Што играте во моментов

Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.277
Знам, но сепак голем дел од карактерите се повторуваат уште од кецот, па сакав од почеток да видам како го развиваат плотот.

Не би можел ништо да кажам за тројката, т.е не смеам... имам само демо играно а тоа беше премалку. Но ја имам моментално фул верзијата и секако ќе ја играм после двојката.
Не знам зошто толку ја ругаат, не ми е јасно. Вака изгледаше фантастично. Ваљда ако ти се играни и претходните тогаш почнуваш да правиш некои паралели и да наоѓаш маани (пр. зошто не ја претставуваат причата како во двојката и кецот, зошто не е тешка како двојката и кецот и сл. - критики кои ги сретнувам за тројката)
Би рекол нешто слично како јас со Дарк Соулс бе... :cool: Почнав со 2, тука се заљубив со светот, тука научив да ролам и сите тие работи. Фактички го доживував како прозор од кој за првпат го доживеав „видикот„. Па без разлика колку беше матно стаклото и колку беше стара и искршена рамката.

Иначе... Д3- Анимации и графика си вриштат, стори- не знам, али со намера сум да дознаам.
т.е ваљда нешто слично како кецот бе. Кецот само што го завшрив. Тоа е, го тепаш ѓаволот и го спасуваш светот само во различни паковања од серија во серија јбг.
Остај тоа “карактери се повторуваат”..!
Врска немаат една со друга.

Второ, можеби грешка ти било што си ја фанал тројката прво…
Додуша не можам да те кривам за тоа! Ние “постарите” сме немале избор, тие биле игрите… Вие имате далеку поголем избор..

Ама па баш ради тоа нас, коа испадна тројката ни беше како WoT, што у ствари и беше!! Кеш граб на Близард што го искористи името и универзумот на Диабло за да профитира од хајп трејнот со вот!

Веруј, кецот и посебно двојката се ненадмашливи класици!
Сеа да не испадне дека пишувам ривју или споредба.. ама како хард-кор фан на Диабло се осеќам повикан да објаснам некои работи…
Не е до графиката(!) иако за времето имаа одлична графика… колку што добра атмосфера имаат! Музика врв што те прати у чекор! Ти прави језа! Знаеш дека нешто гадно се спрема..! Кога ќе олабавиш и ќе си речеш “добра е, поминав”, нареден момент локаш напивки и кликаш како луд да спасиш глава..!
Фаќаш цело време item-и и не знаеш што се додека не ги идентификуваш! Во исчекување си како да гребеш сречка! Па да не навлегувам каков само систем на ајтеми има!
До ден денес се висхитувам на тој што го смислил сето тоа..! Па уште сто работи фаќаш, де руни, де костурски глави, де злато, де џемс, …крај нема!
Рецепти, крафтинг, ролање, сокети, рунвордс… лудница!
Па ако забегаш како што јас сум забегал.. до ден денес ги памтам имињата на unique ајтемите, сетовите, рецептите(повеќето), рунвордс.. нема крај!
Секој карактер си има посебен гејмплеј и стратегија, иако на прва играта е поинт-енд-клик! Да не зборам па каков систем на поени и развој има, што во комбинација со разни оружја и ајтеми, од еден карактер може да изградиш 7-8 сосем различни под типови, со скроз различна игра…

Ај многу забегав со објаснувањево.. ама двојката е поим за игра! Десет мауси имам сјебано со неа!
И најјако од се, е што нема енд-гејм!! Нема крај! Игривост бесконечна! И тоа е дел од нејзината магија…. Ако завлезеш, толку е!

П.С. последен пат ја баталив(за тие што знаат) со Френзи Барб, со Енигма, BotD, CtA, торч и анилиус, +Greed!
И го имав цел сет Имортал Кинг за ладење кога ми беше досадно… :rolleyes:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Морам да улетам на темава со една друга игра. Апстинирав од серијалот Call of Duty веќе 5-6 години можеби, во саботата ја купив Modern Warfare 2 (2022). Инфинити Вард како студио ми станаа антипатични затоа што ја уништија играва скроз (мое мислење). Забегаа со тие адвансед глупости. Минатата недела успеав се што пропуштив да доиграм за да ја уживам најновата. Ау колку добра кампања, секоја чест! Ме изненади дека имаше скоро 7-8 часа гејмплеј. Целата механика и тоа дека повеќето убиства се со 1 куршум како и што е реално беше фантастично. Одлична приказна, и графиката маестрална. Штета немаше курви у мапата на амстердам :D пс5 е бест бај од последниве 4-5 години.
Ова беше само еден изговор за да продолжам да ја игнорирам Sekiro. Не знам колку и дали би играл warzone, ми нема драж пукање у празно без приказна, можеби со друштво.

Следна се мислам дали да ми е Hitman, Ratchet and Clank или Stray. Ќе видиме за што сум расположен.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Da se vratam na stariot muabet pred @Комита Ултрас da ni skrsi film :D koga pisavme za Diablo IV ja fativ toj vikend open betata na den dva i moram da kazam deka mnogu jako me hukna iako dokaj 10 lvl uspeav samo da poigram. Lilith e badass i prikaznata e dosta mracna a bogami i atmosferata. Kombatot me iznenadi na intuitivnata strana, ovoj tip igri sekogas bea za maus i tastatura a jas raskrstiv so pc gaming pa mozebi zatoa i ja skipnav Diablo II: resurrected a mozebi treba vaka nostalgicno da i sednam

10 funti e bas momentalno so 67% off :unsure:

Bitno nesto da kupi, drugite nepocnati neka cekaat…

Lilith prasaj me dali sum bil dobro momce :gjavol:

38B7A78A-3821-47AA-B0B1-16241DAD7D50.jpeg

Следна се мислам дали да ми е Hitman, Ratchet and Clank или Stray. Ќе видиме за што сум расположен.
Ne igram hitman no stray e za onaka, kratko i iskulirano dodeka ratchet mene me iznenadi kolku e dobra i zabavna, odlicen showcase za konzolata a baska iako site tvrdat deka osven astro, returnal najmnogu gi koristi opciite na kontrolerot no za vreme na ratchet mislam deka mi ozivea vo raka… iako mozebi bidejki e prvata igra sto ja igrav so haptics i voopsto na ps5 ama togas igrav i astro… a momentalno pleskam returnal and not feeling it man, ne mi e nad ratchet no e daleku pozabavna repetitivnost :D
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.829
Поени од реакции
24.226
Da se vratam na stariot muabet pred @Комита Ултрас da ni skrsi film :D koga pisavme za Diablo IV ja fativ toj vikend open betata na den dva i moram da kazam deka mnogu jako me hukna iako dokaj 10 lvl uspeav samo da poigram. Lilith e badass i prikaznata e dosta mracna a bogami i atmosferata. Kombatot me iznenadi na intuitivnata strana, ovoj tip igri sekogas bea za maus i tastatura a jas raskrstiv so pc gaming pa mozebi zatoa i ja skipnav Diablo II: resurrected a mozebi treba vaka nostalgicno da i sednam

10 funti e bas momentalno so 67% off :unsure:

Bitno nesto da kupi, drugite nepocnati neka cekaat…

Lilith prasaj me dali sum bil dobro momce :gjavol:

Прегледај го приврзокот 373615
Ја здробив од играње Diablo IV викендов на плејка и ептен ми залепи.
До толку ми залепи што во понеделникот отидов да рокнам 70$ за pre-order и гледам педерите ставиле дека само Delux верзијата од 89$ ќе има Early Access.
Ова малце ме разочара и кој ги ебе искрено, не дека нема да им ги дадам тие 70$, ама ќе си почекаат малце.
Морам да глумам малце карактер. :D
 
  • Љубов
Reactions: wot

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Мене одувек ми било смешно играње на тастатура - нешто што е дизајнирано за куцање текст. Не ми било јасно како може да ти биде боље тебе со рацете раширени по буквите од тастатура, одколку на мене кој држам ергономски дизајниран предмет баш за таа намена (гејмпад, џостик...).
И секогаш ова било непопуларно мислење, кај околината. На тоа сум навикнат.

(секако има милион фактори тука, како - зависи од жанрот, на пример за спорт е боље гејмпад, за FPS тастатура и маус, за летачки симулации и тепачки џојстик и сл.)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.497
Поени од реакции
4.324
Мене одувек ми било смешно играње на тастатура - нешто што е дизајнирано за куцање текст. Не ми било јасно како може да ти биде боље тебе со рацете раширени по буквите од тастатура, одколку на мене кој држам ергономски дизајниран предмет баш за таа намена (гејмпад, џостик...).
И секогаш ова било непопуларно мислење, кај околината. На тоа сум навикнат.

(секако има милион фактори тука, како - зависи од жанрот, на пример за спорт е боље гејмпад, за FPS тастатура и маус, за летачки симулации и тепачки џојстик и сл.)
Не се работи за тоа што држиш, како го држиш и колку е ергономски, се работи за сензитивност/осет.
Одлично функционираат и двете опции, али фидбекот од контролирањето на маус и контролер не е исто.


Мислам... можиме да дискутираме до сабајле за ова и пак да останиме на различни страни :icon_lol: но сепак факт е факт.

Не ми било јасно како може да ти биде боље тебе со рацете раширени по буквите од тастатура
Исто како тебе, ергономски, веруј :cool:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Ниедна игра не ме мачела волку...
Вториот бос поминат на 10ти август, два дена пред постов. Третиот уште го немам поминато. Само два пати успеав да стигнам до него. Скоро два месеци еве. Обично би прекинал и не би се замарал, ама нешто не ми дава овде. Морам да ја поминам.
Isto kako Phrike, go skinav od vtora i Ixion blagodarenie na refabricatorot. Ne se nekoj pregolem challenge bossovite iskreno ako sporedam so dark souls ili zaradi nekoja pricina hollow knight no me drzi dosta napnat ponekogas kako vo dark souls, igram cesto i pretpazlivo so vnimanie iako najmnogu fun mi e koga pravam run bez da mi e gajle i skokam u sred bitka i shiftam levo desno gore dole sega blagodarejki i na grappling hookot se otvara uste porazlicen gameplay. No da ne zboram prerano, gledam si se pomacil so tretiot, pa da videme.

Lets gooo :vozbud:

 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
Isto kako Phrike, go skinav od vtora i Ixion blagodarenie na refabricatorot. Ne se nekoj pregolem challenge bossovite iskreno ako sporedam so dark souls ili zaradi nekoja pricina hollow knight no me drzi dosta napnat ponekogas kako vo dark souls, igram cesto i pretpazlivo so vnimanie iako najmnogu fun mi e koga pravam run bez da mi e gajle i skokam u sred bitka i shiftam levo desno gore dole sega blagodarejki i na grappling hookot se otvara uste porazlicen gameplay. No da ne zboram prerano, gledam si se pomacil so tretiot, pa da videme.

Lets gooo :vozbud:

Не се страшни босовите, тешкото ми беше да стигнам до нив. И јас првите два биоми релативно лесно ги поминав, а заглавив два месеци во третиот. Дури и кога ќе успеев да стигнам до босот, хелтот ми беше на минимум. Имаше едни ептен заебани дронови, мислам дека ги нерфнаа откако завршив и не би требало да се голем проблем сега.

Доброто е што откако ќе го научиш биомот и знаеш веќе кај е босот, можеш да го претрчаш цел. Многу малку "соби" те затвараат и те тераат да се тепаш.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Ф

Флеш

Гостин
RDR2 е најдобра игра воопшто.


Фак јууу Дач и Мајка и Туберкулозо .... Лонг лив Артур ..... Стигнав до епилогот,главното го завршив . Прејака приказна .... Last of us е ништо во споредба со Rdr2 ..... Се надевам ќе има серија или филм .
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.418
Поени од реакции
4.248
Мене одувек ми било смешно играње на тастатура - нешто што е дизајнирано за куцање текст. Не ми било јасно како може да ти биде боље тебе со рацете раширени по буквите од тастатура, одколку на мене кој држам ергономски дизајниран предмет баш за таа намена (гејмпад, џостик...).
И секогаш ова било непопуларно мислење, кај околината. На тоа сум навикнат.

(секако има милион фактори тука, како - зависи од жанрот, на пример за спорт е боље гејмпад, за FPS тастатура и маус, за летачки симулации и тепачки џојстик и сл.)
Не е непоуларно мисљење, едноставно не си у право. Џојстикот е инфериорен во секоја примена освен можда платформери и фајтинг. Што у принцип малцинство.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Не е непоуларно мисљење, едноставно не си у право. Џојстикот е инфериорен во секоја примена освен можда платформери и фајтинг. Што у принцип малцинство.
mozebi bilo taka

momentalno so haptic feedback, adaptive triggers i sve toa ne bi sednal na tastatura osven ako ne igram competitive pucanje za ekstra accuracy ili nekoi doti, dungeon crawlers rpgs kade moras da imas celosna kontrola za site branovi no eve diablo iv nekako go resava i toa

a i graficki ne mi e veke pc master race bidejki konzolite za eftini pari davaat podobar kvalitet od prosecen pc. Kolku od tuka imaat 3090ka ili slicno za da kazat pc master race a kolku igraat na poslab kvalitet od toj na konzolite?

konzola e za gaming, pc e za benchmark
2023 a uste portovite se losi
ne moze da gi zanemarime seuste i ekskluzivite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom