Што кога е паднат знакот?

T

Tetro

Гостин
Во целиот град има оштетена сообраќајна сигнализација, поради што се големи можностите возачите ненамерно да прават прекршоци. Од полицијата велат дека во овие случаи најчесто простуваат, иако формално постои основа за казна



Целиот град има проблем со вертикална сигнализација

Сообраќајниот знак со кој се укажува дека улицата Воденска во Карпош 4 е еднонасочна со месеци стои откорнат и фрлен покрај коловозот. Поради тоа, освен локалните жители, другите не го знаат важечкиот сообраќаен режим и често не го почитуваат. Дали тие возачи ризикуваат да бидат казнети од полицијата? Според МВР, по правило ризикуваат, но полицајците се толерантни во овие случаи.

- Знаците треба да бидат убаво поставени, за луѓето што не поминуваат често во некоја населба да имаат прегледни информации за важечкиот сообраќаен режим. Ако знакот е оштетен или отстранет, возачот може да помине само со предупредување. Но таквите случаи се инцидентни, затоа може да се избегне казната, иако има основа за неа. Возачот треба да ја гледа хоризонталната сигнализација, ознаките на асфалтот, ако нема знак - објаснува Лиза Бендевска, портпаролка на СВР-Скопје.

Но иако полицијата тврди дека ретко се соочува со такви проблеми, мала прошетка низ улиците, особено низ споредните, е доволна за да се откријат многу недостатоци во сообраќајната сигнализација. Голем број знаци се искривени, исчкртани со спрејови, избледени, врз нив се залепени постери, затскриени се зад гранки од дрвја или зад грмушки, а во некои случаи се откорнати, или само знакот или заедно со металната прачка.

Во целиот град има проблем со вертикалната сообраќајна сигнализација. Некои општини велат дека редовно ја одржуваат, иако нови знаци најчесто се поставени само на реконструирани улици. Општините Аеродром и Центар, пак, велат дека вертикалната и хоризонталната сигнализација, односно поставувањето сообраќајни знаци и обележувањето на лентите на асфалтот, не се нивна надлежност, туку на градот. Други, пак, не ја префрлаат одговорноста.

- По увидот на терен, општинските служби констатираа неколку оштетувања на сообраќајните знаци на територијата на општината Кисела Вода. Во насока на подобрување на патната сигнализација во годишната програма на секторот за комунални работи, инфраструктура, сообраќај и заштита на животната средина има предвидено пари за реконструкција, обнова и за поставување нова хоризонтална и вертикална сообраќајна сигнализација - изјави Марјан Спасески, портпарол на општината Кисела Вода.
Надлежните од градот соопштија дека изминатата година имаат сменето односно поставено повеќе 750 нови и репарирани сообраќајни знаци на градските сообраќајници. Оваа година веќе се поставени повеќе од 800 сообраќајни знаци.

- Во рамките на програмите за одржување на улиците се издвојуваат и значителни средства за одржување на вертикалната сигнализација. Екипите на јавното претпријатие дел знаци ги менуваат според претходно направена програма за периодично менување, а добар дел се менуваат инцидентно, откако ќе се утврди дека некој несовесен граѓанин ги оштетил, уништил или пак ги оставил во состојба во која не можат да си ја вршат функцијата за која се поставени. Дел знаци се поставени на сообраќајниците што ги прошируваше градот во текот на минатата и оваа година - соопшти Неделчо Крстевски, портпарол на градот.

ЈП „Улици и патишта“ е задолжено за одржување на вертикалната сигнализација на главните сообраќајници. Тие соопштија дека прават контрола и обиколка секојдневно, а оние знаци што се отстранети од несовесни возачи ги исправуваат или поставуваат нови во зависност од оштетувањето.

- Исто така се поставуваат нови сообраќајни знаци штом ќе добиеме решение, односно налог за работа од градот. За оние знаци, пак, што се исчкртани со спрејови оставаме да одлучува совеста на самите луѓе, тука не можеме посебно да влијаеме, се работи за нивната сопствена култура и несоодветно однесување - изјави Ана Мирочевиќ од одделението за односи со јавност на ЈП „Улици и патишта“.

Изворот

*забелешка: Не е само Скопје со истите проблеми. Цела Македонија ги има.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Возиш без знак :icon_lol:.
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
А шо демек ако има знак ќе се почитува ?! Пак ќе се најди некоја пијана будала ..

Just sayin' ..
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Единствено решение е знаците да се постават доста високо така што хулиганите нема да можат да ги докачат а сепак возачите ќе ги гледаат.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Иамм другарче во Германија металец е :icon_lol:, и вика одиме јас еден панкер и еден нормален и тој нормалниот го откорна знакот за метро и си го носеше со нас во метрото :icon_lol:. И тоа германец човек со сите манири :icon_lol:.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Иамм другарче во Германија металец е :icon_lol:, и вика одиме јас еден панкер и еден нормален и тој нормалниот го откорна знакот за метро и си го носеше со нас во метрото :icon_lol:. И тоа германец човек со сите манири :icon_lol:.
Сакаш да кажеш дека светов отиде у курац,штом нормален Џерманец прави вака :cautious:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
нема знак - нема ограничувања или наредби !! сепак тоа е вертикална сигнализација,припазете и на хоризонталната за да немате 100% проблеми со полицијата......
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Кај нас у Виница има еден знак таму до сендвичарата и на него пишува Центар, нели покажува накај центарот. Ама некој успешно го „превртел“ така шо сега можеш да го завртиш со стрелката на другата страна и фактички го местиш и центарот. Некој шо е од страна може лесно да се збуни.
 
P

Princ

Гостин
Од полицијата велат дека во овие случаи најчесто простуваат, иако формално постои основа за казна
Не може да постои основ за казна ако знакот што врши одредено ограничување го нема. Што земја ќе беше ова ебаго. Значи според уставот се што не е забрането со закон се смета за дозволено, така и во овој случај, ако на една улица нема знак дека е еднонасочна, таа улица под автоматизам станува двонасочна.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Не само знаците, и семафорите некогаш не се "тачни". Поминував еднаш семафор во Битола, возев 30-40 и имав уште 8 секунди. Возев право, значи не менувам правец на движење, него возам право, и случајно заприметувам семафорот за пешаците е зелен, а една типка прво се думаше дали да излезе или не и после си помисли абе шо те еб*м зелено ми е и ми излезе. Јас дирек на кочница мавање, една позади мене на телефон зборуваше ко ќе ме акнеше здраво, со се пешак сите ќе се испотепавме. Арно се убаво заврши, таа на пешачки ме пцуеше, таа зад мене ме пцуеше, а јас си викам ебати семафорот. Којзнае што ќе беше ако беше.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Не само знаците, и семафорите некогаш не се "тачни". Поминував еднаш семафор во Битола, возев 30-40 и имав уште 8 секунди. Возев право, значи не менувам правец на движење, него возам право, и случајно заприметувам семафорот за пешаците е зелен, а една типка прво се думаше дали да излезе или не и после си помисли абе шо те еб*м зелено ми е и ми излезе. Јас дирек на кочница мавање, една позади мене на телефон зборуваше ко ќе ме акнеше здраво, со се пешак сите ќе се испотепавме. Арно се убаво заврши, таа на пешачки ме пцуеше, таа зад мене ме пцуеше, а јас си викам ебати семафорот. Којзнае што ќе беше ако беше.
Остај тие семафори, колку пати ќе ме акнеле заради нив. :mad::mad: :mad:
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
72
Поени од реакции
12
Џабе семафори, џабе знаци. Секогаш се најде некоја будала што ке направи прекршок...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom