот син...Ако и понатаму не наидам на недоразбирање ке оставам нему да реши што е најдобро...
А доколку мојот партнер не биде прифатен ке ги натерам да го запознаат подобро...Но не сакам да се мешаат во моите одлуки како што и јас не се мешам во нивните...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.043
Поени од реакции
10.742
знам еден случај кај што мајката ја тераше керка си да му раскине на дечкото зашо не бил богат а дечково средна класа, не е баш слаб финансиски и упорно таа форсира богат да најде ќерка и.
без да земат у обзир дека ќерката не и е нешто вауууууу за да некој сноб се затреска у неа иако не му е на ниво, без факултет плус они не се нешто најдобро финансиски и сеа сака од магаре на коњ:cautious:

Anco прв впечаток добив дека ќеркати е мажена у некоја снобска фамилија и дека не ја сакале ради тоа што не сте им на ниво, да беше така и немаше многу чудно да ми биде многу случаеви такви има али ваков случај првпат сретнувам, да се крсти човек со лева рака :confused:
добро би било да можеш да ги отргнеш ќеркати и зет ти од там.
со сватовите твои работава е.... ем шуто ем боде o_O
 
F

FARANG

Гостин
Јас лично не сум се стретнал со таков проблем. Но што кога имате притисок и не сте прифатени од страна на родителите на партнерот ?
Некои на пример не се прифатени од Х причини како : Вера, лошо друштво, лоша фамилија, немање доволно финансиски средства, лош глас итн.
Ме интересират мислењата и примери на оваа тема, поради тоа и ја отварам .

http://www.youtube.com/watch?v=ahoDs6oJoiE

Балашевич се ти кажува овде... Кој ги е*е иначе... Важна ми е само таа ако неќе нек се носи и она
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Секој мора да е на чисто дека кога се мажи/жени не го прави тоа за да биде омилен/а зет или снаа, туку затоа што го сака сопругот/сопругата.


Anco

Аман бре човек, што „луѓе“ ќе да беа каде што ти е мажена ќерката? На јабаџија човек ќе му дадеш да јаде, а не на снаа.
еве пред малку ми заѕвони една жена со дете и и дадов бар нешто.
А овие таму ни вода како што пишав.Немат дома вода и не и ни даваат. А имаа и мало дете сега е една година и така го раснеа без вода и без струја(сега ставија само струја).
Во село Лисиче се 5км од центар.А таков друг случај нема во Македонија.
Бар да се омажеше во Шупли Камен и бар вода ќе имаше од Пчиња.Или некаде во Мариово покрај Црна река,каде старите ергени тешко доаѓаат до невеста. Инаку таа работи,само пари не гледа (изгледа и ги зимаат)зетот никогаш не работел веќе 12 год.
--- надополнето: 17 април 2013 во 15:30 ---
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
еве пред малку ми заѕвони една жена со дете и и дадов бар нешто.
А овие таму ни вода како што пишав.Немат дома вода и не и ни даваат. А имаа и мало дете сега е една година и така го раснеа без вода и без струја(сега ставија само струја).
Во село Лисиче се 5км од центар.А таков друг случај нема во Македонија.
Бар да се омажеше во Шупли Камен и бар вода ќе имаше од Пчиња.Или некаде во Мариово покрај Црна река,каде старите ергени тешко доаѓаат до невеста. Инаку таа работи,само пари не гледа (изгледа и ги зимаат)зетот никогаш не работел веќе 12 год.
--- надополнето: 17 април 2013 во 15:30 ---
Лесно е од страна да се соли памет, ама ќе ти кажам: прибери си го детето додека не ја разболат од нервоза.
Што живот е тоа? Млада, здрава, права, работи и парите и ги земаат?!?!?
Анчо, не живееме у 19. век!
Мојата прабаба била различна вера со прадедо ми и му рекла: ќе се земеме, ако ја прифатиш мојата вера. Ако не, шетај!
Пази, тоа се случува пред 100 години во македонско село!!!
У 21. век една жена не смее да си дозволи да ја третираат како робинка.
Зетот каков лангидар! Маж, да чека жена му да го издржува?! Маж може секаде да работи. Ќе растовара цемент ако треба. Дете има, невеста има, он седи дома?!

Пак ќе ти кажам: прибери си го детето дома. Кај има за вас, и за неа и за детенцето ќе има.
 
W

Werther

Гостин
Лесно е од страна да се соли памет, ама ќе ти кажам: прибери си го детето додека не ја разболат од нервоза.
Што живот е тоа? Млада, здрава, права, работи и парите и ги земаат?!?!?
Анчо, не живееме у 19. век!
Мојата прабаба била различна вера со прадедо ми и му рекла: ќе се земеме, ако ја прифатиш мојата вера. Ако не, шетај!
Пази, тоа се случува пред 100 години во македонско село!!!
У 21. век една жена не смее да си дозволи да ја третираат како робинка.
Зетот каков лангидар! Маж, да чека жена му да го издржува?! Маж може секаде да работи. Ќе растовара цемент ако треба. Дете има, невеста има, он седи дома?!

Пак ќе ти кажам: прибери си го детето дома. Кај има за вас, и за неа и за детенцето ќе има.
Ја незнам шо мајка прадедоти барал по туѓи вери да барата...:unsure:
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Мојата прабаба била различна вера со прадедо ми и му рекла: ќе се земеме, ако ја прифатиш мојата вера. Ако не, шетај!
Осман-бег да не ти е прабаба?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Ако е нормална и вредна личност зошто да не го/ја прифатат?
Не е се во парите и убавината. Мора да е од позната фамилија?
Е сега ако он е наркоман, друга вера, криминалец, алкохочичар, голема разлика во години или ако он поминала сто мажи пред него тогаш и јас не би го прифатил за мое дете.

На една комшика мајка и не го прифати дечко оти немал факултет. Ќе немала никаква иднина со него. Он бил прост и без образование. :tapp:
На 20 год ја омажија за еден Германец што е 15 години постар од неа и сега гледам се вратила дома со детето а тој се ожени со друга.
Така треба на ваквите родители што им ги бираат партнерите на децата и не го прифаќаат тоа што тие го сакаат. Ама прво ние треба да гледаме каков/ва личност е. ;)

Anco ќерка ти нели е знаела пред тоа каков е, каде и со каква фамилија живее? Вие нели ги видовте родители какви му се пред да им ја дадете?

Уште од првиот пат се гледа какви се и/му родителите и како се однесуваат.
Мене ме прифатија да не ги урочам, па да се сменат и да ме истепаат. :icon_lol: Имаат три ќерки јас сега сум и бил син кој многу сакале да го имаат. :D А и мајка ми ја прифаќа. Секаде се заедно како другарки од школо. :pos: :D :cool: :icon_lol:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.674
Поени од реакции
11.032
Тешки и комплексни се овие работи, посебно неприфаќањето. Имам личен пример кој повеќе од 25 години се случува и сеуште трае. Татко ми ја има доживеано оваа судбина, бидејќи од никогаш не бил прифатен кај родителите на мајка ми, па како мал ме имаат носено доле пред зграда за да може да ме види, бидејќи кај нив дома немал пристап. Тоа е таа малограѓанштина, комплекс и стереотипи кои сеуште владеат кај нашиот народ. Јас на моето дете не би можел да му префрлам за неговиот избор, бидејќи тоа според моите принципи е крајно сељачки и испод мое ниво, без разлика колку би бил строг, но секако дека би направил се до еден разумен компромис доколку јас или моете дете не биде прифатено од другата страна.
Денес сум сведок на незгодни настани каде има баш такви поделби, последици на комплекси од минатото (во мојата фамилија) и тоа искрено ме вади од такт, по што одлучив да одјебам се по список и супер ми е.
Јас искрено не сум се нашол во ваква ситуација, но моментално одам натаму бидејќи се трудам да исправам една врска каде сум главен кривец со што омразата кон мене од нејзините е сосема оправдана и очекувана. Што си дробел тоа ќе си сркаш пиле мое шарено.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Ја незнам шо мајка прадедоти барал по туѓи вери да барата...
:unsure:
Била многу убава, ебаго. Рекол дека дава лири-жолтици, ама баба ми рекла дека тоа е ОК, ама не е доволно. :sneaky:

Осман-бег да не ти е прабаба?
Не. Прадедо ми е Осман-бег.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom