Што кога не сте прифатени од страна на родителите на партнерот?

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Јас лично не сум се стретнал со таков проблем. Но што кога имате притисок и не сте прифатени од страна на родителите на партнерот ?
Некои на пример не се прифатени од Х причини како : Вера, лошо друштво, лоша фамилија, немање доволно финансиски средства, лош глас итн.
Ме интересират мислењата и примери на оваа тема, поради тоа и ја отварам .
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
ако сте стварно најдени со партнерот, тогаш ќе се надмине тој проблем. едноставно ќе си терате своето, а родителите ќе си терат нивно.

крај на крај, никогаш нема да си совршен за синот или ќерката во очите на родителите.
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
ако сте стварно најдени со партнерот, тогаш ќе се надмине тој проблем. едноставно ќе си терате своето, а родителите ќе си терат нивно.

крај на крај, никогаш нема да си совршен за синот или ќерката во очите на родителите.
Ви право си.
Но сепак притисокот си го праи своето, кад тад ќе ти пукни филмот па ќе отераш се упм ...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Дискриминација...
И ? Тоа поради тоа треба да се потчинувам? Да дозволам некој да влијае врз мене?
Зошто ? Затоа што него не му одговара тоа што сум јас, и тоа што ме прави среќен?

Може да те дискриминира само тој што ќе му дозволиш да те дискриминира. Твојата перцепција во негови очи можеш да му ја промениш во првиот контакт.
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
За мене никогаш нема да биде пречка тоа. Пишувам за тие кои го имат и го имале овај проблем.
Сум мислел баги време на ова, што ќе биде ако биде така ...
И искрено јас ќе се нервирам да, но после некое време К.. ќе ме боли :)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Ако дозволиш да те шутираат, ќе ти ебат матер, слаб си ако се плашиш, не се плашиш затоа што си слаб.
It's all in our head
во мојот живот јас сум тој што прифаќа некој или не.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
И ? Тоа поради тоа треба да се потчинувам? Да дозволам некој да влијае врз мене?
Зошто ? Затоа што него не му одговара тоа што сум јас, и тоа што ме прави среќен?

Може да те дискриминира само тој што ќе му дозволиш да те дискриминира. Твојата перцепција во негови очи можеш да му ја промениш во првиот контакт.
I'm with you bro. Крај на крај не се мажиш/жениш за неговотo семејство, туку за него/неа
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Јас ќе напишам за ќерка ми,нешто ни видено ни чуено до сега.
Се омажи набрзина рано и не баш рано на 2о години,со познаство од месец-два.
Бидна свадба. Ние со голема радост. Таа потоа почна да слабее.
Не само што неа не ја прифатија туку ни нас. Не одевме многу таму или скоро ич.
Но отидов еден ден. Таа одеше на работа волонтерски неколку години. Ја чекам дента.
Од 3 (15) попладне до вечер не стават за јадење.Не и дават. Јадат сами настрана.
Уште два дена одам така, ИСТО. И потоа вечерта ги носам кај мене да јадат и им
давам кола за да доаѓаат секојдневно кај мене на ручек.Та беше и бремена.
Внукот дојде брзо.И така беше со години....... (тешки маки, но се уште се заедно,не и даваат ни вода,поточно нема вода дома,во куќичето,а долго време немаа ни струја .....)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Лесно е вака да се збори, факт е дека тие работи прават потешкотии. Многу зависи и од партнерот и неговата независност од родителите, т.е дали е лесно подлегнува на влијанија и муабети или си држи став и знае што сака.
Додека не научат луѓето дека не треба да се мешаат у туѓ живот, ќе има и вакви проблеми.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Јас ќе напишам за ќерка ми,нешто ни видено ни чуено до сега.
Се омажи набрзина рано и не баш рано на 2о години,со познаство од месец-два.
Бидна свадба. Ние со голема радост. Таа потоа почна да слабее.
Не само што неа не ја прифатија туку ни нас. Не одевме многу таму или скоро ич.
Но отидов еден ден. Таа одеше на работа волонтерски неколку години. Ја чекам дента.
Од 3 (15) попладне до вечер не стават за јадење.Не и дават. Јадат сами настрана.
Уште два дена одам така, ИСТО. И потоа вечерта ги носам кај мене да јадат и им
давам кола за да доаѓаат секојдневно кај мене на ручек.Та беше и бремена.
Внукот дојде брзо.И така беше со години....... (тешки маки, но се уште се заедно,не и даваат ни вода,поточно нема вода дома,во куќичето,а долго време немаа ни струја .....)
Овие се за на кушање.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Тогаш не ми треба ни он, ни неговите мајка и татко. Кога моите родители можат да го почитуваат мојот избор, очекувам дека и неговите мораат да го направат истото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom