Што значи суштината на зборот навивач ?

Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Многу опширно си ги опишал чуствата али ме мрзи да читам и ти кажувам дека навивањето во Македонија,на балканов па и општо сегде не е „фер навивање“ него поише за лечење на комплекси праење бељи препуцавање со други навијачи од други клубови и тоа за глупости,тоа само проста раја го праи како што кажа член погоре тие се штетни за општеството на кратко речено...
--- надополнето: 9 јануари 2013 во 00:07 ---
Батали ги, нив на врата да им тропнеш да им побараш 10 ден за хуманитарни цели ќе ти ја тресне вратата, а не па да се замара да организира прибира алишта итн.
Чекајте бе другари што сакате да кажете дека за да имаш добра душа да даваш и да помагаш треба да си навијач? Што еве ја на пример не сум навијач и сум дебилно суштество и дека ако некој сиромав побара нешто на врата дека јас нема да му дадам или да помогнам на некој друг на било каков начин...Во ред,знам многу луѓе што се „навијачи“ и имам другари навијачи и сакам да ви кажам дека тоа што го зборите не држи вода,па тие пре ви бе продале за 20 денара па не незнам што,плус еве гледајте ја младинава сега гледаат само некоја фрка да напраат у стилу „Кога боли курац за фудбал идемо да се пегламо са дизелашима“ знаете за што зборам,се тепаат бељи праат кршат,демолираат и тие се сватени како олицетворение на ХУЛИГАН што и од таму почнува и го добива името и луѓето нив не ги гледаат како дел од општеството туку како некои што сакаат да направат општ неред и да ја нарушат стабилноста во општеството...Гледајте дискавери и сличните даваат добри документарци за Ултрас и навијање...Или па филмот Green Street и објаснете ми после...
--- надополнето: 9 јануари 2013 во 00:09 ---
Навивач е сексуално исфрустрирана личност со пенис помал од 3цм. На натпревар доаѓа исклучиво со намера да им смета на другите кој дошле да гледаат и да уживаат. Исто така навивачите доживуваат анален оргазам кога ќе успеат да прекинат натпревар или кога ќе најдат да истепаат некој деца.
За жал тоа мислење го имам за нашите навиавчи.
Зошто? ....најверојато поради нивните постапки.
Сосема точно и се слагам и баш сакам на ова коментари да видам како објаснување чисто онака...
--- надополнето: 9 јануари 2013 во 00:12 ---


Очигледно во ова држава на 70% од народот поќе му сметат навивачи кои се борат против неправда, одколку политичари кои лажат и крадат, ама ќе се бориме и против нив.
Гледам како се изборивте со тоа што се делите едни на СДСМ други на ВМРО и на мзт цпб и се препуцавате и кинете глави меѓу себе и гледам со тоа допринесувате да не дотепаат тие што ги спомнуваш дека се бориш против нив,и на крајот на краиштата нели целта е само навивањето?
 

Архивист

Ултрас
Член од
10 мај 2007
Мислења
2.926
Поени од реакции
608
Многу опширно си ги опишал чуствата али ме мрзи да читам и ти кажувам дека навивањето во Македонија,на балканов па и општо сегде не е „фер навивање“ него поише за лечење на комплекси праење бељи препуцавање со други навијачи од други клубови и тоа за глупости,тоа само проста раја го праи како што кажа член погоре тие се штетни за општеството на кратко речено...
Абе ако не сте запознаени со навивањето не пишувајте глупости на темата.
Низата хуманитарни акции на комитите и тоа е лечење комплекси.
После прекрасните кореографии на мечот со Бате,и ред други работи се за пофалби,но што уствари ти објаснувам тебе кога не си пошол на утакмица. Сега боже мој ке се случи и некој инцидент,но тоа е ретко и е предизвикан од некој поединци,а не цела група. Освен инцидентот со Пелистер годинава јас не памтам во последните неколку години кога имало инцидент во Скопје,Битола,Штип и другите градови. Затоа дојди на стадион осети го навивачкиот дуг па после дојди на темата и збори. До тогаш ти и сличните како тебе бидете ми поздравени.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Некој го осетил а?
Сигурен сум дека после постов си добил вагинален оргазам...
Еве и сега незнаеш одговор и го бараш кај што не треба и провоцираш не реплицирам на темава више убаво си рековте не ми е местото тука... :tapp: :facepalm:
--- надополнето: 9 јануари 2013 во 00:20 ---
Абе ако не сте запознаени со навивањето не пишувајте глупости на темата.
Низата хуманитарни акции на комитите и тоа е лечење комплекси.
После прекрасните кореографии на мечот со Бате,и ред други работи се за пофалби,но што уствари ти објаснувам тебе кога не си пошол на утакмица. Сега боже мој ке се случи и некој инцидент,но тоа е ретко и е предизвикан од некој поединци,а не цела група. Освен инцидентот со Пелистер годинава јас не памтам во последните неколку години кога имало инцидент во Скопје,Битола,Штип и другите градови. Затоа дојди на стадион осети го навивачкиот дуг па после дојди на темата и збори. До тогаш ти и сличните како тебе бидете ми поздравени.
ЕЕј ај жити се не ми кажувај ти на мене за навивање и јас бев дел од тоа не зборам конкретно за Комитите туку општо што се праи сум гледал и сум бил сведок на секакви бељи напаѓање невини лица после утакмица сите исфрустрирани искачаат и бараат жртва за да го ослободат срањето од нив и ред други пиздарии :tapp: и има поедници кои се страствени навијачи ама не прават бељи и такви глупости а поголемиот дел се проста раја и бараби неколку пати сум бил испровоциран и сум морал да се тепам во одбрана за некој да си лечи комплекс... :mad:
 

Архивист

Ултрас
Член од
10 мај 2007
Мислења
2.926
Поени од реакции
608
Еве и сега незнаеш одговор и го бараш кај што не треба и провоцираш не реплицирам на темава више убаво си рековте не ми е местото тука... :tapp: :facepalm:
--- надополнето: 9 јануари 2013 во 00:20 ---


ЕЕј ај жити се не ми кажувај ти на мене за навивање и јас бев дел од тоа не зборам конкретно за Комитите туку општо што се праи сум гледал и сум бил сведок на секакви бељи напаѓање невини лица после утакмица сите исфрустрирани искачаат и бараат жртва за да го ослободат срањето од нив и ред други пиздарии :tapp: и има поедници кои се страствени навијачи ама не прават бељи и такви глупости а поголемиот дел се проста раја и бараби неколку пати сум бил испровоциран и сум морал да се тепам во одбрана за некој да си лечи комплекс... :mad:
Вака сега има и такви не велам дека нема. Тие најчесто се детишта кој уште не се оформени како навивачи и не ни ги знаат играчите од својот тим. И јас сум против тие не ги оправдувам. Сепак овде зборам за вистинските навивачи кој клубот им е пред се ги следат сите случувања поврзани со клубот,бугвално заспиваат и се будат со помисла на својот клуб. Мислам ме сфати што сакам да ти објаснам.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Многу опширно си ги опишал чуствата али ме мрзи да читам и ти кажувам дека навивањето во Македонија,на балканов па и општо сегде не е „фер навивање“ него поише за лечење на комплекси праење бељи препуцавање со други навијачи од други клубови и тоа за глупости,тоа само проста раја го праи како што кажа член погоре тие се штетни за општеството на кратко речено...
--- надополнето: 9 јануари 2013 во 00:07 ---


Чекајте бе другари што сакате да кажете дека за да имаш добра душа да даваш и да помагаш треба да си навијач? Што еве ја на пример не сум навијач и сум дебилно суштество и дека ако некој сиромав побара нешто на врата дека јас нема да му дадам или да помогнам на некој друг на било каков начин...Во ред,знам многу луѓе што се „навијачи“ и имам другари навијачи и сакам да ви кажам дека тоа што го зборите не држи вода,па тие пре ви бе продале за 20 денара па не незнам што,плус еве гледајте ја младинава сега гледаат само некоја фрка да напраат у стилу „Кога боли курац за фудбал идемо да се пегламо са дизелашима“ знаете за што зборам,се тепаат бељи праат кршат,демолираат и тие се сватени како олицетворение на ХУЛИГАН што и од таму почнува и го добива името и луѓето нив не ги гледаат како дел од општеството туку како некои што сакаат да направат општ неред и да ја нарушат стабилноста во општеството...Гледајте дискавери и сличните даваат добри документарци за Ултрас и навијање...Или па филмот Green Street и објаснете ми после...
--- надополнето: 9 јануари 2013 во 00:09 ---


Сосема точно и се слагам и баш сакам на ова коментари да видам како објаснување чисто онака...
--- надополнето: 9 јануари 2013 во 00:12 ---


Гледам како се изборивте со тоа што се делите едни на СДСМ други на ВМРО и на мзт цпб и се препуцавате и кинете глави меѓу себе и гледам со тоа допринесувате да не дотепаат тие што ги спомнуваш дека се бориш против нив,и на крајот на краиштата нели целта е само навивањето?
Нигде не рековме ние дека нема хуманитарни луѓе кои не се навивачи. Вие (кои не сте навивачи) мислите дека само таквите „обични’’ луѓе имат срце и се хуманитарни, а ние сме само некои будали и идиоти кои се дерат на трибина. Сите имате грешна слика за навивачите.
Инциденти? Кажи меѓу кои навивачки групи кои се ривали нема инциденти? Баш кај нас во Македонија се сведени на минимум тие инцидентите. Тој на 30.08 едноставно мораше да се случи и јас ќе ти кажам кој беше крив за инцидентот. Имаше и наши и членој на комити повредени ама не заради нас туку заради организацијата од страна на ФФМ и МВР. Дали си свесен шо значи 20-30 ЕБР да провоцират група од 600 навивачи уште со самото слегвање од воз? Па 10-15 минути да се мислат со шо да не пренесат до стадион? Да не го обезебедат патот до стадион? Ќе речиш навивачите се криви? РИВАЛИ пријателе, нормално е то да се оди на тепачка.
Велиш Грин Стрит да го гледаме, а? Ај ќе го гледаме оти го немаме до сега гледано.
Кој се поделени на СДСМ и ВМРО? ЦПБ? Барај го кај нив проблемот, не ме прашвај за нив мене.
Уште ние навивачите останавме да се бориме против неправдата во државата. Колку шо можиме се бориме и ќе продолжиме натаму. Исто и против полициската бруталност и нееднаквост.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Makarov's Lead
Ваквите како тебе најинтересни ми се коа ќе се избацат со некој коментар, а си нема везе уствари.
Во кој фудбал уживаш ти како вистински МАЖ да те прашам? Англискиот, Италијанскиот, Шпанскиот или Германскиот? Во еден од нив уживаш сигурно, епа само да те потсетам сите хулигански филмови се снимани на нивна основа т.е. од случувањата кај нив, го спомна GSE. Фирмата на Вест Хем - Англија - Премиер Лига. Ако сакаш да кажеш дека ние сме хулигани, тогаш ќе прекинам со дисукусија со тебе зошто не си достоен да дискутираш на таа тема, зошто тоа на филмот го нема воопшто кај нас, посочи пример ;) Ти ќе коментираш што е навивач?

Ти само можеш да коментираш и да биде твое лично мислење кое не е засновано ни на факти ни на докази. Нити пак знаеш колкава љубов имаат навивачите за клубот, оние вистинските, а не партиските. Кога ќе седиш 90 минути на дожд кога си на 50+ кога еден сендвич делиш со 10 души кога ти се плаче ради поразот или победата ти го разубавува денот, тогаш можеби ќе не сватиш до тогаш, цепај си на друга страна, тука не ти е местото.

Навивачите се тепале, абе ајде ти сигурно во животот се немаш степано и ти си една мила добра душа толку хуман човек како тебе со топло срце не сме сретнале, о боже :tapp:
 
C

Creating.

Гостин
Од Мак Тифо Сцена е, на фејсбук најди и лајкни.
--- надополнето: 8 јануари 2013 во 16:40 ---

Да де да, само тоа си го забележал ти кај навивачите, кога има бакљада, кореографија и коа сликата со телефончињата ваши од неутрална трибина тогаш се ок! Немаш забележано кога има акции за помагање на деца без родители, деца загрозени од војната, со ментални болести итн., организирање концерти со цел помош на оние кои немаат исто така не си видел. Се што си забележал е кога имало инцидент, и кога се прекинала утакмицата. А и курињата гледам знаеш колкави им се.
ГРЕШКА СИ. Не е текстот во сопственост на Македонска Тифо Сцена. Ние го преведувавме уште лани, па први го објавивме на нашиот форум. Македонска Тифо Сцена краде се што е можно без дозвола. Така да, за повеќе информации околу навивањето во Македонија: www.komiti.org/forum/

Биди ми поздравен...
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Не е битно од каде е и на Мак Тифо Сцена е напишано дека е изворот од форумот наш. Мање битно ако темава продолжи у ваква дискусија ќе ја затворам затоа што се се базира на "дебилите" т.е. навреди за нас навивачите.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
не знам за вас ама овој Комита Ултрас плаче за ќотек со отворањето на вакви теми.
Теми каде што всушност едно добри 99% од членовите што коментираат на темава не знаат што значи зборот НАВИВАЧ.

Јас мислам додека не поднаучат,темава да иде под клуч,бидејќи ова нема смисла.
Некој од “страна“ да го начека форумов,рецимо полските навивачи,ќе умрат од смеа на тоа колку сме во глобала ебано глуп народ.
Толку од мене,нема потреба да пишувам на темава што значи зборот НАВИВАЧ.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
не знам за вас ама овој Комита Ултрас плаче за ќотек со отворањето на вакви теми.
Теми каде што всушност едно добри 99% од членовите што коментираат на темава не знаат што значи зборот НАВИВАЧ.

Јас мислам додека не поднаучат,темава да иде под клуч,бидејќи ова нема смисла.
Некој од “страна“ да го начека форумов,рецимо полските навивачи,ќе умрат од смеа на тоа колку сме во глобала ебано глуп народ.
Толку од мене,нема потреба да пишувам на темава што значи зборот НАВИВАЧ.
Божем да придонесам и колку толку да има едукација, али џабе ...
 
Член од
30 мај 2014
Мислења
257
Поени од реакции
293
Сите овие што коментирале за навивачите направиле инцидент,прекинале натпревар,се степале итн итн сигурно се членови/навивачи на фан клубовите/навивачи на "големите" светски тимови, па боље ке ви е да коментирате за тоа кој како изиграл и која формација треба да ја играте. Јесда и тоа ми е многу чудно... Ние дадовме 50 милиона за овој, го купивме овој, изгубивме од оние,ги победивме овие... Што сте дале вие ?? Ти си дал од твој џеб пари за тимот што само на телевизор можеш да го гледаш ?? Не ти текнало да се стегнеш на финансиски план ако си толку ’’навивач’’ да собереш некој динар и да организираш како да стигнеш до стадионот каде игра твојот најомилен клуб ?? Не ги спомнувате навивачите кога има разни непогоди во општеството кои како зрели, млади, храбри момци се први да помогнат и да донираат на сите оние кои им е потребно ?? Не беа хулигани коа помагаа у поплавите низ Балканов кога со денови немаа спиено, мокри целите правеа насипи и гледаа како да го заштитат општеството ?? Разбирам да е некој неупатен и неписмен, али човече пред да пишете го читате ли уште еднаш тоа што сте го напишале ?? Немате ли место у мозоците за повеке детаљи рецимо да прочитате што значи да се биде навивач и кои се неговите карактеристики?? Или битно ви е кој играч на која позиција да го ИГРАМЕ, кого да го КУПИМЕ, како да ги ПОБЕДИМЕ ,а и ај кога немам што да правам у денот малце да плукам по хулиганите и насилниците што прават инциденти и неможам да идеам на утакмица ради нив...Битно имате дрес од фан шоп комплетче горен и долен дел за 300 денари и ние сме навивачи јухууу! Инциденти имало, инциденти има и ке има. Тоа е дел од навивачкиот живот, затоа што преку тој начин навивачите стекнуваат репутација и добиваат почит од другите групи. А на вас толку ако ви сметаат, имате уште две трибини на стадион каде можеш со кило сончоглед да испратиш утакмица. На крај краева сеа е лесно да га јебем,иди на нет и молим лепо чекирајте си преку Виз Еир карта рецимо навијаш за Милан (без навреда за симпатизерите/навивачите на Милан чисто како пример го земав) , имаш друже за 30 еура да си купиш карта повратна месец порано и да си идеш на утакмица на Сан Сиро да си се извикаш , да стекнеш познанства , можда следен пат ке идеш на неколку дена па ке имаш кај да спиеш место да даваш пари за хотел.. Затоа вие што го прљате зборот НАВИВАЧ, ке ве замолам фино да не пишувате и да не стварате револт кај лугето кои другачије гледаат на стварите и се поупатени од вас за тоа како функционира навивачкиот свет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom